Ürün İncelemelerinin Sahte Olduğunu Öğrenmenin En İyi 3 Yolu

Sosyal mecralarda gördüğünüz ürün incelemeler, bazen sizi aldatmak için yapılan bir incelemeden ibaret olabiliyor. Peki bunlardan korunmanın yolları nelerdir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmayı seviyor musunuz? Elbette seviyorsunuzdur; internet üzerinden alışveriş yaparken sabahtan akşama kadar yürüme, yorulma, o mağazadan o mağazaya koşuşturma gibi derdiniz olmuyor. Instagram, YouTube, Twitter ve benzeri mecralarda gördüğünüz ürün tanıtım amacıyla yapılan incelemeler, bazen sizi aldatmak için yapılan bir incelemeden ibaret olabiliyor.

Bu yazıdaki öneriler, ürün incelemelerinin bir aldatmacadan oluşup oluşmadığını anlamanızı bir nebze sağlayacaktır; ancak unutmamanız gereken, dolandırıcının biri tarafından dolandırılmamanız için bir dolandırıcıdan daha etkili düşünebilmeniz gerektiğidir. Bir ürün incelemesini izlerken ya da okurken aşağıdaki önerileri aklınızda bulundurmalısınız.

  • Zayıf metodoloji: Bu, bir ürün incelemesinin sahteliğini ortaya çıkaran en önemli etkenlerden biridir; bu yöntem sayesinde, ürün incelemesinin sahte olduğunu çok basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bundan ve buna benzer diğer etkenlerden, ürünü inceleyen kişinin, ürünü henüz test etmediğini anlayabilirsiniz.
  • Ürün ile ürünü inceleyen kişinin bahsettiği şey arasındaki alakasızlık: Ürün incelemesinin önemsiz, konudan alakasız konulara saptığını düşündüğünüzde, incelemeye biraz mesafeli davranabilirsiniz. Örneğin, Samsung 40 inç 4K Ultra HD Akıllı LED TV incelemesinde incelemeyi yapan kişi, havadan 4:3 içerik izlenebildiğini söylüyor ise minik bir tebessüm ile incelemeden ayrılmalı, ürünü satın almaktan vazgeçmelisiniz; zira bütün bunlar, ürünü inceleyenin ürün hakkında hiçbir bilgisi olmadığı anlamına gelir.
  • Eksik bakış açısı: Eksik bakış açısı, elma ile portakalı karşılaştırmak gibidir. Honda’yı BMW ile karşılaştırıp Honda’nın BMW’nin özelliklerinden yoksun olduğundan şikayetçi olan birini görürseniz, sakince incelemeyi terk etmelisiniz.

Ne yazık ki bir incelemenin aldatmacadan ibaret olup olmadığını anlamanın kesin bir yolu yoktur. Bundan böyle ürün incelemelerine denk geldiğinizde, yukarıdaki önerileri göz önünde bulundurursanız dolandırılma ihtimalinizi minimuma indirebilir, satın aldığınız ürünler için yasal yollara başvurmaktan kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR