Virüsler Harekete Geçmeden İmha Edin!

Kaspersky Rescue Disk ile Windows'unuz açılmadan virüs taraması yapın.

Virüsler Harekete Geçmeden İmha Edin!

Gelişen teknolojiyi paralel olarak güçlenen ve kendini yenileyen bilgisayar zararlıları ile baş etmek günden güne zorlaşıyor.

Açık kaynak kodlu diye tabir edilen Linux tabanlı sistemler dışında bir işletim sistemi kullanıyorsak (Windows serileri gibi) tam manasıyla güvenlikten bahsetmek maalesef pek mümkün değil. Haliyle bir antivirüs yazılımına sahip olmanız (markası, sürümü her ne olursa olsun) bilgisayarınızda her şeyi sütliman hale getirmez, sizi tam manasıyla risklerden uzak tutamaz. Bazı zararlılar sistem dosyalarına kendini ustalıkla enjekte edip gizlendiği için masaüstü ortamında kullandığımız antivirüs programları ne yazık ki bunlarla verimli bir şekilde mücadele edemiyor. Bu nedenledir ki güvenlik şirketleri bazı virüsler için özel “remover” hazırlamakta.

Antivirüslerin baş edemediği zararlıları temizlemek için belli aralıklarla sistemimizi Kaspersky Rescue Disk ile taramakta fayda var. Linux çekirdeği üzerinde çalışan Kaspersky Rescue Disk Windows açılmadan sistemi tarama özelliğine sahip olduğu için virüsler faaliyete geçmeden, diskteki bütün dosyaları tarar. Disk kalıbı (.iso) formatında edindiğimiz Kaspersky RescueDisk’i boş bir CD’ye Ashampoo Burning Studio ile yazdırabileceğimiz Unetbootin yardımıyla Usb belleğimiz ile de kullanabiliriz. (Usb ile kullanmanızı tavsiye ederim.)

Ardından bilgisayarımızı açıp hemen boot section tuşuna basarak (F8, F9 veya başka bir tuş olabilir. Anakart markasına göre değişiklik gösterebiliyor. Cihazınızın support sayfalarından bu bilgiye ulaşmanız mümkün) CD/DVD veya USB bellek ile bilgisayarımızı başlatalım.

1) 10 saniye içinde bir tuşa basın.

2) English (İngilizce) dilini seçin. Türkçe desteği şuan için maalesef bulunmamakta.

3) Kullanım sözleşmesini “1” tuşuna basarak kabul edin.

4) Grafik modu seçin

5) Görüldüğü üzere sabit disklerimiz araştırılıyor.

6) Ardından böyle bir ekran bizi karşılayacak. “My Update Center” seçeneğini tıklayalım.

7) Can alıcı kısımlardan biri. Tarama yapmadan önce mutlaka veri tabanını güncellemekte dayda var. Bunun için internet bağlantısına ihtiyaç var.

8) Güncelleme işlemi bittikten sonra taramak istediğimiz disk bölümlerini seçerek (C,D, E gibi) seçerek “Scan Objects Scan” seçeneğini tıklayalım. (Sanal bilgisayar üzerinde çalıştığımız için bizde disk bölümü görünmüyor.)

9) Tarama işlemi tamamlandıktan sonra bulunan zararlılara uygulanacak işlem size sorulacaktır. “Delete” seçeneğini tıklayarak bulunan tüm tehditleri silebilirsiniz.Kaspersky Rescue Disk, Linux çekirdeği üzerine çalışmasının verdiği avantaj ile normalde Windows ortamında erişilemeyen süper gizli klasörleri de tarayabildiği için antivirüslerin göremeyeceği tüm zararlıları kolaylıkla temizler. Bu işlemi 2-3 ayda bir yapmanız sistem güvenliğiniz adına faydalı olacaktır.

USB Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüs Nasıl Temizlenir?

YORUMLAR