Tozlu Raflarda Çürümeye Mahkum Olmuş 11 Oyun Konsolu

Oyun konsollarına tarihi bir bakış attık

Tozlu Raflarda Çürümeye Mahkum Olmuş 11 Oyun Konsolu

Eğer sıkı bir oyuncuysanız ve geçmişte tüplü televizyonlarınıza bağladığınız oyun konsolları ile büyüdüyseniz bu yazımızda geçmişten bir parça bulacaksınız. Oyun konsolu denilince farklı kullanımlar karşımıza çıkabiliyor. Halkımız arasında oyun konsolu sıkça oyun kontrol cihazı olan gamepad ile karıştırılıyor ve bu terim yanlış bir şekilde kullanılıyor. Bu terimin gerçek anlamı ise televizyonlara bağladığınızda oyun oynamanızı sağlayan ev eğlence sistemleri. İşte bu yazımızda da geçmiş dönemde karşımıza çıkmış; fakat farklı sebeplerden ötürü başarılı olamamış oyun konsollarını listeleyeceğiz.

Günümüzde oyun konsolu denilince akla sadece PlayStation ve Xbox geliyor. Halbuki geçmişte Sega, Atari ve Nintendo çok başarılı oyun konsolları geliştirmişlerdi ve bizi birbirinden güzel oyunlarla tanıştırmışlardı. Fakat bunun yanında bu firmalar ticari olarak başarısız olan birçok farklı oyun konsolu da ürettiler. Günümüzde de bu firmalar (Nintendo haricinde) oyun konsolu sektöründeki faaliyetlerini durdurmuş durumdalar. Nintendo ise rakipleriyle rekabet etmekte büyük güçlük yaşıyor.

Dilerseniz bahsettiğimiz firmaların üretmiş olduğu tozlu raflardan çıkamamış ve popüler olmayı başaramamış oyun konsollarına göz atalım:

Virtual Boy

Günümüz sanal gerçeklik gözlüklerinin atası olarak tanımlayabileceğimiz Virtual Boy, Nintendo tarafından geliştirilmiş gerçek 3 boyut tecrübesi sunan ilk taşınabilir oyun konsoluydu. Sistemde masa üzerine yerleştireceğiniz bir gözlük ve bu gözlüğe bağladığınız bir gamepad yer alıyordu. 1995 yılında piyasaya sürülen Virtual Boy çıkışının 1 sene sonrasında ticari başarısızlık nedeniyle piyasadan kaldırılmıştı. Bu durumun en büyük sebebi sistemin hiç ergonomik olmamasıydı. Virtual Boy'un gözlüğünü kullanmak için boynunuzu eğmek zorunda olmanız ciddi boyun ağrılarına ve baş ağrılarına sebep oluyordu. Ayrıca bu oyun konsolu göz sağlığınız için de hiç faydalı değildi. Virtual Boy üzerinde belli bir süre oyun oynadıktan sonra gözleriniz ciddi derecede yorulmaktaydı.

Nintendo, Virtual Boy'un fiyatını birkaç defa aşağı çekse de bu oyun konsolunu kurtarmayı başaramamıştı.

3DO

Asıl adı 3DO Interactive Multiplayer olan bu oyun konsolu aslında sadece bir marka tarafından üretilen bir oyun konsolu değildi. 32 bit altyapıya sahip olan 3DO platformu, The 3DO Company adındanki firma tarafından geliştirilmişti ve bu platform farklı teknoloji üreticileri tarafından tercih edilerek oyun konsolları üretilmişti. Bu durum günümüzde birçok farklı markanın Android platformunu kullanarak akıllı telefon üretmesine benziyor.

Panasonic, Sanyo ve GoldStar (bu firma sonradan LG'ye dönüştü) 3DO platformuyla oyun konsolu sektörüne giriş yapmışlardı. 3DO oyun konsolları dönemlerine göre oldukça güçlü özelliklere de sahiptiler. 1993 yılında çıkış yapan 3DO Interactive Multiplayer oyun konsollarının en büyük dezavantajı ise yüksek fiyatlarıydı. Bu nedenle 3DO, Sega ve Nintendo gibi o dönemde en güzel günlerini yaşayan rakipleri tarafından piyasadan silinmişti.

Sega Saturn

90'lı yılların ortalarına doğru çıkış yapan Sega Saturn büyük umutlarla piyasaya sürülmüştü. Sega'nın bir önceki oyun konsolu olan Sega Genesis büyük bir başarı yakalamıştı ve bu da yeni konsola karşı beklentileri yükseltmişti. Fakat Sega'nın pazarlama konusunda başarısız bir politika izlemesi, önemli oyunların Sega Saturn için zamanında geliştirilememesi bu oyun konsolunun önünü kesti.

Aynı dönemde ilk PlayStation'ın da çıkması ve rakibine göre çok daha makul fiyata sahip olması Sega Saturn'ün en büyük talihsizliğiydi. Daha sonradan Nintendo 64 de Sega Saturn'ün rakiplerine eklendi ve bu oyun konsoluna son darbeyi vurdu.

