Windows 10 PC’mizdeki Verilerden Ne Kadarını Microsoft’a Aktarıyor?

Microsoft kullanıcıların verilerini biraz da olsa kurcalıyor olmasından dolayı suçlanıyor. Peki bu konuda yanılıyor olamaz mıyız?

Windows 10 PC’mizdeki Verilerden Ne Kadarını Microsoft’a Aktarıyor?

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 çıktığından itibaren 200 milyona yakın PC’ye entegre olmayı başardı. Ancak Windows 10 güncellemeleri başladığından bu yana Microsoft gerek güncelleme politikası, gerek kullanıcıların verilerini biraz da olsa kurcalıyor olmasından dolayı suçlanıyor. Microsoft özellikle kullanıcı verilerine ulaştığı iddia edilen yeni ürününün arkasında durup, bunun gerçek olmadığını iddia etse de durumun pek de öyle olmadığını kabul etmek zorunda kaldı.

Artan baskılar sonucu Microsoft Windows 10’da kullanılan güncelleme yönetmeliğini gdeğiştirmek zorunda kaldı. İlk bakışta satırların arasında kaybolsa da dikkatle incelendiğinde Windows 10’un kullanıcılardan ne kadar veri “tırtıklıyor” olduğunu görmek çok da zor değil. En azından Microsoft istatistiklerine bakılacak olursa verilerimizin kurcalanmadığını söylemek büyük bir hayalperestlik olur.

Windows 10 sen bu kadar şeyi nereden biliyorsun?

  • Microsoft’un raporların göre kullanıcılar sadece 2015 Aralık ayında Windows 10 üzerinde 11 milyar saat harcamışlar. 44.5 milyon kullanıcı Windows 10 resmi tarayıcısı Microsoft Edge’i kullanarak internette dolaşmış. Cortana üzerinde 2.5 milyar sorgulama yapılmış ve Arama motoru olarak kullanıcıların yüzde 30’u Bing’i kullanmış. 
  • Windows 10 resim düzenleyici programları kullanılarak 82 milyar fotoğraf işlenmiş ve görüntülenmiş.
  • 2015 yılında Windows Mağazası da popülerliğini artırmış ve bu mağazadan indirilen oyunlar yaklaşık 4 milyar saat boyunca kullanıcılar tarafından oynanmış. XBox entegrasyonu ise 6.6 milyar saate ulaşmış.

Bu sonuçlara ulaşmak bile Microsoft'un PC'lerimizi nasıl iştahla incelediğinin bir kanıtı değil mi? Bu bilgilerin bu kadar yüzeysel olmadığını kestirmek güç değil. Bu temel bilgileri bilen elbette tarayıcıyla hangi siteleri dolaştığımızı, neleri indirip izlediğimizi, hangi resimleri işleyip, paylaştığımızı ve hangi oyunları oynadığımızı bilmez mi hiç?

Yenilenen mevzuat ne diyor?

Yukarıdaki istatistiki bilgilerin ışığında Microsoft’un kullanıcılarının alışkanlarını takip etmemesi düşünülemez. Eğer bunu yapmıyorsa zaten şiddetli bir pazarlama krizi kapısında demektir. Bir şirketin milyarlarca cihaz üzerine yayılması tasarlanmış bir işletim sistemi kullanacak ve “veri madenciliği” yapmayacak bu mümkün olabilir mi? Elbette hayır.

Microsoft’un yayınladığı yeni güvenlik mevzuatı ise bu soruyu doğrudan devreden çıkaracak ana fikirlere sahip. Şirket bazı uygulamaların ve işletim sisteminin güncelleme yapabilmek için kullanıcı bilgilerine ihtiyacı olduğunu, bunun işletim sisteminin sürdürülebilirliği için kaçınılmaz olacağını savunuyor. Bir noktaya kadar bu yanlış sayılmaz. Ancak yine de kullanıcılar ne kadar verinin Microsoft tarafından harmanlandığı bilmenin imkansız olduğu gereğini görmezden gelemiyorlar. Windows 10 hangi verileri gerekli görüyor, bunları nerede ve ne için barındırıyor bilmek mümkün eğil. İşletim sisteminin yaşayabilmesi için sürekli çevrimiçi kalma zorunluluğunu da kapatamadığımıza göre. Microsoft’un biraz daha açık konuşması gerekiyor.

Microsoft 2016 yılında biraz daha şeffaf davranırsa kullanıcıların içine biraz su serpilebilir. Böylece Windows 10 yayılımı da hareketlenerek artabilir.

Windows 10’un Son Güncellemesi Akıl Almaz Bir Hata ile Geldi

Windows 10 Güncelleme Uyarıları Saç Baş Yolduruyor Ama Kurtulmanın Bir Yolu Var

Windows 10 Güncellemesinin Nefesi Neden Kesildi?

YORUMLAR