Windows 10 Sanal Makine Üzerinde Nasıl Çalıştırılır?

Kendi işletim sisteminiz ile hazır olmasanız da Windows 10'u denemeniz mümkün. Böylece Office 2016 ve yeni Windows işletim sisteminin geleceğinde yer alan tüm vizyonları yakından takip etmenize gerekli olan şartlar hazırlanmış olsa da geri dönmek istediğ

Windows 10 Sanal Makine Üzerinde Nasıl Çalıştırılır?

Kendi işletim sisteminiz ile hazır olmasanız da Windows 10'u denemeniz mümkün. Böylece Office 2016 ve yeni Windows işletim sisteminin geleceğinde yer alan tüm vizyonları yakından takip etmenize gerekli olan şartlar hazırlanmış olsa da geri dönmek istediğiniz zaman eski işletim sisteminizle hayatınıza devam edebileceksiniz. Bu işlem için sanal bir makine çalıştırmanız gerekiyor. Sanal makine dediğimiz şey aslında bir nevi emülasyon olarak çalışan ve sanal olarak kurulu bir işletim sistemi olarak adlandırabileceğimiz bir sistem. Böylece kurulu olan işletim sistemi içerisinde başka bir işletim sistemi açabiliyorsunuz.

Kurulum için ihtiyaç duyacağınız bilgisayarın oldukça iyi bir donanıma ihytiyacı olacaktır. Bunun sebebi kendi işletim sisteminiz ile birlikte kullanmış olduğunuz sanal işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu sistem gereksinimlerini yerine getirmenizin gerekiyor olması. Sanal bir işletim sistemi bu çabaların hepsine değecek bir deneyim sunuyor, çünkü iki işletim sisteminin kurulu olduğu bir bilgisayarın açılış hızındaki ciddi azalama ile asla karşılaşmayacaksınız ve sabit belleğiniz için yeni bir partisyon da oluşturmanız gerekmeyecek.

Aslında sanal bir makine oluşturmak için birçok alternatif var ama size vereceğimiz tavsiye bizim de severek kullandığımız ve oldukça popüler bir seçenek olan VirtualBox olacak. Bu uygulamayı indirmek için aşağıda yer alan bağlantı butonuna tıklamanız gerekiyor.

VirtualBox'u bilgisayarınıza kurduktan sonra tavsiye edeceğimiz şey Windows 10 Teknik Önizleme sürümünü indirmeniz olacaktır. Bunun için de yaklaşık olarak 4 GB seviyelerine varan bir indirme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecek. İndirmek için yine aşağıda yer alan bağlantı butonuna tıklayabilirsiniz.

İndirme işleminiz 4 GB kadar olabilir, ancak sabit diskinizde de yaklaşık olarak 50 GB boş bir alana ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla böyle bir alana sahip olduğunuzdan emin olun veya yoksa da fazlalık olan dosyalraı taşınabilir bir belleğe aktarın.

Tüm bu işlemleri tamamladığınızı varsayıyorum ve bir sonraki sayfada adım adım VirtualBox üzerinden Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü kululumunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi göstereceğim.

YORUMLAR