UTorrent Genel Ayarları

Küçük dosya boyutu, hızlı dosya indirmesi ve kolay taşınabilir olması nedeniyle en çok tercih edilen BitTorrent istemcilerinin başında gelen uTorrent, bir dosya indirme yöneticisinde ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olmasının dışında, birçok yapılan

UTorrent Genel Ayarları

Küçük dosya boyutu, hızlı dosya indirmesi ve kolay taşınabilir olması nedeniyle en çok tercih edilen BitTorrent istemcilerinin başında gelen uTorrent, bir dosya indirme yöneticisinde ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olmasının dışında, birçok yapılandırılabilir özelliği ve ayarıyla da dikkat çekmektedir.

Bu yazımda kullanıcılarımızın uTorrent'i en hızlı ve en iyi performansla kullanabilmeleri için gereken ayarları nasıl yapabileceklerini anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz üzere uTorrent birçoğumuzun hergün kullandığı elit sınıf program başlığı altında değerlendirebileceğimiz bir yazılım ve böyle bir yazılımı kullanıyorsak gereken ayarları yaparak hakkını vermeliyiz diye düşünüyorum.

Henüz uTorrent programını denemediyseniz, hemen indirerek programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Birçok torrent istemcisini denemiş biri olarak ben size şunu söyleyebilirim ki uTorrent piyasadaki torrent programları arasında en iyisi.

uTorrent'in genel ayarlarını nasıl yapacağımıza hep birlikte göz atalım. Öncelikle programı çalıştırarak "Seçenekler" menüsü altından "Tercihler" sekmesine tıklıyoruz.

Genel

Çoğunuz gözü muhtemelen karşımıza gelen bu sekme üzerindeki ayarlara aşinadır.

Genel sekmesi altında sizlere önerereceğim ilk ayar "ilişkileri başlangıçta koru" sekmesini işaretlemeniz. Bu şekilde farklı bir BitTorrent istemcisi kullanıyorsanız bile uTorrent ile dosyalarınız ilişkilendirilmiş olarak kalacaktır. Doğal olarak yaptığımız bu işlem programın açılış hızını doğrudan etkileyecektir yani arttıracaktır.

Genel sekmesi altında sizlere önereceğim ikinci ayar "İndirme Sırasında" bölümü altında bulunan "Aktif torrent varken uyku moduna geçmeyi önle" seçeneğini aktif etmeniz. Bu seçeneği aktif ederek bilgisayar başında olmadığınız zamanlarda bilgisayarınızın uyku moduna geçerek internetten kopmasını veya modeminizi etkisizleştirmesini engelleyebilirsiniz.

Klasörler

Eğer sizlerde indirdiğiniz dosyaları benim gibi harici diskiniz üzerinde saklamayı seviyorsanız, bu bölüm benim için olduğu gibi sizler içinde önemli bir bölüm olacaktır.

Birçoğunuz muhtemelen indirmek istediğiniz dosyaları önce sabit diskinize indiriyor daha sonrasında da indirdiğiniz dosyaları yedeklemek istediğiniz sabit diskinize atıyorsunuzdur. Bu tamamen sizin tercihiniz olmasına rağmen indirdiğiniz dosyaları harici diskinize taşımak bence zaman kaybından ve ekstra stresten başka bir şey değildir. Çünkü usb aygıtları sizin sabit diskinizin okuma hızına sahip değillerdir ve aktarma işlemi muhtemelen uzun sürecektir. Ayrıca aktarma işlemi sırasında oluşabilecek bir veri kaybı da söz konusu olabilir.

"Bu dizindeki .torrentleri otomatik olarak yükle" seçeneği sayesinde uTorrent kurulumunun harici bir disk ile gayet taşınabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle harici diskinizi yanınızda götürdüğünüz her yerde dosyalarınızı indirmeye ve paylaşmaya devam edebilirsiniz.

Band Genişliği

Bu sekme gerçekten çok önemli bir sekmedir. Size tavsiyem en yüksek indirme ve gönderme hızlarınızı bir hız testi web servisi ile tespit ederek, indirme ve gönderme hızlarınızı bu değerlere göre belirlemeniz. Torrent trafiğinin ne kadar yüksek değerlerde olduğuna birçoğumuz zaten şahit olmuşuzdur, bu nedenle diğer kullanıcılara da yardımcı olmak açısından gönderme hızınızı da en azından internet bağlantınızı çok etkilemeyecek kadar yüksek tutmanızı tavsiye ediyorum. Bunun yanında indirme hızınızı ister sınırsız yapın istersenizde limitleyin, bu kısım tamamen size kalmış.

Maksimum indirme hızı ve gönderme hızı ayarları genel ayarlardır ve sadece tek bir torrent için değildir. Bu hız ayarları kb/sn olarak hesaplanmaktadır. Birçoğunuz için megabyte'ın daha alışılagelmiş bir terim olduğunu düşünürsek 1 MB'ın 1024 kb'a eşdeğer olduğunuda ekleyelim.

Bağlantı Sayısı bölümü altında belirteceğiniz numaralar büyük bir öneme sahiptir. Çünkü burada kullanacağınız yüksek rakamlar uTorrent'in işlemciniz üzerine daha çok yüklenmesine neden olacaktır. Bu sebeple uygun gördüğünüz değerleri kullanmanızda yarar vardır.

Transfer Limiti

Eğer internet sağlayıcınız tarafından kullandığınız bağlantı bir kotaya tabi tutuluyorsa trasfer limiti bölümü altındaki ayarlar çok işinize yarayabilir. "Transfer limitini etkinleştir" sekmesine tıklayarak aylık olarak indirme, gönderme, indirme+gönderme gibi seçenekler altında kullanmak istediğiniz boyutla ilgili ayarları rahatlıkla yapabilirsiniz.

Zaman Çizelgesi

Zamanlayı gerçektende uTorrent'in inanılmaz kullanışlı ve güzel olarak düşünülmüş özelliklerinden birisi. İstediğiniz gün ve saat aralıklarına belli indirme ve gönderme hızları atayarak internet bağlantınızı verimle şekilde kullanmanıza olanak tanıyor. Böylelikle aynı evi paylaştığınız ev arkadaşlarınızın interneti kullanmadığı saatlerde torrent dosyalarınızı indirebilirsiniz.

Yazımızda bahsetmediğimiz diğer sekmeleri karıştırarak, kendinize özgü ayarlar belirleyebilirsiniz. "Kullanıcı arayüzü ayarları" sekmesi kendinize göre düzenlemeniz gereken ayarları içeren en güzel örnektir. Kusursuz bir indirme deneyimi ve keyifli bir uTorrent kullanımı için bu ayarları beş dakikanızı ayırarak bir kez yaparak, gelecekte internet ve sistem performansınızı artırabileceğiniz gibi, daha sonrasında indirme ve gönderme işlemlerinin sizin için bir eziyet olmasını önleyebilirsiniz.

Sizler de yorum bölümümüzü kullanarak konuyla ilgili sorularınızı ve kendi düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR