Tüm Dünya, Neden Microsoft'a Göbeğinden Bağlı Durumda?

Global bir işletim sistemi olan Microsoft Windows işletim sistemlerine neredeyse tüm Avrupa ve birçok ülke tam da göbeğinden bağlanmış durumda. Özellikle Avrupa ülkelerinin hükümetleri, tüm bürokratik ve ülkesel verilerini sırtlarını bu sisteme dayamış o

Tüm Dünya, Neden Microsoft'a Göbeğinden Bağlı Durumda?

Global bir işletim sistemi olan Microsoft Windows işletim sistemlerine neredeyse tüm Avrupa ve birçok ülke tam da göbeğinden bağlanmış durumda. Özellikle Avrupa ülkelerinin hükümetleri, tüm bürokratik ve ülkesel verilerini sırtlarını bu sisteme dayamış olarak işleyip, değerlendiriyorlar.

Ancak bu durum, bu ülkelerin son derece işkilli bir durum yaşamasına da sebep oluyor. Çünkü ülkelerin dijital sistem altyapılarının boyut ve önemi arttıkça, bu yapının tek bir Amerikan şirketine bağımlı hale gelmesi oldukça düşündürücü. Bu durumAvrupa verilerinin güvenliği için hangi tehlikeleri ortaya çıkarabilir, riskler nedir ve hükümetler bu durum karşısında ne yapabilir? AB bazı önlemler alıyor aslında, ancak etkisi tartışılabilir.

Microsoft'un "Bir Tekel" Olduğu Gerçeği

Sıkıntıyla ilgili olarak Avrupa'yı baz aldık, ancak siz bunu zihninizde genişletebilirsiniz. Microsoft, her yıl Avrupa kamu sektöründen iki milyar avro para kazanıyor. 2012 yılında Avrupa Komisyonu bu gelirin 1,1 milyar avro civarında olduğunu açıklamıştı. Bu durumun üzerinden neredeyse 6 sene geçmek üzere. Komisyon raporunda, bu meblağın son derece gereksiz yere havaya savrulan bir yatırım olduğunu da o yıllarda açıkça ifade etmişti. Benzer raporlar, Avrupa'nın önemli yayınları olan Der Tagesspiegel (Almanya), Il Fatto Quotidiano (İtalya), Público (Portekiz) ve en son İngiliz Computer Weekly yayın organlarında da irdelenmişti.

Microsoft, bu eleştiriler ve raporlar karşısında sessiz kalmayı seçmişti. Çünkü şirket, kendisine göbeklerinden bağlı kurum ve kuruluşların, küresel çapta birbiriyle entegre olmuş iş akışlarının öyle "ha!" deyince değiştirilemeyeceğinin farkındaydı. Şöyle ki, Microsoft tekeli, kurum IT altyapılarından başlayarak en ufak birimlere kadar yayılmış durumda. Bu sistemden vazgeçmek neredeyse mümkün değil.

ABD, Dünyadaki Tüm Hükümet Sırlarını Biliyor

Aslında şöyle bir düşünecek olursak Microsoft, küresel olarak yaygın olan işletim sistemleri sayesinde, nereden baksanız 20 yıldır ülkelerin tüm sırlarını biliyor. Zaten Avrupa Birliği, 2009 yılında bunun farkına vararak, şirkete bazı yaptırımlar ve 1.7 milyar avro tutarında para cezaları uygulamıştı.

Tek Suçlu Microsoft mu?

Aslında hayır! Ancak en yaygın olan o. Facebook, Amazon ve Google gibi fazla kullanılan şirketlerde en az Microsoft kadar şüphenilmesi gereken altyapılar ki zaten AB, onlar hakkında dosyalar dolusu araştırma ve adli cezalandırmalar yapıyor. Bu şirketlerin tek farkları, açık kaynak kodlarından dolayı belki de daha çok dikkat çekmeleri.

Oysa Microsoft, Avrupa kamu sektörüne derinlemesine ve neredeyse iliklerine kadar işlemiş durumda, doğal olarak bu konumunu korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bundan dolayı yazılımlarının kaynaklarına ulaşabilmek mümkün olamıyor. Bunu bir avantaj olarak lanse eden Microsoft'un savı şu; hemen her BT sistemi Microsoft yazılımları üzerinde çalışıyor, bundan dolayı çoğu veri, açık kaynak veya diğer şirket yazılımları ile kasten uyuşmuyor, özel yazılım dosyaları biçiminde saklanıyor (.doc veya .xls gibi). Bu, aslında açık kaynak yazılımlara karşılık artık küreseleşmiş bir işletim sisteminin kullandığı neredeyse tek kozu.

Açık kaynak yazılımlara geçmek isteyen hükümetler bu noktada ABD hükümeti ve Microsoft'a boyun eğiyorlar. Çünkü küresel çerçevede işleyen pek çok yazılımın açık kaynak kodlu sürümü yok. Olsa da her hükümet tarafından benimsenmiyor.

Kısaca, Microsoft Windows işletim sistemleri ve uygulamaları dünya üzerinde devam etmek zorunda olan iletişim ve yönetim sistemlerinin tek alternatifi.

Avrupa Microsoft'a Karşı Önlem Alacak mı?

Elbette alacak. Örneğin İtalyan Savunma Bakanlığı, Microsoft Office yazılımlarından kurtulmak için 100 bin makinede Libre Office yazılımına geçecek.

Fransa milli polis teşkilatı Gendarmerie Nationale, 2001 yılından beridir Office yazılımları kullanmıyor. Sistemlerinde 72 bin bilgisayar Ubuntu ile çalışıyor. Türkiye'de de millî yazılımlar üzerine yoğunlaşabilmek adına kamu kuruluşlarında yoğun bir adaptasyon politikası izleniyor.

Microsoft 2017'de Kendi Kuyusunu Kazabilir

Bu gelişmelere rağmen Microsoft, resmi kullanıcılarını gelecek yıl yürürlüğe girecek olan Avrupa gizlilik yasalarına rağmen, kullanması yasadışı olabilecek bir bulut platformuna doğru zorluyor. Bu noktada, bu durum resmi birimlerin seçme şanslarını azaltacak ve Microsoft'un her hangi zorlama olmadan Avrupa hakimiyetinin bitmesine sebep olabilecek.

Sonuç olarak Microsoft için "iki ucu pis bir değnek" olan yeni bir döneme hazır olması gerekiyor. Sonuç olarak dünya yazılım devi Avrupa'da 2020 yılından itibaren hakimiyetini azalarak kaybedebilir.

Microsoft: 'Windows 10'u Her Gün Kullanan 300 Milyon Kullanıcı Var'

Microsoft, Windows 10 S İşletim Sistemini Tanıttı

Windows 10, Insider Servisi Üzerinden Yine Güncellendi

YORUMLAR