USB Sanıldığı Kadar Mükemmel Bir Araç mı? Teknolojik Hayatımızda Neyi Değiştirdi?

USB'nin biraz daha köklerine inelim, dünü, bugünü ve yarınına bir göz atalım istedik.

USB Sanıldığı Kadar Mükemmel Bir Araç mı? Teknolojik Hayatımızda Neyi Değiştirdi?

USB hakkında ne biliyoruz, kendimizi bir yoklayalım. Hemen her cihazın USB kullanarak birbiriyle entegre olabildiğini biliyoruz. Zaten en önemli özelliklerinden biri de bu. Ancak teknolojinin kaçınılmaz gerçeği USB için de geçerli. USB'de evrimini sürdüren bir ara birim ve gelişmesinin nerede biteceğini kestirmek mümkün değil. USB'nin biraz daha köklerine inelim dünü, bugünü ve yarınına bir göz atalım.

USB adı Universal Serial Bus yani Evrensel Seri Yolu, bilgisayar ve telekominikasyon endüstrisinde geliştirilmiş, iletişim standartlarında yeni sayılabilecek bir bağlantı şekli. Fakat sürekli değişiyor. Ancak devamlı evrimleşiyor olmasının da sebepleri var.

USB'nin kısa tarihi

USB'nin geliştirilme amacı geleneksel seri ve paralel portların yerini almak ve bağlantıların birbiriyle her cihazda aynı olmasını sağlayabilmek olarak tanımlanabilir. Artık tüm cihazlarda mutlaka bir USB portu görebiliyoruz. Aynı zamanda tüm çevre birimleri de aynı şekilde USB desteği verecek şekilde üretiliyorlar. Her bir çevre birimi ana makineye USB ile bağlandığında 12 Mbit/s ve 1.5 Mbit/s data transfer hızı sağladığından son derece hızlı bir teknoloji olarak hemen tutulmuş ve benimsenmişti.

USB bağlantı tiplerinin şimdilik 4 farklı türevi olduğunu biliyoruz. Bunlar USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0 ve USB Type C olarak teknoloji literatüründe yârlerini aldılar. En son kullanılmaya başlanan USB Type C henüz çok yaygın değil. Ancak yavaş yavaş tabletlerde ve akıllı telefonlarda kullanılmaya başlandığını görebiliyoruz.

USB Type-C ve öncesi

2000'li yılların ortalarından itibaren son derece alışkanlık haline gelen USB 2.0 kullanımı 60 Mbyte/sn veri akışıyla pek çok işimizi hızlı bir şekilde halletmemize olanak tanıyordu. Aslında USB teknolojisinin altın çağı USB 2.0 ve USB 3.0 olarak tanımlanabilir. Özellikle USB 3.0'ın 600 MByte/ Sn veri aktarmasıyla teknoloji doruğa ulaştı. Ancak Teknolojinin bir sınırı yok, USB 3.0'ın hemen arkasından gelen USB Type-C oyunun kurallarını az da olsa değiştirdi. Aslında USB tiplerinin değişmesi hızla incelen ve hızlanan tablet ve dizüstü teknolojisiyle doğru orantılı.

USB Type-C aslında USB 3.0'dan iki kat daha hızlı. Ancak USB Type-C özelliğine sahip çevre birimleri henüz yok. USB Type-C birden fazla işi aynı anda yapabiliyor. USB-C portundan güç kablonuzu bağlayarak cihazınızı şarj ederken diğer bir yandan HDMI, VGA ve ile sağladığınız görüntü aktarımlarını da yine bu porttan sağlayabiliyorsunuz. Bunu USB Type-C portuna takabileceğiniz bir çoklayıcıyla yapabiliyorsunuz.

Sadece USB mi var?

Hayır, arabirimlerle cihazlar arasında veri akışına sağlayan teknoloji sadece USB değil. Sadece USB daha popüler olarak daha öne çıkmayı başardı. Thunderbolt ve FireWire sistemler de bir süre arabirimlerle veri alışverişi için kullanıldılar. Özellikle FireWire ya da diğer isimleriyle IEEE1394 ya da Sony I-link, dijital kameralar ve DSLR fotoğraf makineleri de dahil olmak üzere, bilgisayarlar ve video cihazları arasında kullanılan bağlantı birimi olarak uzun süre kullanıldı. 400 ile 800 Mbps veri akışını destekliyordu. Hala kullanılıyor ama azalarak yol olduğunu söyleyebiliriz.

Thunderbolt bağlantı birimi ise ek bir bağlantı noktası üzerinden yüksek çözünürlüklü ekranları ve yüksek performanslı veri aygıtlarını destekleyen özel veri aktarım yolu olarak hala tercih ediliyor.  Apple Thunderbolt teknolojisini Mac Pro, MacBook Pro, Macbook Air, Mac ve Retina 5K ekranlı iMac'lerde kullanıyor.

Son söz

USB ve benzeri teknolojiler veri hızının artış göstermesine doğru orantılı olarak sürekli evrimleşmeye hazır gibi görünüyorlar. Yukarıda anlattığım gelişmelerin son 10 yıl içerisinde kazandığı ivmeye dikkat edecek olursak bu kaçınılmaz gibi duruyor. 

USB Type C 3.1 Teknolojik Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirecek?

YORUMLAR