Atari Jaguar

Oyun konsollarının yaygınlaşması ve günümüze gelmesindeki en büyük paya sahip firma olan Atari tarafından geliştirilmiş Atari Jaguar teknik açıdan oldukça iyi özelliklere sahipti. Dünyanın ilk 64 bit oyun konsolu olan Atari Jaguar, işlem yapabilme kapasitesiyle büyük potansiyele sahipti. Fakat buna rağmen bu oyun konsolu piyasada tutunamadı. Bunun en büyük sebebi ise bu oyun konsolunda oynanacak oyunların sayısının azlığıyldı. Atari Jaguar'ın popüler hale gelememesinin bir diğer nedeni de gamepad tasarımıydı. Bu konsolda oyun oynamak bu gamepad nedeniyle hiç de pratik olmamaktaydı. 

1993 yılında piyasaya sürülen Atari Jaguar ticari başarısızlığı nedeniyle Atari firmasının oyun konsolu sektöründen çekilmesine neden olmuştu.

Sega CD

Sega, oyun sektöründe ileriyi gören fikirleri ortaya koymuş olsa da doğru zamanlamayı yakalayamamış olmasından ötürü başarısız projeler hazırlamıştı. Bu projelerden bir tanesi de Sega CD. Sega CD aslında tek başına bir oyun konsolu değildi. Sega'nın bir hayli başarılı olan oyun konsolu Sega Genesis için geliştirilmiş olan bu eklenti aslında oyunlar için devrimsel bir yenilikti. Sega CD, temel olarak Sega Genesis'e eklenen ve cihazın CD üzerindeki oyunları çalıştırmasını sağlayan bir araç. Bu araç sayesinde çok daha yüksek boyuta sahip olan daha gelişmiş oyunlar Sega Genesis üzerinde oynanabiliyordu.

Sega CD'nin başarısız olmasının 2 önemli nedeni bulunmaktaydı. İlk neden fiyat politikasıydı. Sega CD sadece bir eklenti olmasına rağmen neredeyse Sega Genesis kadar pahalıydı. Bunun yanında 1992 yılında piyasaya sürülen Sega CD'nin çıkış döneminde kendisiyle uyumlu CD üzerinde yayınlanan oyunlar pek yaygın değildi. Oysa ki sadece 2 sene sonra piyasaya sürülen ve yine CD temeline sahip PlayStation, Sega CD'nin yapamadığını gerçekleştirmiş ve bir oyun konsolu efsanesi olmuştu.

Neo Geo CD

Atari salonları denildiğinde akla ilk gelen oyun sistemlerinden olan Neo Geo, Neo Geo CD konsolu ile 1994 yılında evlerimize konuk olmuştu. SNK tarafından geliştirilen oyunların oynanabildiği platform olan Neo Geo CD de PlayStation ve Sega Saturn gibi CD tabanlı oyun konsollarıyla aynı dönemde piyasaya sunulmuştu.

12 MHZ (yanlış okumadığınız, sadece 12) hızındaki bir işlemciyi 1X okuma hızına sahip bir CD okuyucuyla birleştiren Neo Geo CD'nin en büyük dezavantajı ise bu düşük donanımından kaynaklanan performans problemleriydi. Neo Geo CD'de çalışan oyunlar PlayStation ve Sega Saturn üzerinde çalışan 3 boyutlu oyunlarla yarışacak seviyede değildi. Bu sıkıntıya bir de düşük hıza sahip CD okuyucusu yüzünden ortaya çıkan uzun yükleme süreleri eklenince Neo Geo CD tozlu raflardaki yerini almıştı. Fakat yine de Neo Geo CD'nin tamamen başarısız bir oyun konsolu olduğu söylenemez; sonuçta Neo Geo oyunlarının sunduğu benzersiz eğlenceyi evlerinizde yaşayabilmenizi mümkün kılıyordu.

Atari 5200

Listemizdeki en eski oyun konsolu olan Atari 5200 1982 yılında piyasaya sürülmüştü. Sıkça kara kutu olarak adlandırılan Atari 2600 oyun konsolları televizyonlarımıza bağlayarak çalıştırdığımız ilk oyun konsolları arasındaydı. Atari 5200 ise Atari 2600'ün daha gelişmiş bir versiyonu olarka birkaç sene sonra piyasaya sürüldü.

Atari 5200'ün başarısız olmasındaki en büyük etken ise yeni kontrol cihazı tasarımıydı. Video oyunların çok basit yapıya sahip olduğu, tek tuşla oynanabilen oyunların bir hayli yaygın olduğu o dönemde bu kadar karışık bir kontrol şemasına sahip bir kontrol cihazının tercih edilmesi çok da mantıklı bir karar değildi. Bu yanlış tercih Atari 5200 üzerinde oynanabilecek oyunların düşük sayısıyla birleşince Atari zor bir dönem geçirmişti.

