Türkiye'nin İlk Sesli Sosyal Ağı Whispto Geliştiricileri ile Özel Tamindir Röportajı

Röportajımızda Whispto geliştiricileri ile keyifli bir sohbet yaptık

Türkiye'nin İlk Sesli Sosyal Ağı Whispto Geliştiricileri ile Özel Tamindir Röportajı

Merhaba Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere sitemiz üzerinde dönem dönem başarılı yazılım, uygulama ve oyun geliştiricileri ile iletişime geçerek keyifli röportajlar yapıyoruz. Bu röportajlarımızda da son konuğumuz tamamiyle bir Türk projesi olan Whispto adlı sosyal medya servisinin geliştiricileri Oğuzhan Urulu ve Ayhan Dorman oldu. Kendini "Türkiye'nin İlk Sesli Sosyal Ağı" olarak tanımlayan Whispto'dan biraz bahsetmek gerekirse bu servisin temel olarak kullanıcılara 60 saniye veya daha kısa süreli sesli mesajlar paylaşma imkanı veren bir sesli sosyal ağ olduğu söylenebilir. Kullanıcılar Whispto'nun ücretsiz mobil uygulamalarından yararlarak diledikleri sesleri 1 dakika boyunca kaydedebiliyorlar ve whisp adı verilen bu mesajları Facebook, Twitter üzerinden paylaşabiliyorlar veya özel olarak istedikleri kişilere gönderebiliyorlar. Biraz gülmek, eğlenmek, keyifli zaman geçirmek isterseniz veya sevdiklerinize özel birşeyler söylemek isterseniz Whispto'nun oldukça kullanışlı bir servis olduğunu söyleyebiliriz.

Dilerseniz ülkemiz açısından gurur verici bir çalışma olan Whispto'nun arkasındaki isimlerle yaptığımız röportaja lafı çok uzatmadan geçelim. İşte sorularımız ve Whispto ekibinin cevapları:

Merhabalar, bizlere öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
Merhabalar ben Oğuzhan Urulu. Lise arkadaşım Ayhan Dorman'la birlikte Whispto'nun iki kurucusundan biriyim. Ekibimizde yıllardır bizimle çalışmakta olan Whispto'ya inanmış arkadaşlar bulunmakta. Alanında yetkin ve yetenekli  çalışanlarımızla her geçen gün ekibimiz büyüyor ve tecrübe kazanıyor.
Whispto oldukça ilginç sosyal ağlardan bir tanesi. Bize fikrin çıkış noktasını ve Whispto sayesinde kullanıcıların neler yapabileceklerini aktarabilir misiniz?

Ayhan'la birlikte 2009 yılında kurduğumuz dijital ajansımızda çalışmalarımıza devam ederken Whispto projesini gerçekleştirmeye karar verdik. 2013 yılının ortalarında çalışmalarına başladığımız Whispto'nun ilk prototipi yıl sonunda hazırlandı, ardından 700 projenin arasından seçilen 13 projeden biri olarak Living Lab Kuluçka Merkezi'nde en iyileme çalışmalarına 2014 yılının ilk yarısında devam ettik.

"Bir sosyal medya daha hızlı, daha kolay ve daha etkili nasıl olabilir?" sorusu ve insan sesinin ikna edici, güvenilir, etkili ve en önemlisi kıymetli oluşu bizim en önemli ilham kaynağımız oldu.

Küresel başarı elde etmiş bir "Sesli Sosyal Ağ"ın olmayışı bizi cesaretlendirdi. Bugün "Whispto" Android işletim sistemli akıllı telefonlarda ve tüm iPhone modellerinde kullanılabiliyor. "Whisp" adı verilen bir dakikalık ses kayıtları temelinde oluşan bu büyük platform dahilinde kaydedilen "Whisp"ler sosyal mecralarda paylaşılabiliyor, yorumlanabiliyor.  Tamamen ücretsiz olan uygulamada fotoğraf paylaşımı, mesajlaşma v.b. birçok ek özellik sayesinde keyifli kullanım hedefleniyor. Whispto, Facebook ve Twitter gibi en çok kullanılan sosyal ağlarla etkileşimini gayet geniş tutuyor. Kendinizin ve takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı Whisp'leri bu mecralarda paylaşabilir, Whisp'leri favorilerinize ekleyebilir, istediğiniz kişilere mesaj yoluyla ulaştırabilirsiniz.

