Twitter'da Türkiye Nereye Koşuyor?

Türkiye istatistikleri Twitter’ın sosyal ağlar arasındaki önemini bir kez daha vurguluyor. En popüler sosyal ağ platformlarından biri olan Twitter, kullanıcılar için olduğu kadar işletmeler ve markalar için de cazip.

Twitter'da Türkiye Nereye Koşuyor?

Sosyal medya eğilimlerini yakından takip etmek, toplum alışkanlıklarını ölçümleyebilmek için çok önem taşıyor. Twitter bu anlamda hızla değişen ve gelişen kullanıcı profiline sahip ve eğilimlerin hızla biçimlemesinde önemli bir rol oynuyor. Twitter kullanıcılarının, profil özellikleri ve kullanım alışkanlıklarına ilişkin araştırmalar, toplumsal tanımlamalar için çok önemli. Bu konudaki yapılan pek çok güncel araştırma arasında yer alan Nielsen’ın “Twitter Türkiye Tüketici Anketi”; Türkiye’de Twitter’ın kullanımı konusunda önemli bilgiler veriyor.

Çalışma; dünya genelinde 250 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan Twitter’ın Türk kullanıcılarının yüzde 60’ının erkek, yüzde 40’ının da kadın olduğunu saptamış. Rapora göre, Türk Twitter kullanıcılarının yüzde 50’si üniversite mezunu ve yüzde 64’ü de 34 yaşında.

Twitter Türkiye anketinden ilginç tespitler

Nielsen; Twitter araştırması için geçtiğimiz aylarda bin Twitter kullanıcısına bir anket uyguladı. Bu anketie göre, her gün Türkiye'de Twitter’ı ziyaret eden kullanıcıların oranı yüzde 74 olarak saptandı. Twitter’da günde birkaç kez etkileşimde bulunanlar yüzde 56, “trend” olmuş konuları (TT- trend topic) kontrol edenler de yüzde 66 oranında.

Kullanıcı alışkanlıkları

Araştırma Türkiye’de Twitter kullanıcılarının geneli; kişisel gelişimine önem veren, modayı ve dünyadaki gelişmeleri izleyenlerden oluştuğuna işaret ediyor.  Kadınlar tweet’lerinde ilk sırada marka ve ürünleri tercih ederken, erkekler en fazla haberler ve spor konularına yer veriyorlar.

Kullanıcıların yüzde 59’u bağlantı içeren; yüzde 46’sı fotoğraflı ve yüzde 41’i de videolu tweet’ler paylaşıyorlar. İstatistikler, kullanıcıların yüzde 66’sının trend olmuş konuları (TT- trend topic) izlediğini; yüzde 64’ün ise tweet’leri hemen okuduğunu gösteriyor.

Mobilde Twitter üstünlüğü

Türkiye'de Twitter’a mobil erişim, yüzde 67’lik güçlü bir orana sahip. Ayrıca Twitter’a mobil yollardan erişen kitle ortalama kullanıcılara oranla 1,2’lik bir üstünlüğü de sahip. Twitter istatistikleri firmaların pazarlama çalışmalarına da ışık tutuyor. Örneğin, Twitter’a mobil aracılığıyla ulaşmayı tercih eden kullanıcıların yüzde 59′u, mobil cihazından Twitter’ı takip ettiği sıra da televizyon da izlediğini belirtiyor. Kısaca Twitter'ı kullanan Türk çoğunluk, tüm medya ve gündme hakim olmayı seviyor ve olaylara hakim bir şekilde tweet atıyor.

Türkiye istatistikleri Twitter’ın sosyal ağlar arasındaki önemini açıkça ortaya koyuyor. Bu durum, en popüler sosyal ağ platformlarından biri olan Twitter’ı kullanıcıların yanı sıra, işletmeler ve markalar için de son derece çekici hale getiriyor.

Twitter Etiketlerinde Büyük Değişim

YORUMLAR