Türkiye'de İnternet Fiyaskosu

Herkese merhaba, bildiğimiz üzere ülkemiz internet kullanımı açısından her geçen gün genişleyen bir kullanıcı potansiyeline sahip. Genişleyen kullanıcı tabanı da internet üzerinden yürütülen eğitim, ticaret, sağlık ve daha birçok işlemin yaygınlaşmasını b

Geçmişe Dönüş

Yeni açılmış bu bağlantı, Türk Telekom'un otokontrol mekanizmaları olmaması yüzünden bu şekilde hizmet sürdürmekte. Yaptığı işi denetlemeyen ve eksik bir hizmet sunan bir firma imajı çizen Türk Telekom'un bu durumda olmasının sebebi ise tekelleşmiş olması.

Tam ekmek parası öderken size yarım ve küflü bir ekmek sunulması gibi bir durum söz konusu olan. Eğer bilgisayar bilgisine sahip olmayan biri olsanız vay halinize! Farkında olmadığınız için teknik destek talep edemeyeceğiniz ve Türk Telekom'un yaptığı işi denetlememesi nedeniyle sunulan bu kötü hizmet sizi bundan 10-15 sene öncesine taşıyacaktır. Sesli görüşmeleriniz kesilecek, görüntülü görüşmeler yapmanız mümkün olmayacak ve seyredeceğiniz videoların yüklenmesi saatler alacaktır. Benim gibi internete bağlı olarak çalışıyorsanız yaşayacağınız maddi kayıp ise cabası.

Durumun bir diğer can yakan yönü ise mevcut olmayan teknik destek. Bu tip ciddi bir arızanın uzun bir süre boyunca çözümlenememiş olması; hatta peşine bile düşülmemesi gerçekten kurumsal bir acizlik emsali. Hergün onlarca dakika hatta bekleme sonucu tekrardan açılan arıza kayıtları, size hiçbir şekilde durumla ilgili geri dönüş yapılmaması ve sadece bant kayıtları dinletme şeklinde yüzeysel yapı ülkemiz insanını bıktırmakta.

Bahsettiğim üzere 20 senedir ülkemizde kullanmakta olduğumuz internetin halen çok az ilerlemiş olması içler acısı bir durumdur. Problemle ilgili olarak farklı çözüm yolları mevcut olabilir. Eğer Türkiye internet altyapısı sadece bir firmanın kontrolünde olacak ise bu firmanın sıkı bir şekilde denetlenmesi, fiyatlandırma politikasının ve hizmet kalitesinin belirli standartlarda olması sağlanmalıdır. Tabii ki bunun için ilgili devlet kurumlarının denetleme mekanizmaları geliştirmesi şart.

Bir diğer çözüm ise şu an sembolik olarak var olan rekabetin teşvik edilmesi ve yeni altyapı sistemine geçilmenin hızlandırılması. Türk Telekom karşısında ciddi olarak durabilecek rakiplerin varlığı tüketici memnuniyetini arttırma ihtiyacı doğuracaktır ve hizmet kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

  1. Türkiye'de İnternet Fiyaskosu
  2. Mevcut Tablo
  3. Geçmişe Dönüş

YORUMLAR