Uygulama mı Tasarlayacaksınız, İşte Size Altın Değerinde 6 İpucu

Tüm mobil uygulamaları tek çatı altında toplayan 6 önemli özelliği derledik.

Uygulama mı Tasarlayacaksınız, İşte Size Altın Değerinde 6 İpucu

Akıllı mobil cihazların yaygın kullanımıyla beraber geliştirilen uygulama sayısı da durmaksızın artıyor. Doğal olarak uygulama mağazalarındaki benzer uygulamalar arasından seçim yapmak da zorlaşıyor. Oysa dikkat ederseniz popüler olan uygulamaların ortak özellikleri var. 

Bu özellikler aslında tüm uygulamalar için geçerli ve market başarısını önemli ölçüde etkiliyorlar. Bu 6 önemli ipucu hani olurda bir gün bir uygulama hazırlamaya kalkar, onu mağazalarda pazarlamaya çalışırsınız diye küçük bir bilgi olsun istedim. Uygulama mağazalarının kalabalığı sizi ürkütmesin. İzlemeniz gereken stratejilerin doğru olanlarını o kalabalıktan kolayca çekip çıkarmanız mümkün.

Kullanıcıya vakit kazandırmak

Milyonlarca uygulama içinden sadece birkaç tanesini arayan mobil kullanıcıların çok süper akıllı telefonları olabilir ama vakitleri yok. Bundan dolayı gerçekten istediklerine ancak birkaç defa bazı uygulamaları deneyip yanıldıktan sonra ulaşabiliyorlar. Bu yüzden markette tercih edilen uygulamaların kullanıcıların kıymetli zamanlarından çalmayan, kendini hemen ifade edebilen hızlı uygulamalar olması birinci ortak özellikleri.

Kullanıcı hem eğlensin hem de kullansın

Aslında indirilen uygulamalara şöyle bir yakından bakarsanız mobil kullanıcıların vakit geçirmek, eğlenmek için bir arayış içinde olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, mobil uygulamaların eğlenceli içeriklere sahip olması bir diğer benzer özellik.  Espritüel anlamda kullanıcıya bir şeyler katan uygulamalar mobil kullanıcıların uygulamaya bağlılıklarını artırıyor ve popüler olmalarını sağlayabiliyor.

Kolay kullanılsın hemen anlaşılsın

Eğer mobil cihaz kullanıcıları bir uygulamayı anlayabiliyor, ara yüzünü kontrol edebiliyor ve kullanmakta sıkıntı yaşamıyorlarsa o uygulamanın sırtı yere gelmiyor. Akıllı cihazları için uygulama mağazalarından kolayca indirilebilen, uygulama menüsü ve içerik ekranları karmaşık olmayan kullanıcı dostu mobil uygulamaların daha popüler oduğu gerçeğini yadsımamak lazım. Bu da tercih edilen uygulamaların bir diğer ortak özelliği.

Bir tarzınız olsun, karizmanızla etkileyin

Tasaım çok önemli. Popüler uygulamalar şöyle bir baın. Birirlerinden farklı işlevleri de olsa oldukça stil sahibi bir duruşları var. Yük sek kaliteli göz yormayan renklerin kullanıldığı uygulamalar hep kazanıyorlar.  Demek ki, önemli ortak özelliklerden birisi de kullanıcıyı estetik açısından tatmin edebilmekten geçiyor. Bu özellik uygulamayı sürekli kullanmaları manasına gelmese de, kullandıkları zaman hissedecekleri o duygu bile paha biçilemez bir biçimde uygulama lehine bir durum oluşturuyor.

İhtiyacı olana olmayana uygulama tasarlamak

Tüm popüler uygulamalar hedef kitlesini doğru seçmiş, bu konuda nokta atışı yaparak tam 12’den hedefi tutturmuşlar. Önemli bir ortak özellik daha. Hedef kitlenin ilgisini çekmek ve uygulama mağazalarında en çok indirilen uygulama olmak için potansiyelin farkında olabilmek ve kullanıcıların ilgi alanlarını takip edip, bu alanlara yönelmek son derece doğru bir strateji.  Popüler uygulamaları hiç biri kısıtlı bir kitleye hitap etmez. Bu hem pazarlama hem de uygulamanın sürdürülebilirliği için son derece yanlış olurdu.

Etkileyici bir simgeler kullanıcıyı büyüler

Elbette kitabın kapağı da önemli. Popüler uygulamaların hepsinin simgesi son derece akılda kalıcı ve bakıldığında uygulama ile bağdaştırılan simgelerden oluşuyor. Marka bilinirliği de özünde bu demek zaten. Kullanıcı simgeyi gördüğü zaman uygulamayı tanımalı ve onunla doğrudan bağlantı kurabilmeli.

Mobil Uygulamalar 2015 Yılında Ne Yenilikler Getirecek

 Paranızın Hakkını Veren 5 Mobil Uygulama

Apple Türkiye, 2014'ün En İyi Mobil Uygulama ve Oyunlarını Açıkladı

Mobil Alemden 2014 Manzaraları

YORUMLAR