Windows 10'da İşlemcinizin Kaç Çekirdekli Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Windows 10 bilgisayarınızda kullandığınız işlemcinin kaç çekirdekli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, rehberimize göz atabilirsiniz.

Windows 10'da İşlemcinizin Kaç Çekirdekli Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Modern ve hızlı bir işlemci, birden fazla çekirdeğe sahiptir. Bir işlemcinin çekirdek sayısı, hızı ile doğru orantılıdır. Yeni bir bilgisayar satın alırken veya toplarken, işlemcinin özelliklerine dikkat etmenizde fayda var. Bu rehberimizde, Windows 10’da işlemcinizin kaç çekirdekli olduğunu nasıl öğrenirsiniz? Anlatıyoruz.

Windows Görev Yöneticisi

Ctrl + Alt + Delete kısayolunu kullanarak veya görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev yöneticisi seçeneğine tıklayarak Windows Görev Yöneticisi uygulamasına gidiyoruz. Burada Performans sekmesine geçiyoruz ve soldaki menüden CPU seçeneğine tıklıyoruz.

görev yöneticisi işlemci çekirdek sayısı öğrenmek

Sağ altta yer alan bilgilere göz attığınızda “Çekirdekler” bölümünü görebilirsiniz. Çekirdekler bölümünün karşısında işlemcinizin kaç çekirdeğe sahip olduğunu görebilirsiniz.

Sistem Bilgisi

msinfo32 komutu

Bir başka alternatif yöntemde ise Sistem Bilgisi uygulamasından yararlanabilirsiniz. Başlat menüsünü açtıktan sonra “Sistem Bilgisi” yazarak bu uygulamaya erişebileceğiniz gibi Komut İstemi uygulamasında komut satırına msinfo32 yazarak da erişebiliyorsunuz.

sistem bilgisi işlemci çekirdek sayısı öğrenme

Açılan pencerede Sistem Özeti menüsünde yer alan seçeneklere göz atarak İşlemci bölümünü görebilirsiniz. Pencereyi biraz genişletirseniz işlemcinizin marka ve modelinin dışında çekirdek sayısı ve mantıksal işlemci sayısını görebilirsiniz.

Komut İstemi

Windows Komut İstemi uygulaması üzerinden de işlemcinizin çekirdek sayısını öğrenebilirsiniz. Windows tuşu + R klavye kısayolunu kullanarak Çalıştır penceresini açıyoruz ve cmd yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

komut istemi işlemci çekirdek sayısı öğrenmek

Komut satırına WMIC CPU Get DeviceID,NumberOfCores,NumberOfLogicalProcessors yazıp Enter tuşuna bastığınızda işlemcinizin çekirdek sayısını öğrenebilirsiniz.

CPU-Z Uygulaması

cpu-z işlemci çekirdek sayısı öğrenme

Yukarıdaki yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız, CPU-Z uygulaması ile işlemcinizin çekirdek sayısını kolayca öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı indirdikten sonra başlatın ve CPU sekmesine geçtikten sonra sağ alttaki Cores bölümüne göz atın. Merak ettiğiniz bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Google

Yukarıdaki yöntemler, kullandığınız bilgisayardaki işlemcinin çekirdek sayısını öğrenmeye yönelik yöntemlerdi. Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız, Google arama kutucuğuna “işlemci marka ve modeli özellikler” yazarak araştırma yapabilirsiniz.

Windows 10'da Temp Klasörü Otomatik Olarak Nasıl Temizlenir?
NASIL YAPILIR

Windows 10'da Temp Klasörü Otomatik Olarak Nasıl Temizlenir?

Windows işletim sisteminin eski sürümlerinde Temp adlı bir klasör olduğunu duymuşsunuzdur. Bu klasörde genellikle geçici ve gereksiz dosyalar tutuluyor ve zamanla birikerek depolama alanında fazladan yer kaplıyordu.


Windows 10'da Boş RAM Slotları Nasıl Kontrol Edilir?
NASIL YAPILIR

Windows 10'da Boş RAM Slotları Nasıl Kontrol Edilir?

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarınızda, mevcut RAM kapasitesi yeterli gelmiyorsa ve RAM kapasitesini yükseltmek istiyorsanız, bu rehberimizdeki adımları inceleyerek Windows 10’da boş RAM slotları nasıl kontrol edilir? Öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR