Tüm Android Kullanıcılarının Denemesi Gereken 10 Özellik

Android akıllı telefon ve tabletlerinizde denemeden geçmemeniz gereken 10 farklı özellikten bahsettik!

Tüm Android Kullanıcılarının Denemesi Gereken 10 Özellik

Android akıllı telefon ve tabletlerimizin temel özelliklerini ve uygulamaları kullanmak pek de zor değil ve zaten genellikle bu özelliklerden ziyadesiyle faydalanıyoruz. Ancak mobil cihazlarımızın kapasitesi bizim kullandığımızdan çok daha fazla fakat bu kapasiteye erişmek bazen biraz zor olduğu için pek çok faydalı özellikten haberdar olmadan cihaz kullanımımıza devam ediyoruz.

Sizler için hazırladığımız bu rehberimizde Android'in biraz kıyıda köşede kalmış ya da dikkatlerini çekememiş 10 özelliğe değinmeye karar verdik.

Not: Bu rehberimizdeki HTC One M8'den başka bir cihaz kullanıyorsanız menülerde ufak değişiklikler olabilir.

OK Google Özelliğini Aktifleştirin

Android cihazınızn OK Google özelliği, Google'ın sesli komutları algılamasını sağlıyor ve böylece cihazınızın ekranına dokunmadan pek çok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Lakin cihazını Türkçe dilinde kullananlarda bu özellik deaktif olarak geliyor. Manuel olarak etkinleştirmek içinse bazı adımları tamamlamak lazım. Dilerseniz hemen bu adımlara geçelim.

Uygulamalar menüsünden “Google” uygulamasını seçiyoruz.

Uygulama açıldıktan sonra yanındaki menü butonuna basıyor, ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklıyoruz.

Ayarlar bölümündeki “Ses” öğesi takip etmemiz gereken bağlantı.

OK Google algılaması için ilk olarak “Diller” bölümüne tıklamalı ve birincil dilimizi İngilizce yapmalıyız. Korkmayın, bu seçenek ne telefonunuzun dilini değiştirmeyecek ve sesli talimatlarınızda Türkçe konuşmaya devam edebileceksiniz.

Sıradaki ekranda “English (Generic)” seçeneğini kullandıktan sonra “Kaydet”e basarak devam edin.

Bir sonraki ekranda değişikliği onaylamanız talep edilecektir. “Evet, bunu değiştir” seçeneği ile devam ediyoruz.

Şimdi sıra geldi “OK Google algılama” seçeneğini kullanmaya.

OK Google menüsündeki tüm seçenekleri aktif ediyoruz ve ardından karşımıza çıkan uyarı pencerelerinde “Evet, İstiyorum” opsiyonunu kullanıyoruz.

Bu aşamada Google sizden 3 defa OK Google demenizi talep edecektir. Seçiminizi yaptıktan sonra “Son” seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Tebrikler, artık sesli komutlarınızı aktif etmek için tek yapmanız gereken mobil cihazınızın ekranı açıkken OK Google diye seslenmek.

Kablosuz Şarjın Nimetlerinden Faydalanın

Kablosuz şarj, Android'de kısa bir süredir mevcut ve bu nedenle hala beklendiği kadar yaygınlaşma şansı elde edemedi. Ancak yatmadan önce ya da iş yerinize vardığınızda telefonunuzu kabloya takma zorunluluğundan kurtulmanın oldukça cazip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. İlk başlarda garipsenen bir teknoloji olsa da bir süre kullanımın ardından onu vazgeçilmez bulacağınıza inanıyorum.

NFC'yi Kullanın

NFC özelliği uzun süredir Android cihazlarda olsa da maalesef o da yeterince popülerlik kazanamadı. Dokunmatik ödemeler yapmaktan tutun da internet bağlantısını diğer Android cihazlarla paylaşma, birebir bağlantı kurma ve dosya gönderme gibi çok sayıda özelliği aktifleştirebilen NFC, fırsat bulduğunuz anda denemeden geçmemeniz gerekenler arasında.

Android Cihaz Yöneticisi: Cankurtaran

Android Cihaz Yöneticisi, Google tarafından sunulan bir servis ve özellikle cihazınızın kaybolması, çalınması gibi durumlarda hayati işlevlere sahip. Servise ulaşmak için buraya tıklayabilir ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi cihazınızın konumunu gösteren bir haritaya erişebilirsiniz.

