VLC Hileleri ve İpuçları

VLC Media Player'a dair bazı küçük hile ve ipuçlarını bilirseniz çok daha kaliteli bir video izleme deneyimi elde edebilirsiniz.

VLC Hileleri ve İpuçları

VLC Media Player’ın en popüler video oynatıcılardan birisi olması ve açık kaynak kodlu olarak hazırlanması onu elbette en değerli programlardan birisi haline getiriyor ancak pek çok kullanıcımızın haberinin olmadığı onlarca özelliğinin olduğunu da söylemek gerek. Açık konuşmak gerekirse, araştırıp kurcalayana kadar bizler de VLC’nin pek çok özelliğinden haberdar değildik ancak bulduklarımızı sizin için ekran görüntüleriyle biraraya getirerek rehberimizi hazırladık. VLC’yi çok daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmak için ipuçlarımıza ve ufak hilelerimize göz atmayı unutmayın.

VLC’yi hala kullanmıyorsanız aşağıdaki bağlantılardan bilgisayarınıza kolayca indirebilirsiniz.

VLC ile Medya Formatı Dönüştürme

VLC Player, kendi içerisinde sunduğu dosya formatı dönüştürme özelliği ile video dosyalarını başka formatlara dönüştürmenize olanak tanıyor. Bunu yapmak için ilk olarak “Ortam” menüsüne tıklıyor ve ardından “Dönüştür/Kaydet...” bölümüne giriş yapıyoruz.

Ardından sağ kısımda yer alan “Ekle...” butonuna basarak dönüştürmek istediğimiz videoyu seçiyor, hemen sonrasında “Dönüştür/Kaydet” butonu ile devam ediyoruz.

Bir sonraki ekranda kullanmak istediğimiz profili ve hedef dosya çıktısını seçtikten sonra “Başlat” butonuna bastığımızda dosya dönüştürme işlemimiz başlayacaktır.

 1. VLC Hileleri ve İpuçları
 2. VLC ile Online Video Oynatma
 3. VLC İle Videoyu Kaydetme
 4. VLC ile Masaüstünü Kaydetme
 5. VLC ile DVD/BluRay/AudioCD Ripleme
 6. VLC ile Webcam Kaydetme
 7. VLC ile Video ve Ses Efektleri
 8. VLC ile Video Duvar Kağıdı Yapma
 9. VLC ile ASCII Video Oynatma
 10. VLC ile Video Ekran Görüntüsü Alma
 11. VLC ile Video Oynatma Hızını Değiştirme

YORUMLAR