Windows 10 ile Ekran Görüntüleri Almanın Püf Noktaları

Windows 10 ile ekran görüntüleri almanın püf noktalarını bu blogumuzu okuyarak kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Windows 10 ile Ekran Görüntüleri Almanın Püf Noktaları

29 Temmuz’dan bu yana 20 milyonun üzerinde PC kullanıcısı Windows 10’u tecrübe etmeye başladı. Ufak tefek aksaklıkların yaşandığı, bazı kullanıcıların eski sistemlerine geri döndüğü hummalı bir haftayı geride bıraktık. Artık Windows 10 için küçük ipuçları vermenin zamanı geldi diye düşünüyoruz. Windows 10 ile çalışmaya başlayan PC’lerde aslanlar gibi “ekran görüntüsü” almanın ve kaydetmenin ipuçlarıyla başlıyoruz.

Windows 10 pek çok yeniliği barındırıyor, bunu en son blog yazımız olan Geleceğin İşletim Sistemi Microsoft Windows 10'u Mercek Altına Aldık başlığımız altında detaylı olarak anlatıp, irdelemiştik. Bugün de Windows 10 ile nasıl hızlı ve farklı yöntemlerle “ekran görüntüsü” alabiliyoruz ona bir bakalım istedik.

Bütün masaüstü görüntüsü

Kombo tuş: [PrtScn]

En kolay ve en popüler ekran görüntüsü alma yöntemlerinden biri olan PntScn tuşu doğal olarak Windows 10 için de geçerli. Bazı dizüstü bilgisayarlarında ise bu tuş kombosu FN+PrtScn olarak kullanılabiliyor. O an masaüzerinde ne duruyorsa hepsininin görüntüsünü hafıza alıyor ve bir resim editörüne ya da farklı bir dokümana yapıştırmanızı sağlayabiliyor. 2 monitör kullanıyorsanız bu komut her iki monitörün bir arada görüntüsünü belleğe kaydediyor.

Bütün Masaüstü + Auto Save (otomatik kayıt)

Kombo tuş: [Win] + [PrtScn]

Bu komboyla masaüstünüzü sadece ön belleğe almıyor, aynı zamanda Windows 10 Resimler klasörüne kayıt edebiliyorsunuz. Böylelikle bir resim editörü ya da dokümana hemen ekran görüntüsünü aktarmak durumunda kalmıyor, istediğiniz zaman bu görüntüyü kullanma fırsatınız yakalamış oluyorsunuz. Dikkat, bazı dizüstü bilgisayarlarda bu kombo [Fn]+[Win tuşu]+[PrtScn] olarak kullanılabiliyor. Ekranınız bir an kararıp tekrar eski haline dönüyor. Bu eylem ekran görüntünüzün Resimler klasörüne kayıt edildiği anlamına geliyor. 

Sadece uygulama görüntüsü yakalamak

Kombo: [Alt] + [PrtScn]

Tüm masaüstünün ekran görüntüsü yerine o anda açık olan bir uygulamanın ekran görüntüsünü almak da mümkün. Bunun için o uygulamayı aktif yaparak [Alt]+[PrtScn] tuş kombosunu kullanabilirsiniz. Bazı dizüstü bilgisayarlarda bu tuş düzeni [Alt]+[Fn]+[PrtScn] olarak kullanılıyor.

Ekran Görüntüsünü Paylaşma

Kombo: [Win] + [H]

Çok fazla bilinmeyen ve bundan dolayı kullanılmayan bir özellik. [Win] + [H] kombosu o anda alfdığınız bir ekran görüntüsünü hemen sosyal ağlarda, e-posta ve benzer uygulamalarda paylaşmanızı sağlıyor. 

Ekran alıntısı aracı

Ekran görüntülerinizin daha net ve kesin sonuçlar verebilmesi için kombo tuşlar yerine Ekran Alıntısı Aracını da kullanabilirsiniz. Bu araca ulaşmak için Arama kutusuna Ekran Alıntısı Aracı yazmanız yeterli oluyor. Bu araç masaüzerinde çalışıyor ve size nasıl bir ekran görüntüsü almak istediğinize dair seçenekler sunarak yardımcı olabiliyor. Bu araçla dikdörtgen, kare, tüm ekran ve serbest kesim ekran görüntüleri almak mümkün.

Windows 10 Güncellemesi İçin Yaşadığınız Sorunları Çözüyoruz

Mac'ten Windows'a Geçenler için 6 Önemli İpucu

Windows 10 Zorunlu Güncellemelerinden Kurtulmanın Yolları

YORUMLAR