Windows 10, Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Nasıl Kullanılır?

Windows 7 veya Windows 8 bilgisayarlarınızda 2. işletim sistemi olarak Windows 10'u nasıl kullanabileceğinizi resimli olarak anlatıyoruz

Windows 10, Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Nasıl Kullanılır?

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere Microsoft kısa bir süre önce yeni işletim sistemi Windows 10'u resmi olarak duyurdu ve kullanıcılara yeni işletim sistemiyle beraber gelecek yeni özellikleri tanıttı. Bu duyurunun hemen ardından ise resmi Windows 10 önizleme sürümü, Windows 10 Teknik Önizleme adıyla yayınlandı. Windows 10 önizleme sürümünün yayınlanmasının ardından kullanıcıların zihninde belli sorular oluştu. Bu sorulardan biri Windows 10'un Windows 7 veya Windows 8 ile birlikte kullanılıp kullanılamayacağıydı. Bu sorunu cevabı olarak böyle bir şeyin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza Windows 10 yükleyebilirsiniz. Bu işi nasıl yapacağınızı ve çift işletim sistemi kurulumunu nasıl gerçekleştireceğinizi ise bu yazımızda resimli olarak anlatacağız.

Windows 10'u Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmakta. Bu noktalardan ilki Windows 10 yüklemeye başlamadan önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklemeniz gerektiği. Olası bir yanlış işlemde veya elektrik kesintisinde dosyalarınızın ve kişisel bilgilerinizin silinmemesi için yedekleme yapmanız şart.

Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise bilgisayarınızda kullandığınız sabit diskin en az 2 parçaya sahip olması veya birden fazla sabit disk kullanıyor olmanız. Bunun nedeni, aynı sabit disk bölümü üzerine 2 farklı Windows versiyonunun kurulumunun mümkün olmaması. Eğer bilgisayarınızdaki sabit diski 2 parçaya ayırmayı nasıl yapacağınızı öğrenmek isterseniz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Windows 7 ve 8'de Sabit Diskinizi Bölmek Nasıl Yapılır?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bilgisayarınızın Windows 10 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını bilmek. Windows 10 sistem gereksinimlerine bu yazımızdan göz atabilirsiniz:

Windows 10 Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Windows 10 yükleyeceğiniz bilgisayarda kurulu olan işletim sistemi ile indireceğiniz Windows 10 kalıp dosyasının aynı mimariye sahip olması da şart. Yani 32 Bit bir Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemi kullanıyorsanız 32 Bit Windows 10 kalıp dosyası, 64 Bit Windows 7 veya Windows 8 kullanıyorsanız 64 Bit Windows 10 kalıp dosyası kullanmanız gerekiyor.

Windows 10 önizleme sürümününün ISO kalıp dosyalarını indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Windows 10 yüklemek için gerekli kontrolleri ve yedeklemeleri yaptıktan sonra ISO kalıp dosyanızı kullanarak Windows 10 yükleme işlemine başlayabilirsiniz. Eğer Windows 10'u bir USB bellek kullanarak veya DVD kullanarak yüklemeyi düşünüyorsanız bu programı kullanarak önyüklenebilir bir Windows 10 kurulum USB'si veya DVD'si yaratabilirsiniz:

Dilerseniz kurulum işlemlerine göz atalım

  1. Windows 10, Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Nasıl Kullanılır?
  2. Windows 7 veya Windows 8 ile Birlikte Windows 10 Çalıştırma

YORUMLAR