Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi (Güncellendi)

Türkiye'nin en kapsamlı Pokemon Go rehberini hazırladık. Ayrıntıları okumak için tıklayın!

Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi (Güncellendi)

Çocukken erken saatlerde kalkıp televizyonun başına geçmek için tatlı bir sebebimiz vardı. Çünkü kahvaltı sırasında Pokemon başlar, pijamaları çıkarmadan Ash ve arkadaşlarının maceralarını izlerdik. Sonra sokağa adım attığımızda o gün yayınlanan bölümü tartışırdık. Her bölümde yeni pokemonlarla tanışmaya bayılırdık, bazen de "kim yener" kavgasına tutuşurduk. Geçmişe dönüp baktığımda hala gülümseten anılar hatırlıyorum, şimdi ise adeta hayalimi yaşıyorum. Pokemon Go çıktı, hem de öyle bir çıktı ki anında bağımlısı olduk. Bu rehberde sizlere bizzat kendi deneyimlerim üzerinden kapsamlı bir Pokemon Go incelemesi yapacağım. Aklınızda hiçbir soru işareti kalmaması için de sürekli güncellemeye çalışacağım.

NOT: Bu blog sürekli güncellenecektir.

Öncelikle oyunu daha iyi anlamamız açısından temel dinamiklerle başlayacağız. Oyun nasıl yüklenir, yükledikten sonra nasıl giriş yapılır, giriş yaptıktan sonra nelerle karşılaşacağız, arayüzde neler var gibi konulara kısaca değindikten sonra birkaç günlük deneyimimle harmanlayarak ve tüm ayrıntıları ince eleyip sık dokuyarak anlatmaya çalışacağım.

Pokemon Go Nasıl Yüklenir?

Bu alt başlık oyun Türkiye'de çıktığında önemini yitirecek ama şimdilik anlatmakta fayda görüyorum. Pokemon Go'yu yüklemek, mobil cihazınızın işletim sistemine göre farklılık gösteriyor. Android kullanıcısıysanız APK indirerek ya da Google Play üzerinden ülke değiştirerek, iOS kullanıcısıysanız da yeni bir Apple ID oluşturup ülke değiştirmeniz yeterli. Mevzubahis konu hakkında daha ayrıntılı olan "Pokemon GO Oyunu Android ve iOS Cihazlara Nasıl Yüklenir?" başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Pokemon Go'ya Nasıl Giriş Yapılır?

Oyuna giriş yapabilmek için herhangi bir kayıt oluşturmanız gerekmiyor. Pokemon Go lokasyonunuzu Google Maps haritası üzerinden aldığından herhangi bir Google hesabına sahip olmanız yeterli. Bu noktada bir şeyi hatırlatmakta fayda görüyorum. NianticLabs'in Ingress oyununa daha önce baktıysanız, oradaki portallar aynen Pokemon Go'ya aktarılmış, yani bilginiz varsa Gym'lere ulaşmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Pokemon Go Ana Ekranı Nasıl Kullanılır?

Buraya kadar gelmekte sıkıntı yaşamadıysanız oyuna giriş yaptığınızda karakter ve nick seçimini yapmanız gerekiyor. Karakterinizi kendi zevkinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz. Bu adımlardan sonra artık pokemon avlamaya başlayabilirsiniz. Oyun sizi GPS üzerinden algılıyor ve çevrenizde bulunan Pokestop ve Gym'leri (biraz aşağıda bunların ne olduğundan ayrıntılı bahsedeceğim) görebiliyorsunuz. Ekranın altında sol kısımda karakter adınız ve seviyeniz, orta kısımda menülere açılan poketopu simgesi ve sağ altta da size yakın olan pokemonları görebiliyorsunuz.

Karakter Bilgisi

Ana ekranın alt kısmında yer alan karakter bilgisi bölümünde, oyun ile ilgili temel verilerinize erişebiliyorsunuz. Ana ekranda sadece seviyeniz ve nickiniz görünüyor ama üzerine tıkladığınızda sahip olduğunuz XP miktarı, pokecoinleriniz, oyuna başlama tarihiniz, seçtiğiniz takım (Level 5'den sonra) ve pokemon topladıkça kazandığınız bazı rozetleri görebilirsiniz.

Nearby Nedir?

Nearby, bulunduğunuz konuma göre çevrenizde bulunan pokemonlar hakkında bilgi verir. Buraya tıkladığınızda pokemonların altında 3 adım varsa size uzak olduğunu, 2 adım varsa yaklaştığınızı, 1 adım varsa da çok yakınında olduğunuzu bildirir. Eğer ki 2 adımı görürseniz etrafınızda biraz dolaşın, 1 adıma düştüğünde de çemberin etrafına tıklayın, aradığınız pokemon çıkacaktır.

PokeStop Nedir?

PokeStop, bulunduğunuz konumda önemli noktaların üzerine kurulan alanlardır. Bu alanlara yaklaştığınızda mavi renkteki PokeStop'lardan Poke Ball, Great Ball, Poison, Egg, Revive, Razz Berry gibi itemları toplayabilirsiniz. Topladığınız itemlardan sonra PokeStop'lar mor renge bürünürler ve yaklaşık 5 dakikada bir tekrar ziyaret edebilirsiniz.

Gym Nedir?

Gym'ler Pokemon Go dünyasında savaş alanlarıdır. Mavi (Mystick), Kırmızı (Valor) veya Sarı (Instinct) takımlardan birini seçtiğinizde karşı takımların Gym'lerine takım arkadaşlarınızla birlikte saldırabilirsiniz. Bu konuyu daha sonra derinlemesine inceleyeceğimizden şimdilik tanımını yapmak yeterli olacaktır.

YORUMLAR