Windows 10 Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Windows 10 Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Dün açıklanan Windows 10 özellikleri parçalar halinde haberlerde yer almaya başladı. Bütün özellikleri bir araya getirdiğimizde ortaya çıkan manzara beklentilerimizi karşılıyor mu? Buna karar vermek için tüm özellikleri tek tek sıralamak faydalı olacak. 

İki buçuk saat süren Windows 10 tanıtımı pek çok yeniliği hayatımıza getirmeye hazırlanan bir işletim sisteminin müjdesi gibiydi. Yapılan tanıtımla beraber evrensel bir sistemle karşı karşıya kalacağımız gerçeğini anladık. İşte hayatımıza Windows 10 ile gelen yenilikler.

Microsoft CEO'su Satya Nadella 'Windows 10, önce mobil, önce bulutun öncelikli olduğu dünyada daha kişisel bir dijital çağın başlangıcı niteliğinde. Amacımız bugün Windows kullanan 1,5 milyar kişinin Windows 10'a tutkuyla bağlanmasını ve milyarlarca yeni kullanıcının da Windows'u ana işletim sistemi olarak tercih etmesini sağlamak' dedi.

Windows 10 ücretsiz olacak

Evet, bu doğru ancak maalesef bu sadece orijinal Windows 7, Windows 8 ve 8.1 kullanıcıları için geçerli. Windows projesinin başındaki isim Terry Myerson konuyla ilgili olarak bir yıl boyunca bu koşulun geçerli olacağını resmen açıkladı.

Bu durumda Windows 10 sahip olduğunuz değil de daha çok kiraladığınız bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Bir yıl sonra belli bir miktar para ödeyerek, tıpkı Adobe Creative Cloud ve Office 365 örneğinde olduğu gibi işletim sistemini kullanmaya devam ediyorsunuz. Böylelikle Windows 10 devamlı olarak güncel kalmaya ve kendini yenilemeye devam edecek

Devamlı iyileştirme özelliği

Windows’un yenilenen Ayarlar, Kontrol Paneli yeni uygulamalarla uyum sağlayabilecek şekilde geliştirildiği için, işletim sistemine gelecek olan her yenilik tüm platformlarda etkili olabiliyor. Kısaca Windows 10'un kontrol panelini her hangi bir başka platformda açarak rahatlıkla her cihazın ayarlarını yapmanız mümkün olabilecek. Bunun yanı sıra güncellemeler ve yenilikler de aynı anda her platform için yapılabiliyor olacak. 

Evrensel Uygulama kavramı

Windows 10, fotoğraflar, videolar, müzik, haritalar, kişiler mesajlaşma, posta ve takvim için yeni ve birbiri ile uyumlu uygulamalar sunmaya hazır. OneDrive üzerinden senkronize edilen bu içerik ile kullanıcılar, bir cihazda başladıkları çalışmalarını sorunsuz bir şekilde farklı Microsoft cihazlarında devam edebilme şansını yakalayabiliyor. 

Yeni Cortana'ya 'merhaba' deyin

İlk olarak Cortana neydi onu hatırlayalım. Cortana iOS'un Siri'si gibi şahsi bir dijital asistan. Windows 8.1 ve Windows Phone işletim sistemlerinde bize yardımcı olan bir uygulama. Hem gündemi takip edebilen hem de işlerinize çeki düzen vermenizi sağlayan bir yapıya sahip.

Peki, Windows 10 ile Cortana'da ne değişti? Cortana Windows 10 ile beraber Power Point sunumlarında, müzik listelerinizin takibinde, ajandanızı düzenlemede artık PC üzerinden v mobil telefonunuzla eş zamanlı olarak size destek vermeye devam edecek. Elbette bu desteğinin yanı sıra tasarlandığı gibi sorularınıza cevap vermek için de masa üzerinde hazır bekleyecek.

Kısaca Cortana, kişilerin tercihlerini öğrenerek ilgili tavsiyeler, bilgiye hızlı erişim ve önemli hatırlatmalar sağlayan kişisel bir yardım aracı. Windows 10 ile beraber sesli ve yazılı iletişimi doğal ve kolay bir şekilde sunarak, gelişmiş özellikleri sayesinde daha fazla güvenlik ve şeffaflık sağlamayı hedefliyor. 

Telefonlar için Windows 10

Windows 10 tek bir yapı halinde her platformda çalışacak demiştik. Elbette bunun en önemli kısmı mobil kullanıcıları ilgilendiriyor. Windows 10 Mobil işletim sistemi Windows Mobile Phone ara yüzüne çok benziyor.

Windows 10 Mobil tanımıyla beraber artık Windows Phone ismine veda etmeye hazırlanmamız gerekiyor. 8 inç'in altında tabletlerde ve Lumia 1520'de Windows 10'un nasıl çalıştığı, yapılan tanıtımda izleyicilere gösterildi. Bu sefer görüyoruz ki; Windows 10 kullanan telefonlar PC ile daha interaktif bir iletişi haline girebiliyor. Evrensel uygulamaları kullanabiliyor ve tüm Microsotf cihazlarını kontrol edebiliyorlar. Bir tek evrensel uygulama ile evinizde bulunan tüm Microsoft cihazlarını telefonunuzdan kontrol etmeniz mümkün oluyor. Windows 10 Mobil Şubat ayında piyasada görünmeye başlayacak. 