Uygulamanın geliştirme sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaştınız?
Girişimcilik ekosisteminde varolan "Türkiye'den sosyal medya şirketi çıkmaz!" tabusu en önemli engeldi. Ülkemizde Early Adapter kullanıcı sayısının azlığı, diğer sosyal mecralarla kıyaslanmanın sıkıntısı, yatırımcıların bu tarz yeni teknolojilere destek konusundaki çekingenliği diğer engeller olarak sayılabilir.
Whispto gelecekte daha geniş özelliklere sahip olacak mı?
Önümüzdeki ay (Nisan)  Whispto'nun yeni versiyonu çıkacak. Yeni versiyonumuzda Whisp'lere fotoğraf ve ses efektleri eklenebilmesi, direkt mesaj iletimin kolaylaştırılması ve daha keyifli arayüz ile kullanımın daha eğlenceli hale gelmesi için çalışmalarımızı sürdüyoruz. Websitemizin daha işlevsel olabilmesi için çalışmalarımızın sonuna geldik.
Kullanıcıların uygulamaya olan tepkileri ne yönde oldu?
Yaklaşık iki yıl kadar önce hayata ses katmak adına Whispto platformunu oluşturmak için çalışmalarımıza başladık. Altı ay önce Whispto'nun kapalı beta sürümünü 400 kişiyle test ettik. Uygulamamızın kolay kullanımlı, keyifli, alışkanlık yaratan ve bir ihtiyaca cevap veren nitelikte olduğuna dair geri bildirimler aldık. Bu bizim için önemli bir motivasyondu ve aldığımız geri bildirimler ışığında 27 Kasım 2014'te resmi lansmanımızı yaptık ve her geçen gün artan bir ivmeyle yeni kullanıcılar edinmeye devam ediyoruz.
Yeni versiyon çalışmaları ise Whispto'nun en aktif 1004 kullanıcısı ile yapılan anketlerle  ve en aktif 10 kullanıcı ile yapılan yüz yüze görüşmeler çerçevesinde planlandı ve geliştirmeye devam ediyoruz.
Kendinize rakip olarak gördüğünüz uygulamalar var mı?
Whispto yaygın olarak kullanılan sosyal ağların hiçbirinin alternatifi değildir; çünkü unutmamak gerekir ki Whispto bir "Sesli Sosyal Ağ". Dünyada varolan sesli sosyal ağlara baktığımızda Güney Asya ve Amerika’da yerel veya bölgesel başarı elde etmiş, milyonlarca kullanıcı olan birkaç örnek görebiliyoruz. Bu bağlamda Türkiye ve Avrupa pazarı göz önüne alındığında aktif ve keyifli kullanım başarısını elde eden ilk sesli sosyal ağ olmak istiyoruz.
Whispto ile sosyal medya kullanan, fotoğraf paylaşan, Tweet atan, Facebook hesabı olan kullanıcılar bu yeni platform üzerinde sesleriyle de duygu ve düşüncelerini çok kolay bir şekilde ifade etme imkanı buluyorlar. Sevdiğimiz ve takip etmek istediğimiz insanların seslerini duymanın, sadece yazdıklarını okuyabilmekten daha kıymetli olduğu inancıyla geliştirilen Whispto aynı zamanda fotoğraf paylaşımına da imkan vererek "an"ı yakalamayı amaçlıyor. İnsan sesinin dinleyicide yarattığı etkiyi düşündüğümüzde bu içeriğin kıymetinin çok yakın zamanda daha da iyi anlaşılacağını düşünüyoruz.
Sosyal medyada 5 yıl ileriye baktığınızda ne görüyorsunuz?
Türkiye'de sosyal ağ kullanım oranları özellikle son beş yıl içerisinde katlanarak artmakta; fakat aktif kullanıcı sayıları dünya ortalamalarının altında seyretmekte. Bu alanda sosyal ağlar ve kullanıcıları için en büyük sorun, nitelikli içerik ile niteliksiz içeriğin birbirinden ayrılmasının gitgide zorlaşmasıdır. Sosyal platformların anonim kimlik altında içerik paylaşımına imkan vermesi, içeriklerin kaynaklarının güvenilir olup olmadığı hakkında kuşku yaratıyor. Sadece kişisel kullanımda değil kurumsal iletişim açısından da giderek önemini hissettiren sosyal ağlar aracığıyla firmalar, müşteri ilişkilerinden, pazarlama çalışmalarına v.b. birçok alanda bu mecraları en iyi kullanan yapılar olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda giderek büyüyen bu alanda Whispto'nun da kendine önemli bir yer bulacağına inanıyoruz.
Okuyucularımız için söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Whispto'yu hemen indirip kullanmaya başlayarak, Türkiye'den dünyaya açılma potansiyeli çok yüksek olan, şimdiden elde ettiği başarılarla kendinden bahsettiren bu büyük platformda yerinizi alın.

Röportajımız umarız hoşunuza gitmiştir. Bir sonraki röportajımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Self'in Yapımcısı Ahmet Kamil Keleş ile Türk Oyun Sektörüne Dair


YORUMLAR