Ücretsiz ve En İyi URL Kısaltma Servisleri

İnternette paylaşmak istediğiniz uzun linkleri bu yazıda verdiğimiz servisleri kullanarak rahatlıkla kısaltabilirsiniz.

Ücretsiz ve En İyi URL Kısaltma Servisleri

İnternet üzerinde beğendiğiniz bir yazının bağlantısı arkadaşlarınızla çeşitli mecraları kullanarak paylaşmak isteyebilirsiniz. Mesela Twitter hesabınızı kullanarak bir link paylaşmak istediğinizde karakter konusunda bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Çünkü çoğu haber bağlantısının linki uzundur ve sizin 140 karakterlik hakkınızı bitirebilir. İşte bunun gibi ve buna benzer sorunları çözebilecek, internet dünyasında oldukça fazla kullanılan ve ücretsiz olan URL kısaltma servislerini bu yazımızda listeledik.

URL kısaltmak için hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Uzun yıllardır bu işi profesyonel bir şekilde yapan servisler mevcut ve bu servislere üye olmadan bile linki kısaltabiliyorsunuz. Kullanmanızı tavsiye ettiğimiz en iyi URL kısaltma servislerini aşağıda görebilirsiniz.

1) İşin içinde Google varsa arkanıza rahatlıkla yaslanabilirsiniz. İlk önerimiz: Goo.gl

Google'ın kullanıcılara özel olarak sunduğu bu link kısaltma servisi ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. İstediğiniz uzunluktaki herhangi bir linki bu bağlantıya tıklayarak sorunsuz bir şekilde kısaltabilirsiniz. Goo.gl servisi tasarım yönünden oldukça sade hazırlanmış. Bu sayede istediğiniz her işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kısalttığınız linkleri hafızasına kaydeden bu servis, daha sonra size linkinizin ne kadar tıklandığını da rapor olarak gösteriyor.

2) TinyURL

Link kısaltma servisleri arasında yine fazla kullanılan bir site TinyURL. Tasarım yönünden oldukça saçma gözükse de link kısaltma işlemlerinde size sorun çıkarmayacaktır. Linkleri kısaltırken kendi adını da kısaltılmış linklere eklemesi biraz can sıkıcı. Çünkü adı kısa olmadığından işlem sonucunda linkiniz de istediğiniz kısalıkta olmuyor.

3) Bit.ly

Son dönemde kendini oldukça fazla geliştirilen link kısaltma servisi Bit.ly, uzun linkleri kısaltmak istediğinizde sizlere başarılı bir performans sunuyor. Bit.y adresine girdiğinizde gözünüze ilk olarak profesyonel şekilde hazırlanmış tasarım çarpıyor. Üst kısımda sağ tarafta bulunan bölüm sayesinde linkinizi kısaltabiliyorsunuz. Goo.gl'de olduğu gibi bu serviste de kısalttığınız bağlantıların raporlarını görebilmeniz mümkün.

4) GG.GG

İsmi kendisi gibi ilginç olan bu kısaltma servisi de oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor. Bu bağlantıya tıkladığınız taktirde siteye ulaşabilir ve uzun linklerinizi rahatlıkla kısaltabilirsiniz.

5) Link.TL

Genellikle ticari amaçla kullanılan bu link servisi url kısaltmada hızlı bir şekilde geridönüş sağlıyor. Link.TL'yi listemize ise belki para kazanmak için link kısaltma servisi arayanlar vardır diye ekledik.

En iyi link kısaltma servisleri listemiz burada sona eriyor. Aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla diğer bloglarımızı da okuyabilirsiniz.

Google Play'e Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz En İyi Android Uygulama Mağazaları

Açık Kaynak Kodlu ve Ücretsiz En İyi 11 Android Uygulaması

YORUMLAR