VirtualBox ile Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Yazımızda bilgisayarınızda ikinci bir sanal işletim sistemini nasıl çalıştırabileceğinizi resimli olarak anlatıyoruz

VirtualBox ile Sanal Makine Oluşturma

VirtualBox kurulumunu gerçekleştirdikten sonra programı çalıştırıyoruz ve program ana penceresinde "Yeni" kısayoluna tıklıyoruz:

Bu adımdan sonra kuracağımız sanal makineye bir isim veriyoruz ve kurulacak işletim sistemi türünü ve sürümünü menülerden seçerek "İleri" tuşuna tıklıyoruz:

Bu adımdan sonra kurulacak sistem için ayrılacak bellek (RAM) miktarını belirliyoruz. Bu miktarı belirlerken dikkat etmeniz gereken nokta ayrılacak miktarın sistem belleğinizle ortak kullanılacak olduğu. Bu nedenle önerilen değerden fazla miktarda RAM ayırmanız Virtualbox üzerinde sanal makine çalıştırırken sisteminizin kilitlenmesine ve istikrarsız çalışmasına neden olabilir. Bilgisayarınızda sahip olduğunuz RAM miktarına bağlı olarak kırmızı alanları geçmeyecek şekilde bellek boyutunu belirleyerek "İleri" tuşuna tıklıyoruz:

Sanal makinemizin RAM miktarını belirledikten sonra sıra depolama alanını belirlemeye geliyor. Bu noktada da yine RAM ayırma işlemindekine benzer şekilde sistem kaynaklarınız ortak kullanılacağı için ayrılacak alanı belirlerken dikkatli olmanız gerekiyor. Sanal makinaya ayıracağınız sabit disk alanı boş sabit disk alanınızdan ayrılmakta. Eğer sabit diskinizde yeterli boş alan yoksa öncelikle boş alan oluşturmanızı tavsiye ederiz. Sanal makinenize ayıracağınız depolama alanı kurulumunu yapacağınız sanal işletim sistemine göre değişecektir. Eğer Windows 95 gibi eski işletim sistemlerinin kurulumunu yapacaksanız 10 GB yeterli olabilmekte. Fakat Windows Vista veya üst versiyonlarının kurulumunu yapacaksanız 25 GB civarında depolama alanı ayırmanızı tavsiye ederiz. Yeni bir sanal makine oluşturuyorsanız "Şimdi sanal sabit disk oluştur" seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve "Oluştur" tuşuna tıklayın: 

Bu adımdan sonraki 2 adımı herhangi bir şeyi değiştirmeden "İleri" tuşuna tıklayarak geçebilirsiniz. Karşınıza gelecek 3. pencerede sanal sabit disk dosyanızın adını, depolanacağı konumu ve ayrılan sabit disk miktarını değiştirebilirsiniz. Kırmızı alan içerisindeki tuşu kullandığınızda sanal sabit disk dosyasının kaydedileceği konumu belirleyebilirsiniz. Bütün işlemler bittiğinde "Oluştur" seçeneğine tıklayabilirsiniz:

Bu işlemler tamamlanınca Virtualbox'un ana penceresine geri döneceksiniz ve sol tarafta oluşturduğunuz sanal makineleri görebileceksiniz. Oluşturduğunuz sanal makineyi sol taraftan seçtikten sonra "Başlat" tuşuna tıkladığınızda sanal makineniz açılacaktır:

Sanal makineyi başlattıktan sonra sıra sahip olduğumuz .iso formatındaki işletim sistemi kalıp dosyasını belirlemeye ve işletim sisteminin kurulumunu yapmaya geliyor:

Kırmızı ile işaretli alan içerisinden .iso dosyalarınızı seçtikten ve "Başlat" tuşuna tıkladıktan sonra sanal makinenizde standart işletim sistemi kurulum işlemleri başlayacaktır. Virtualbox indirmek için:

Yazımız umarız ihtiyacınızı karşılamıştır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Windows 10, Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Nasıl Kullanılır?

  1. VirtualBox ile Sanal Makine Nasıl Kurulur?
  2. VirtualBox ile Sanal Makine Oluşturma

YORUMLAR