Ayrıca cihazınızı uzaktan kilitleme, tüm verileri silme ya da çaldırma gibi ek opsiyonlar da yine Android kullanıcılarının hizmetinde.

Kilit Ekranı Güvenliğinizi Geliştirin

Android'inizi kilitsiz veya desenli bir şekilde kullanıyor olabilirsiniz. Fakat işletim sisteminin sunduğu diğer güvenlik seçeneklerine de göz atmadan geçmemek lazım. Bazı cihazlarda yüz tanıma, parmak izi tanıma, göz tarama, pin girişi gibi pek çok gelişmiş kilit ekranı güvenliği seçeneği bulunabiliyor.

Güvenlik seçeneklerine bakmak için tek yapmanız gereken Ayarlar ekranından “Güvenlik” seçeneğine tıklamak.

Güvenlik ekranında yer alan “Ekran kilidi” seçeneğinden faydalanarak kişiselleştirmelerinize devam edebilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yükleyin

Yukarıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneği, Google Play dışındaki uygulama kaynaklarından da uygulamaları cihazınıza yüklemenize yardımcı olacaktır.

Önemli not: Bilinmeyen kaynaklar özelliği cihazınızı uygulamalardan gelebilecek tehditlere karşı daha savunmasız hale getirecektir. Aktifleştirmeden önce dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Akıllı Kilit Özelliğinden Faydalanın

Akıllı kilit özelliği, yine Güvenlik menüsü altında yer alıyor ve cihazınızın kilit ekranının güvenliğini daha fazla kişiselleştirmenizi sağlayabiliyor. Fakat maalesef bizdeki mobil cihazda bu özellik mevcut değildi ve piyasada satılan çoğu cihazda da bulunmuyor. Güvenlik menülerinde bu özelliği görürseniz aktifleştirebilir ve bulunduğunuz konuma göre farklı güvenlik seçeneklerinin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Bir Ana Ekran Uygulaması Kullanın

Mobil cihazların beraberinde gelen ana ekran uygulamalarının genellikle kalitesiz ve hatta yavaş olduklarını söyleyebiliriz. Bu standart uygulamaların yerine pek çok farklı üretici tarafından hazırlanmış üçüncü parti uygulamalar kesinlikle işinizi görecektir. Böylece hem hızı arttırabilir, hem daha fazla özelliğe erişebilir hem de daha az pil tüketimi sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki kaliteli bulduğumuz bir kaç launcher uygulamasını denemekten çekinmeyin.

Yeni Bir Klavye Uygulamasına Ne Dersiniz? Evet Dediğinizi Duyar Gibiyim

Android'in kendi klavye uygulaması pek çok kullanıcı için yeterli, ancak gerçekten hızlı bir mesaj yazma kapasitesine erişmek isteyenler için o kadar da kullanışlı olduğunu söyleyemem. Daha hızlı, daha doğru ve yorulmadan mesajlar yazmak istiyorsanız üçüncü parti klavye uygulamalarının ideal çözümler olduğunu belirtmek gerek. Aşağıda bizim dikkatimizi çeken bir kaç tanesini görebilirsiniz.

Gereksiz Uygulamalardan Kurtulun

Cihazınızla birlikte gelen üretici uygulamalarının büyük bir kaynak tüketimi gerçekleştirmeleri nedeniyle onlardan kurtulmak çok önemli. Sizler için adımları hemen aşağıda belirtiyoruz.

Ayarlar ekranına geliyor ve “Uygulamalar” seçeneğini tıklıyoruz.

Bu esnada karşımıza pek çok uygulama çıkacak. Bunlar içerisinden işimize yarayamayan bir tanesinin üzerine tıklayarak devam ediyoruz.

Üzerine tıkladığımız uygulamanın detay ekranında yer alan “Devre dışı bırak” seçeneği, artık üreticinin telefonumuza yerleştirdiği yazılımın devre dışı kalmasını sağlayacaktır.

Android'de çoğu kullanıcının haberdar olmadığı pek çok özellikten sizlere bahsettik ancak sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlar bölümünden bize ve diğer takipçilerimize onları aktarabilirsiniz.

YORUMLAR