Ücretsiz VPN/Proxy Yazılımların İçerdiği Tehlikeler

Ücretsiz VPN ve Proxy kullanmanın tehlikeleri neler? Bu soru, internet kullanıcıları tarafından oldukça merak ediliyor. İşte merak edilen sorunun yanıtı!

Ücretsiz VPN ve Proxy kullanmanın tehlikeleri neler sorusunun yanıtını merak eden internet kullanıcıları için bir rehber hazırladık. Hazırladığımız rehberde bedava VPN ve Proxy kullanımı sırasında yaşayabileceğiniz tehlikeleri sıraladık.

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı, VPN ve Proxy hizmetlerini ücretsiz bir şekilde temin ediyor. Peki, VPN nedir? VPN, internet sitesine bağlanmanız sırasında güvenli bir bağlantı kurar ve internette daha güvenli gezinti yapmanızı sağlar ancak kullanıcıların çoğunluğu VPN hizmetlerini sadece yasaklı sitelere girmek için kullanıyor.

Google Chrome İçin En İyi VPN Eklentileri
YAZILIM

Google Chrome İçin En İyi VPN Eklentileri

Google Chrome için en iyi VPN eklentileri neler? Bu yazıda kullanıcıların internette anonim bir şekilde gezinmesini sağlayan en başarılı VPN eklentilerini bir arada topladık.

Yasaklı sitelere girerken kullanabileceğiniz ücretsiz servisler sandığınız kadar güvenli olmayabilir. Bu yazıda, ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan VPN ve Proxy hizmetlerinin tehlikelerine değineceğiz.

Ücretsiz VPN ve Proxy Kullanmanın Tehlikeleri Neler?

  • Bilgileriniz çalınabilir.
  • Bazı hizmetlerde güvenlik zafiyeti olabilir.
  • İnternet hızında yavaşlama yaşanabilir.
  • Genellikle daha az güvenli protokol kullanılır.
  • Tarayıcınızda çeşitli reklamlar görünebilir.

Yukarıda ücretsiz VPN ve Proxy hizmetlerinde yaşayabileceğiniz olası tehlikeler bulunuyor. Listede yer alan tehlikelerin detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bilgileriniz Çalınabilir

Bedava olarak sunulan bir VPN veya Proxy hizmetini kullanmak, bazı tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Elbette bu tüm ücretsiz VPN ve Proxy hizmetleri için geçerli değildir. Bazı hizmetler güvenilirken bazıları ise kötü niyetli olabilir.

Yaşayabileceğiniz en büyük problemlerden bir tanesi bilgilerinizin çalınma ihtimalidir. Sosyal medya hesaplarınıza VPN ya da Proxy hizmetleri kullanılarak erişilmesi sonucunda bilgileriniz çalınabilir. Çalınan bilgiler kullanılarak kişilere şantaj yapılabilir.

Bazı Hizmetlerde Güvenlik Zafiyeti Olabilir

Birçok ücretsiz VPN ve Proxy sağlayıcısında güvenlik zafiyeti olabilir çünkü ücretsiz hizmet verdiklerinden ötürü güvenliğe pek önem vermiyor olabilirler. Bu nedenden ötürü kullanıcıların cihazları kötü amaçlı yazılımlara yazılımlara maruz kalabilir. Bunun sonucunda ise cihazınız kullanılamaz hâle gelebilir veya verileriniz ele geçirilebilir.

İnternet Hızında Yavaşlama Yaşanabilir

VPN ve Proxy sağlayıcılarının geneli, internet hızını büyük ölçüde etkiler. Kullanıcıların internet hızında VPN/Proxy hizmetleri kullandıkları için yavaşlama görülebilir ancak bu, Premium VPN/Proxy sağlayıcılarında daha nadir görünen bir durumdur.

Genellikle Daha Az Güvenli Protokol Kullanılır

Ücretsiz VPN hizmetleri genellikle daha az güvenli protokoller kullanır. Söz konusu hizmetler sunucu altyapılarını korumak için çok fazla kaynağa sahip değillerdir. Bu, hizmeti kullanan kişilerin güvenliğini önemli ölçüde tehlikeye atan bir durumdur.

Tarayıcınızda Çeşitli Reklamlar Görünebilir

Bazı ücretsiz VPN ve Proxy sağlayıcıları, hizmeti herhangi bir kâr amacı gütmeden sunmayabilir. Bunun sonucunda ise cihazınızda yüklü olan internet tarayıcınızda çeşitli reklamlar görünebilir. Bu durum, VPN programını kullanım deneyimini olumsuz yönde etkiler.

Bulunulan coğrafya sınırlarınca engelli internet sitelerine bağlanmak için tarayıcılara da yüklenebilen bazı VPN ve Proxy yazılımlar, kullanıcıları yukarıda sıraladığımız tehlikeli durumların içine sokabilir.

Daha güvenli, kesintisiz ve hızlı bir internet deneyimi yaşamak istiyorsanız, ücretli ve pek çok kişinin hakkında yıllarca olumlu yorum yaptığı bir hizmeti seçebilirsiniz. Eğer bir ücret ödemek istemiyorsanız, kullanacağınız ücretsiz hizmetin güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

YORUMLAR