WhatsApp'ın En İyi Mesajlaşma Servisi Olduğunun 10 Kanıtı

En sık kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın bu başarısını haklı çıkaran en iyi 10 özelliğine göz attık.

WhatsApp'ın En İyi Mesajlaşma Servisi Olduğunun 10 Kanıtı

Yüksek kullanım oranıyla en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında gösterilen WhatsApp, sahip olduğu özellikler ile kullanıcılarına mesaj göndermekten fazlasını sunuyor. Bugün etrafımızda hemen hemen her akıllı telefon kullanıcısı, mesajlaşma uygulaması olarak WhatsApp'ı kullanıyor ve iletişim sürecini bu servis üzerinden sürdürüyor.

Çok uzun değil, bundan 6 sene önce, 2009 yılında aktif olarak kullanıma açılan WhatsApp bir zamanların SMS kavramını adeta ortadan kaldırarak yepyeni bir çağ başlattı. Her ne kadar GSM operatörleri günümüzde göz boyamak için "hediye SMS" paketleri sunuyor olsalar da WhatsApp varken SMS'i kullanan pek fazla kişiye rastlamak mümkün değil.

Böylesine popüler bir servis olmasına paralel olarak sürekli olarak güncellenen WhatsApp, her yeni özelliğiyle hizmet kalitesini bir adım ileriye taşımayı amaçlıyor. Öyle ki, herhangi birisi tarafından 'sıradan bir mesajlaşma uygulaması' olarak nitelendirilebilecek olan WhatsApp, sürekli olarak kullanıp da aslında ne kadar gelişmiş olduğunu fark etmediğimiz birçok güzel özelliğe sahip.

Bu özelliklere tek tek değinerek hem WhatsApp'ın özelliklerine biraz daha detaylı bir bakış atmak hem de bazı faydalı özellikleri kullanmayı bilmeyen kullanıcılara bir nebze rehberlik etmek istedik.

Grup mesajlaşmaları ile aynı anda birden fazla kişiyle iletişim kurabiliyoruz

WhatsApp'ın en çok kullanılan özelliklerinden bir tanesi olan grup mesajlaşmaları birden fazla kişiyle aynı anda mesajlaşabilmemizi sağlıyor. Üstelik grup mesajlaşmaları üzerinden fotoğraf ve video içerikler göndermek de mümkün kılınan özellikler arasında.

Hem özel hayatımızda hem de iş çevrelerimizle iletişim kurarken faydalanabileceğimiz bu özellik sayesinde zamandan tasarruf ederek organizasyonlarımızı ve grup içi planlarımızı çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

Sesli arama özelliği ile mesajlaşmaktan fazlasını yapabiliyoruz

WhatsApp her ne kadar mesajlaşma uygulaması olarak tanımlansa da bu uygulama üzerinden sesli aramalar yapabilmek de mümkün kılınmış.

Hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda bu özelliği kullanabilmek için arama yapmak istediğimiz kişinin mesaj kutusuna girip sağ üst bölümde yer alan telefon simgesine dokunmamız yeterli oluyor.

Mesajlarımızı e-mail üzerinden başkalarıyla paylaşabiliyor veya hesabımızda yedekleyebiliyoruz

Gönderip aldığımız mesajları e-mail olarak gönderek hesabımız üzerinde yedekleme şansına sahibiz. Buna ek olarak elbette bu mesajları e-mail üzerinden farklı kişilerle de paylaşabiliyoruz. Bu işlemi gerçekleştirmek için iOS cihazlarda konuşmayı sola sürükleyip çıkan seçeneklerden 'daha' ibaresi taşıyana basmamız ve ardından da e-mail olarak gönderme seçeneğine tıklıyoruz. Android cihazlarda ise sohbetin üzerine basılı tutup çıkan seçeneklerden e-mail ile göndermeyi seçememiz yeterli oluyor.

Bu fonksiyonun özellikle iş ile ilgili mevzularda epey işe yarayacağını düşünüyoruz.

Gizliliğinizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz

Okundu bilgisini ve çevrimiçi olduğunuz bilgisini ayarlar > hesap > gizlilik üzerinden değiştirebilirsiniz. Bu sayede WhatsApp üzerinden mesajlaştığınız kişilerden, uygulama üzerindeki aktivitelerinizi gizli tutabilirsiniz. Özellikle iletişim kurmak istemediğiniz veya daha sonra cevap vermek istediğiniz birisi varsa bu özellik faydalı olacaktır.

Bulunduğumuz konumu herhangi bir kişiyle paylaşabiliyoruz

WhatsApp'ın belki de en iyi özelliklerinden bir tanesi. Adres ararken veya arkadaşlarımızla buluşacakken mekanın yerini bilmeyenlere hemen bulunduğumuz konumu WhatsApp üzerinden gönderebiliyoruz. Gönderilen veriyi harita uygulaması üzerinden açarak adresi kolayca bulabilme imkanına sahibiz.

