Türkiye'nin 2015 Yılında Neler İndirdiğini ve Ne Kadar İndirdiğini Ölçümledik

Tamindir.com, 2015 yılında Türkiye’nin hangi uygulama ve programlarını indirdiğini saptadı.

Türkiye'nin 2015 Yılında Neler İndirdiğini ve Ne Kadar İndirdiğini Ölçümledik

Tamindir ’in geleneksel “Türkiye Ne İndiriyor” araştırma sonuçlarını açıklıyoruz. Ülkemizin en büyük uygulama indirme ve teknoloji platformu olan Tamindir.com, 2015 yılında Türkiye’nin hangi uygulama ve programlarını indirdiğini saptadı. İşte Türkiye’nin uygulama indirme alışkanlığının nabzını tutan “2015 Yılı İndirme Trendleri Raporu”.

Hızlı mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları lider

Tamindir.com, mobil telefonlar için uygulama kategorisinde en çok indirilen ürünleri analiz etti. Ortaya çıkan sonuçlar, Android platformunda WhatsApp’ın uzak ara en çok indirilen uygulama olduğunu ortaya koyuyor. İkinci sırada ise Google Play’in olduğunu görebiliyoruz. Android kullanıcılarının Türkiye’de en çok indirdiği üçüncü mobil uygulama ise Facebook olmuş.

iOS Platformunda ise kullanıcıların WhatsApp tercihi yine ön plana çıkıyor. Ancak daha çok bahis uygulaması olan Bilyoner iOS uygulamasına da yönlendikleri gözlemleniyor. Bu platformda popüler üçüncü uygulama TRT Çocuk Bizim Ninniler uygulaması olarak sıralanırken, Apple Store dördüncülüğe yerleşiyor. iOS kullanıcıları WhatsApp’ı dördüncülüğe, Facebook’u da yedinci sıraya yerleştirmiş.

Windows Phone kullanıcılarının popüler uygulaması ise yine WhatsApp olarak birinciliğini koruyor. İkinci sırada ise Facebook var. Tango Video Calls ise üçüncü sıraya yerleşiyor.

Bu bilgilerin ışığında Türkiye’de mobil platformların ağırlıklı olarak sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları kullandığını görebiliyoruz.

Her platformun oyun tercihi başka

Tamindir ‘in yaptığı indirme analizlerine göre mobil platformlarda oyun tercihleri birbirinden çok farklı. Örneğin Android kullanıcılarının bir numaralı oyunu Subway Surfers olarak ölçümlenirken, iOS platformunda favori oyun Hill Climb Racing olmuş. Subway Surfers bu platformda 7’inci sırada yer alıyor.

Windows Phone kullanıcıları ise MineCraft’ı birinci sıraya oturtmuşlar, Euro Truck Simulator ise bu platformun iki numarasıolmu. Grand theft Auto V bu listede üçüncü sırada yer alıyor.

İstanbul en çok indiren şehir

Tamindir ölçümlemesi İstanbul’un en çok uygulama, oyun ve program indiren şehir olduğunu da ortaya çıkarıyor. İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir sıralamayı paylaşıyorlar. Adana, Antalya Bursa ve Konya'da sırasıyla 3 büyük şehrimizin peşinden geliyorlar. Samsun ve Diyarbakır'da bu sıralamaya dahil oluyorlar.Türkiye’de uygulama ve program indiren kullanıcıların yüzde 81’i erkek, yüzde 18’i ise kadın olarak belirleniyor. Yaş ortalaması ise ağırlıklı olarak 18-24 olarak belirleniyor. 

Türkiye dışında en çok indirme yapan ülkeler

2015 yılında Tamindir.com sayfalarını Azerbaycan, ABD, Hindistan ve Almanya’nın da ziyaret ettiği gözlemleniyor. Özellikle Azerbaycan’dan gelen indirme taleplerinin oldukça fazla olduğu da gözlerden kaçmıyor. 

İndirme alışkanlıklarının ve davranışlarının incelendiği raporda Türk kullanıcılarının mobil ve masaüstü işletim sistemleri üzerinde en çok indirdikleri program, uygulama, oyun ve içerikleri anlatan infografiği aşağıda inceleyebilirsiniz. İnfografik indirme istatistiklerinin yanı sıra 2015 yılında Tamindir.com’da en çok okunan teknoloji haberleri, rehber ve blog yazılarına da yer veren rapor okuyucuların teknoloji gündeminde en çok ne ile ilgilendiklerini de ortaya koyuyor.

Mobil Dünyanın Akıllara Durgunluk Veren 2015 Raporları

2015 Yılının En Popüler 5 Tamİndir Videosu

2015 Yılında Tamindir'de Neler Oldu?

YORUMLAR