Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi (Güncellendi)

Türkiye'nin en kapsamlı Pokemon Go rehberini hazırladık. Ayrıntıları okumak için tıklayın!

Pokemon Go Menüsü Nasıl Kullanılır?

Oyunun menüsü çok basit bir arayüzde karşımıza çıkıyor. Sağ üst köşede Settings ve Help, ana menülerde ise Pokedex, Shop, Pokemon ve Items bölümleri var. Şimdi bunları ve tıkladığınızda nelerle karşılacağınızı teker teker açıklayalım.

Pokedex Nedir?

Pokedex, oyunda mevcut olan pokemon sayısını gösterdiği gibi, yakaladığınız pokemonların bilgilerini de görmenizi sağlar. Balbasaur örneğinden gidecek olursak, kaç kez karşınıza çıktığı, kaç kez yakaladığınız, boyu ve kilosu, türü ve Evolve ettikçe dönüştüğünü öğrenebilirsiniz.

Shop

Bu kısımda oyun içi satın almaları yapabilirsiniz. Bunun dışında sağ üst köşede bulunan kalkana tıkladığınızda, ele geçirdiğiniz Gym'lere bağlı olarak Stardust ve Pokecoins kazanabilirsiniz.

Pokemon

Bu bölüm en çok haşır neşir olacağımız yer diyebilirim. Yakaladığınız pokemonların hepsini burada buluyorsunuz. Bunun dışında üst sekmede Eggs bölümünü de göreceksiniz. Pokestop'lardan topladığınız yumurtaları burada Egg Incubator içine koyarak yeni pokemonlar elde edebilirsiniz. (Bu konuyu da ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.) Pokemon sekmesine geri dönersek, yakaladığınız pokemonların üzerine tıkladığınızda Transfer işlemi, Power Up ve Evolve işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bunları nasıl yapacağınızı baştan anlatalım:

Stardust Nedir?

Her pokemon yakaladığınızda ve Gym'lerden toplandığınızda kazandığınız bir tür puan çeşitidir. Bu puan ile pokemonlarınızı Evolve edebilir, Power Up yapıp geliştirebilir veya profesöre Transfer yapabilirsiniz. Elinizde olan bir pokemondan her yakaladığınızda 100 Stardust kazanırsınız. Bir pokemonu geliştirebilmek için yanında belirtilen miktar kadar Stardust'a ve pokemon candy'sine ihtiyaç duyacaksınız.

Candy Nedir? Nasıl Toplanır?

Candy, her pokemon yakaladığınızda veya profesöre transfer ettiğinizde elde edilen şeker miktarıdır. Candy'ler pokemon yakaladığınızda, elinizde birden fazla olan pokemonlardan birini profesöre gönderdiğinizde (1 adet) veya -genellikle çok miktarda- yumurtalardan çıkan pokemonlardan kazanılır.

Power Up Nedir?

Power Up, pokemonlarınızın HP ve Combat Power'larını artırmak için yapılan işlemdir. İşlemi yapabilmek için belirli miktarda Stardust ve Candy gerektirir.

Evolve Nedir?

Evolve, pokemonlarınızın evrim geçirmesini sağladığınız işleme denir. Bu işlemi gerçekleştirirken belirli miktarda Candy'e ihtiyaç duyarsınız. Örneğin: Charmander < Charmeleon < Charizard

Transfer Nedir?

Elinizde bir pokemondan çok fazla sayıda varsa, Profesör'e transfer edip her gönderdiğiniz pokemondan 1 Candy kazanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken elinizde en fazla Combat Power'ı olan pokemonu elinizde tutmanız faydalı olacaktır. Mesela elinizde 350 CP'lik (Combat Power) bir Charmander var, bir de 10 CP'lik Charmander diyelim. Burada 10 CP'lik Charmander'ın elinizde kalmasının bir anlamı yok, direkt transfer ederek Candy kazanabilirsiniz.

  1. Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi (Güncellendi)
  2. Pokemon Go Menüsü Nasıl Kullanılır?
  3. Pokemon Go Item Rehberi
  4. Pokemon Go GYM Rehberi - Savaş Taktikleri ve İpuçları
  5. Pokemon Go'da Bulunduğunuz Konuma GYM veya PokeStop Nasıl Eklenir?
  6. Pokemon Go'da İşinize Yarayacak Püf Noktalar
  7. Pokemon Go Rozet Sistemi
  8. Hangi Item Ne Zaman Açılır?, Level Sistemi ve Verilen Item Miktarları

YORUMLAR