Türkiye Facebook Sansürlerinde Dünya İkincisi

Türkiye Facebook Sansürlerinde Dünya İkincisi

Dünya üzerinde bazı ülkelerin tercih etmiş oldukları yöntemler nedeniyle Facebook ciddi bir ikilem yaşıyor. İçerik sansürleri konusunda bulunduğu ülkenin hassasiyetini ciddiye almaması durumda men edilme tehditiyle karşılan dünyanın en kalabalık sosyal medya ağı, Türkiye'de de bu zorluklarla mücadele ediyor.

Facebook için bu durum ciddi bir çelişki yaratıyor. Normalde pornografik içerik veya genel ahlak kurallarına karşı kasıtlı bir saldırıyı amaçlayan mesajlara veya görsellere karşı makul bir engelleme mekanizmasına sahip olan şirket, bulunduğu ülkelerin sansür politikalarına bir maşa olmaya başladı. Bugüne kadar sansürlenen içerik sayısı 4,960'a vara Hindistan'dan sonra ikinci sıraya ulaşan Türkiye de ne yazık ki 1,893 sansürle utandıran bir ikincilik ile karşımızda. Hemen ardından 1,773 sansür ile Pakistan üçüncü sırada yer alıyor. Listede yer alan ülkeler sırasıyla şu şekilde:

Facebook Sansürleri
Hindistan 4,960
Türkiye 1,893
Pakistan 1,773
Almanya 34
Rusya 29
Fransa 22
Avusturya 15
İsrail 15
Birleşik Krallık 9
Avustralya 7
Suudi Arabistan 7
Tayland 5
İtalya 3
Kuveyt 1
Birleşik Arap Emirlikleri 1

Sansürlenen içerikleri kapsayan konular ağırlıklı olarak ülkelerin siyasetine ve dini inanışlarına muhalif olan konular olarak dikkat çekiyor. Paylaşılan içerikler, başka ülkeler üzerinden görüntülenebiliyor ancak bulundukları konumda bir sansür uygulaması olması durumunda içeriğe ulaşılamıyor. Haberin kaynağı direkt Facebook'un hazırlamış olduğu hükümetlerin isteklerini teşhir ettiği bir rapor.

Türkiye örneğini baz alacak olursak, mahkeme kararı gereğince dini değerlere saygısızlık edildiği iddiasıyla Facebook'un paylaşılan iletiyi engellemesi isteniyor.

Facebook, kurumsal kimliğinden bahsettiği her fırsatta düşünce özgürlüğüne ne kadar önem verdiğini dile getirmeye çalışıyor ve 2012 yılında CEO Mark Zuckerberg bizzat toplumun politize olabilmesi ve bariyerlerin yıkılması için eşsiz bir fırsat sunduklarını söyledi. Sıkıntıların farkında olup ülke politikalarına boyun eğmek zorunda kaldıklarını dile getiren genç girişimci, uzun vadeli bir yarışda serbest düşüncenin yayılımı için mücadele edeceklerine inanıyor.

Facebook yatırımcılarına ise bambaşka bir hikaye anlatılıyor. Geçtiğimiz sene hazırlanan bir komisyonda sansürlere itaat etmenin finansal kayıplarla karşılaşmamak için hayati önem taşıdığı vurgulandı.

Peki Türkiye'de doğacak sivil bir mücadele sansür olaylarına karşı direnç kazanılmasını sağlıyor mu? Neticede Ülkenin neredeyse yarısı bir Facebook profiline sahip. Cevabı muhtemelen hepimiz biliyoruz. Daha önce YouTube ve Twitter gibi büyük sosyal ağlar da engellendi. Büyük protestolar bu hizmetlerin açılmasını sağlamış olsa da kapatma kararı veren tüm unsurlar koltuklarında sağlam bir şekilde oturmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla Facebook, topluma sırtını çevirmeye oldukça meyilli bir karar verirse bu Türkiye üzerindeki kullanıcıları bile çok şaşırtmayacaktır.

YORUMLAR