Yeni Windows tarayıcısı hoş gelmiş

Spartan projesi tamamen yepyeni bir tarayıcı kavramını bünyesinde barındırıyor. Javascript ve Trident motorlarını kullanacak olan Spartan; Chrome ve Firefox'a benzeyen bir yapıya da sahip. Yepyeni bir görünüme sahip olan Spartan, bir Windows Mağaza uygulaması olarak çalışacak şekilde de tasarlanmış. Spartan Xbox için de geliyor.

Spartan kullanıcıları, her hangi bir makalede istedikleri paragrafları elektronik kalem ya da fare yardımıyla işaretleyerek OneNote ve benzeri tüm uygulamalarla paylaşabilecekler. Buun yanı sıra Spartan’ın bir çevrimdışı seçeneği de var. Cortana ile iletişimde bulunacak olan Spartan, böylelikle sesli komutlarla da çalışabilecek. 

Windows 10 ve oyun dünyası

Phil Spencer Xbox'un başındaki kişi, Windows 10 ve Xbox ile artık oyunların daha ciddi tecrübeler sunacağını söyledi. PC ve Xbox One üzerinde çapraz geçişle oyun oynayabilmenin getireceği özgürlük tüm oyun severleri heyecanlandırıyor. Windows 10'un platformlara yayılımı sürecine Xbox'da dahil olunca elbette işin rengi çok değişti. Bu durum PC kontrollü Xbox oyunları oynamamıza izin verecek anlamına da geliyor. Bir yandan PC oyuncularının oynadığı oyuna Xbox’ta devam etmeleri ciddi bir yenilik.

Sadece bir oyun alarak onu çoklu platformlarda oynamak, her oyuncunun yıllardır hayalini kurduğu bir şeydi. Üstelik oyunlarla ilgili güncellemeler her platforma eşit olarak yayılması da durumu benzersiz kılıyor. Windows 10 DVR sistemiyle yeni bir sanal gerçeklik sistemini de salonlarımıza taşımaya hazır olduğun gösterdi. 

Hololens ve Hologram Windows da ne?

Tanıtımda herkesin çok beklemediği bir konu da paylaşıldı: Windows Hologram. Microsoft Hololens adı verilen bir giyilebilir cihazla hayatımıza girecek olan sitem Windows üzerinde tasarlanan her şeyi holograma çevirerek gerçek hayatta görünür kılmaya yarıyor. Aslında Hologram Windows ve Hololens oldukça heyecan verici bir atılım olarak karşımıza çıkıyor. Sadece tanıtımında gösterdiklerinin yarısı bile insanın aklını başından almaya yetiyor.

Surface Hub ne işe yarayacak?

Microsoft Windows 10 ile beraber yeni bir donanım da tanıttı. Surface Hub interaktif bir beyaz tahta gibi çalışıyor diyebiliriz. Maksimum 84 inçlik bir yüzey üzerinde toplantı ve sunumlarda herkesin sunuma katılması için kullanılabilecek bir cihaz ve tamamen bütün cihazlarl da uyumlu çalışıyor. İster cep telefonunuzdan, ister tabletten, ister PC’den Surface Hub’ı kullanarak olaya dahil olabiliyorsunuz. Tek şart tüm cihazların Windows 10 kullanıyor olması. 

Süreklilik (Continuum)

Windows 10 kullanıcıları artık 2'si 1 arada cihazlarda, klavye ile fare ve dokunmatik ile tablet kullanım arasında kolayca geçiş yapmanın keyfini çıkarabilir. Microsoft'un 'Continuum' ara yüzü ile ilgili yaptığı açıklamayla da yüreklere su septi. Bu noktada Windows 10 klavye / fare ikilisi ve dokunmatik etkileşimi tek bir potada eritme amacını güdüyordu ve bunun bir dedikodu olmadığını da öğrenmiş olduk.

'Continuum' sistemi ile 'Başlat' tuşunun işlevleri hangi girdi yöntemini kullanırsanız ona göre tepki veriyor. Yani dokunmatikte farklı, fare tıklamasında farklı bir hizmet sistemine geçiş olarak değerlendirilebilir. Ancak bu sistemlerin birleşiyor olması için daha önce Metro ara yüzü için tasarlanmış uygulamaların da masaüstüne gelmesi de sağlanacak. Microsoft, sunumunda Metro ara yüzündeki uygulamanın istediğimiz gibi ölçeğinin değiştirilebileceğimizi, simge durumuna küçültülebileceğimizi ve kapat tuşundan da kapatabileceğimizi göstererek bizi mutlu etti.

Sistem gereksinimleri

10 sistem gereksinimleri Windows 8 ile aynı olacak. Kısaca aşağıdaki sistem örneğine sahip olan her bilgisayar Windows 10'a sahip olma potansiyeline sahip. 

1 GHZ PAE, NX ve SSE2 destekli işlemci

32 Bit için 1 GB, 64 Bit için 2 GB RAM

32 Bit için 16 GB boş depolama alanı, 64 Bit için 20 GB boş depolama alanı

WDDM sürücülerine sahip DirectX 9 destekli ekran kartı

Cortana, Windows 10 İle PC'lere Giriş Yapacak

Microsoft'un Yeni Akıllı Tahtası Surface Hub Açığa Çıktı

Windows 10'un Sır Perdesi Bugün Aralanıyor

Windows 10 Etkinliğinde Bizleri Neler Bekliyor?

Windows 10 Çoklu Masaüstü Özelliğini Tanıttı

YORUMLAR