Bu özelliği kullanabilmek için iOS cihazlarda metin yazma bölümünün sol tarafındaki oka tıklayıp 'konum paylaş' seçeneğine tıklamamız gerekiyor. Android cihazlarda ise ataç işaretine basıp konum butonuna tıklamamız yeterli oluyor.

Mesajlardaki bazı istenmeyen iletileri silme şansına sahibiz

WhatsApp, herhangi bir konuşmamızdaki iletileri silme imkanı veriyor. Elbette bunu yaptığımız zaman iletiler sadece bizim cihazımızdan siliyor, karşı tarafın konuşma geçmişinde kalmaya devam ediyorlar.

İletileri silmek için üstlerinde bir süre basılı tutmak gerekiyor. İşlem sırasında ekranımızda Android cihazlarda küçük bir çöp sepeti, iOS cihazlarda ise sil ibaresi taşıyan bir seçenek çıkıyor. Bu butonları kullanarak dilediğiniz iletiyi silebilirsiniz.

WhatsApp üzerinden resim ve video dosyalarımızı gönderebiliyoruz

Grup mesajlaşması özelliğiyle kombine edildiğinde kalabalık arkadaş grubu aktiviteleri esnasında çekilen fotoğrafları gönderme külfetini büyük ölçüde hafifleten bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Aktivite esnasında çekilen fotoğraf ve videoları gönderme işi size kaldıysa hemen bir WhatsApp grubu açın ve tüm videolarınızı/fotoğraflarınızı bu grup üzerinden atın. Özelliği kullanabilmek için Android cihazlarda ataç butonuna, iOS cihazlarda ise metin yazma kutusunun yanındaki ok butonuna basmamuz yeterli. Bu butonlara bastıktan sonra karşımıza fotoğraf ve video gönderme seçenekleri çıkacak. Üstelik bir seferde 10 taneye kadar fotoğraf gönderebildiğimiz için tek tek göndermekle vakit kaybetmiyoruz.

Mesaj uyarılarını sessize alıp spam mesajların verdiği rahatsızlığı engelleyebiliyoruz

Özellikle grup konuşmalarının bir süre sonra rahatsız edici hale gelmesi kaçınılmaz bir durum. Katılımcı sayısı yüksek ise her atılan mesajın çıkardığı ses kullanıcıların sinirlerini gerebiliyor ve gruptan çıkma isteği doğurabiliyor. Neyse ki gruptan çıkıp 'saygısız' damgası yemeden de bu durumdan kurtulma şansımız var.

Bildirim almak istemediğiniz mesajları sessize alarak o aşamadan sonraki mesajların çıkartacağı bildirim seslerini istediğiniz süre boyunca engelleyebiliyorsunuz.

Okumuş olduğumuz mesajları dahi okunmamış olarak işaretleyebiliyoruz

Bazı anlarda WhatsApp üzerinden gelen bir mesaja cevap veremeyecek durumda oluyoruz. Okusak bile cevap veremediğimiz için bu mesajları gönderen kişi onu önemsemediğimizi düşünebilir. Şayet böyle bir duruma mahal vermek istemiyorsanız bu özellik epey işinize yarayacak.

WhatsApp okunan mesaja cevap vermeyi unutmamak için mesajı okunmadı olarak işaretleyebilmemize imkan veriyor. iOS cihazlar üzerinde bu işlemi gerçekleştirebilmek için mesajı sola doğru sürüklememiz ve okunmadı olarak işaretle seçeneğini tıklamamız yeterli oluyor. Ne yazık ki bu özellik Android cihazlarda mevcut değil.

Önemli konuşmaları arşivleyebiliyoruz

Arkadaşlarımızla veya iş çevrelerimizle gerçekleştirmiş olduğumuz konuşmaları arşivleyerek yanlışlıkla silinmelerinin önüne geçebiliyoruz.

Bu fonksiyonu kullanabilmek için iOS cihazlarda mesajı sola kaydırıp (tıpkı okunmadı olarak işaretlemek için yaptığımız gibi) arşivle seçeneğine tıklamamız yeterli oluyor. Android cihazlarda ise konuşmaya basılı tutarak çıkan seçeneklerden konuşmayı arşivle seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

Engelli Sitelere Giriş için Kullanabileceğiniz 8 Yöntem

Android 6.0 Marhsmallow'un En Çok Eleştirilen 8 Özelliği

Popüler Mobil Uygulamaların Başarılarının Sırrı Ne Olabilir?

YORUMLAR