Web Tarayıcınıza Nefes Aldıracak 3 Uygulama!

Bilgisayarınızın reklam çöplüğüne dönmemesi için bu uyarılara kulak vermek şart.

Web Tarayıcınıza Nefes Aldıracak 3 Uygulama!

İnternet reklamcılığı sektörünün hızla rekabet görmesi ile birlikte hackerlar gözünü bu defa web tarayıcılarına diktiler. Bilgisayarımızı kötü niyetli kişilere hizmet eden bir köleye dönüşmemesi için ne yapmamız gerekiyor? Cevabını bu yazımızda derledik.İnternet reklamcığı sektörünün geçmişe nazaran hızla gelişmesi üzerine hackerlar bu büyük pastadan pay alabilmek adına web taracılarına reklam enjekte ederek büyük ölçüde rant elde ediyor.lar Aslında bu durum sadece hackerlar ve kötü niyetli kişilerle de sınırlı değil . Birçok  yazılım şirketi de basit oyunlara sızarak kurulum esnasında web tarayıcımızı kendi çıkarları için kullanabiliyorlar.

Tarayıcılamızı Reklamlardan Nasıl Kurtaracağız: Birinci Kural

"Next - next - finish" mantığından kurtulup kurulum işlemlerinde daha dikkatli olmalıyız. Nitekim kötü niyetli kişiler ve şirketler kurulum esnasında web tarayıcızın bazı fonksiyonlarını değiştirmek istediğini kaşla göz arasında size kabul ettirebiliyorlar. Bunun için kurulum ekranlarını iyice okumalı, kolaycılığa kaçmayarak, "Advanced" gibi ilave aşamaları takip ederek bilgisayarımızı reklam çöplüğüne çevirecek yazılımların yüklenmesini engellemeliyiz.

1. Adwcleaner

Bu konudaki en başarılı yazılımlardan biridir. Sistemdeki tüm tarayıcıları, kayıt girdilerini, eklenti dosyalarını tarayarak etkili bir çözüm sağlar. Taraycımızı 'tertemiz' yaptığı gibi reklam zararlısı içeren programları da sistemden kaldırır. Türkçe dil seçeneğinin bulunması da çok önemli. İki aşadan oluşan temizleme sürecinde ilk önce "Tara" butonuna basıp genel bir tarma yaptırıyoruz daha sonra "Temizleniyor" butonuna basarak bulunan zararlıların kaldırılmasını sağlıyoruz. Sistem kendini başlattığında zararlılardan eser kalmayacak!

2. Soft4Boost Toolbar Cleaner

Zararlı web tarayıcı eklentileri genelde toolbar (araç kutusu) ve eklenti şeklinde karşımıza çıkıbiliyor. Soft4Boost Toolbar Cleaner halihazırdaki araç kutularını ve eklentileri karşımıza çıkarak silme imkanı veren güzel bir yazılım. Fakat şunu unutmayın ki her eklenti zararlıdır diye bir kaide yok. Onun için silme işlemini dikkatli yapmanız gerekiyor.

3. Junkware Removal Tool (JRT)

DOS ortamında çalışan ve kurulum gerektirmeyen JRT başlangıç programları, zamanlanmış görevleri, dosyaları, tarayıcıları ve kısayolları tarayarak etkili çözüm sağlayan güzel bir yazılım. İşlem sırasında geri yükleme noktası oluşturması sayesinde istediğiniz zaman Sistem Geri Yükleme aracılığı ile geri dönüş yapabilceğinizi de unutmayın.

Hackerlar Artık Web Tarayıcımızın Üzerine Oynuyor!

YORUMLAR