Nokia N-Gage

Nokia, 3310 gibi efsaneler yaratmış olsa da oyun sektöründe maalesef akıllı telefon sektöründe olduğu kadar başarılı olamamıştı. Nokia N-Gage ile birlikte firma bu sektörün yaşlı kurtu olan Nintendo'nun oyun parkına dalmıştı. Nokia N-Gage, temel olarak Gameboy benzeri bir el konsoluydu. Fakat N-Gage'in farklılık yaratan yönü bir telefon olarak da kullanılabilmesiydi.

Nokia, N-Gage ile birlikte zamanının ötesinde bir fikir ortaya atmış olsa da tasarımsal problemleri bu el konsolununun başarısız olmasına sebep olmuştu. Cihaz oldukça küçük bir ekrana sahipti. Bunun yanında bu el konsolu bir telefon olarak da kullanıldığı için tuşlar telefon tuşları şeklindeydi. Bu nedenle Nokia N-Gage'in kontrolleri hiç de ergonomik değildi.

Nokia N-Gage'in bir diğer tasarımsal dezavantajı ise oyunları oynayabilmek için oyun kartlarını kullanmanız gerekmesiydi. Bu kartları takmak için ise telefonun kapağını açıp bataryasını sökmeniz gerekiyordu. Yani telefon açıkken oyun değiştirmeniz mümkün olmuyordu.

Nokia N-Gage oyun seçeneği konusunda da problemliydi. El konsolu için yayınlanmış sınırlı sayıda oyunun kartlarını temin etmek bir hayli zordu. Bütün bu sebepler nedeniyle N-Gage piyasada tutunamadı.

Sega 32X

Sega, 90'lı yıllarda hatalarından ders almamakta ısrar etmişti. Sega 32X de firmanın bir başka büyük hayal kırıklığıydı. Sega 32X aslında Sega CD gibi mevcut Sega oyun konsollarına eklenen bir eklentiydi. Sega 32X'in temel amacı ise Sega Genesis ve Sega Masterdrive gibi 16 bit oyun konsollarını 32 bite dönüştürmekti.

Sega 32X'in içinde daha güçlü 32 bit mimariye sahip 2 adet işlemci ve 3 boyutlu grafik işlemcisi yer alıyordu. Sega 32X, kendi oyun kartuşlarına sahipti ve bu eklentiye sahip olmanız için Sega Genesis'e veya Sega Masterdrive'a sahip olmanız da gerekiyordu. Belki Sega, Sega 32X'i tek başına bir oyun konsolu olarak piyasaya sürseydi daha başarılı olabilirdi.

Sega 32X yeni bir kartuş sistemi kullandığı için oyun geliştiricileri tarafından pek benimsenmemişti. Ayrıca CD çağı da tam Sega 32X'in duyurulduğu 90'lı yılların ortasında kapıya dayanmıştı. Bütün bu dezavantajların üzerine Sega zamanlama konusundaki hatalarını bir kere daha tekrarladı ve Sega Saturn ile aynı anda bu eklentiyi piyasaya sürdü. Sega bu eklentide fiyat indirimi yapmış olsa da Sega 32X çok tutmadı ve 1996'da piyasadan çekildi.

Sega Genesis Nomad

Sega'nın 90'lı yılların ortasında geliştirdiği Sega Genesis Nomad küçük boyutuna rağmen büyük özelliklere sahipti. Sega Genesis Nomad'ın en güzel yönü Sega Genesis oyunlarını hiçbir eksik olmadan oynatabiliyor oluşuydu. Ayrıca bu küçük cihaz televizyona bağlanarak bir oyun konsoluna da dönüşebiliyordu.

Sega Genesis Nomad'ın başarısız olmasının sebebi ise sadece Kuzey Amerika'da piyasaya sürülmüş olmasıydı. Buna ek olarak bölge kısıtlamasına da sahipti ve pil ömrü bir hayli düşüktü. Sega da bu el konsolunun üzerine düşmek yerine Sega Saturn'e odaklanmayı tercih etmişti. Bu sebeple Sega Genesis Nomad için sunulan destek sonlandırılmış, başarılı olma potansiyeline sahip bir proje tozlu raflara mahkum edilmişti.

Sega Dreamcast

90'lı yıllara oldukça hızlı bir şekilde başlayan ve başarılı işler çıkaran Sega nedense aynı yılların ortalarında bu başarısını koruyamamıştı. Firmanın ard arda gelen başarısız projelerine son noktayı ise Sega Dreamcast koymuştu.

1998 yılında duyurulan Sega Dreamcast aslında çok da kötü özelliklere sahip değildi. Fakat Sega Saturn'un ilk PlayStation'dan yediği tokadın bir benzeri de Sega Dreamcast'e PlayStation 2'den geldi. 2000 yılında piyasaya sürülen PlayStation 2 daha güçlü bir donanıma, daha güzel görünen oyunlara ve daha çok hit yapıma ev sahipliği yapıyordu. Bu nedenden ötürü Sega Dreamcast piyasada tutunamadı. Sega da Sega Dreamcast'ten sonra oyun konsolu sektöründen tamamen çekildi.

Windows için En İyi Konsol Emülatörleri

Android için En İyi 7 Konsol Emülatörü

YORUMLAR