Windows 10 Yüklü Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bilgisayarınızın yavaşlığından şikayetçiyseniz, buna neden olan sorunları giderebileceğiniz yöntemlere göz atmak isteyebilirsiniz.

Windows 10 Yüklü Bilgisayarınızı Hızlandırın

Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar bir süre sonra yavaşlama sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Kullanılan programlar, gereksiz dosyalar gibi yavaşlamaya neden olabilecek epeyce neden olabilir. Bilgisayarınızın yavaşlığından şikayetçiyseniz, buna neden olan sorunları giderebileceğiniz yöntemlere göz atmak isteyebilirsiniz.

Programların Kaynak Kullanımlarını İnceleyin

Bilgisayarınız yavaş çalışıyor ise sorun programların kaynak kullanımlarından olabilir. Hangi programın ne kadar CPU, RAM ve Bellek kullandığını öğrenmek için Görev Yöneticisini açın. Windows 8, 8.1 ve 10 sürümlerinde yeni Görev Yöneticisi renk kodlarıyla bizleri daha iyi bilgilendiriyor. Fazla kaynak kullanan uygulamaları ve bölümleri kırmızı olarak görebilirsiniz. Bölümlere göre en fazla kaynak kullanan programları tespit etmek için CPU, Bellek ve Disk bölümlerine tıklayabilirsiniz.

Sistem Tepsisindeki Programları Kapatın

Birçok uygulama sistem tepsisinde veya bildirim alanında çalışma eğilimindedir. Bu uygulamalar açılışta başlatıldıktan sonra ekranın sağ alt köşesindeki yukarı ok simgesine tıklayarak açabileceğiniz menüde gizli kalıyor. İhtiyacınız olmayan uygulamalara sağ tıklayarak kapat seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Sisteminin yavaş açılıyorsa ve kendine gelmesi uzun zaman alıyorsa, başlangıç programlarını incelemekte fayda var. Görev Yöneticisi’ni açtıktan sonra yukarıdaki menüden Başlangıç seçeneğine tıklayın. Listelenen programların başlangıçta çalışmasını önlemek için sağ tıklayıp Devre Dışı Bırak seçeneğini kullanabilirsiniz.

Animasyonları Azaltın

Sistem özellikleriniz çok iyi değilse, Windows’un epeyce kullandığı animasyonları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bunun için; Çalıştır konsoluna SystemPropertiesPerformance yazıp çalıştırabilir veya Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş altında bulunan Performans bölümündeki Ayarlar’a tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede En İyi Performans için Ayarla bölümünü işaretleyebilir ya da kendi seçiminizi yaptıktan sonra ayarları kaydedebilirsiniz.

Web Tarayıcınızı Hafifletin

Sisteminizin yavaşlığından şikayet ederken bir de web tarayıcınız zorluk çıkarıyorsa bir şeyleri düzeltmenin zamanı gelmiş demektir. Eklentiler ve uzantılar tarayıcınızı özelleştirme konusunda mükemmel araçlar olsa da, tarayıcıyı yavaşlatmaktan geri kalmıyorlar. Tarayıcınızın ayarlarından kullanmadığınız eklentileri ve uzantıları kaldırmanızı öneririm. Ayrıca; eklentilerin otomatik yüklenmesini engellemeyi de düşünebilirsiniz. Bu işlem sonunda internet sayfalarını daha hızlı açabilirsiniz.

Zararlı Yazılım Taraması Yapın

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra hala ters giden bir şeyler varsa zararlı yazılım taraması yapmanızı öneririm. Kötü amaçlı yazılımlar sisteminizi yavaşlatarak size zorluk çektiriyor olabilir. Bunun için bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı derinlemesine tarayabilirsiniz.

Diskinizi Temizleyin

Bilgisayarımıza yüklediğimiz programlar, giriş kayıtları, geçici internet dosyaları ve diğer geçici dosyalar da sistemimizde bir süre sonra ağırlık yapmaya başlıyor. Bunun için de zaman zaman Disk Temizleme aracını çalıştırabilir ya da CCleaner tarzı programları kullanabiliriz. Disk Temizleme aracı için başlat menüsüne “disk temizleme” yazarak çalıştırabilirsiniz.

Disk Birleştirme Yapın

Disk Birleştiricisi, sabit disklerin ve sürücülerin daha etkin çalışması için parçalanmış veirleri yeniden düzenliyor.  Bu işlemi zamanlayarak, sistemin otomatik olarak yapmasını sağlayabileceğiniz gibi elle de birleştirebilirsiniz. Bu aracı çalıştırmak için; Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Sürücüleri Birleştir ve İyileştir adımlarını izleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız Programları Kaldırmaktan Çekinmeyin

İhtiyaç duyarak bilgisayarımıza yüklediğimiz programları, o an işimizi hallettikten sonra bir daha hiç kullanmadığımız dahi oluyor. Arka plan işlemler, başlangıç girişleri, sistem hizmetleri ve içerik menüsü girişleri gibi sistemde ağırlığa neden olan bu tür kullanmadığınız programlar varsa kaldırmaktan hiç çekinmeyin.

Windows’u Yenileyin ya da Sıfırlayın

Elimizden geldiğince bilgisayarınızın performansını artırmak için çözüm yolları önerdik ama bu yöntemler derdinize çare olmadıysa, geriye son bir işlem kalıyor: Windows’unuzu yeniden kurmak. Windows 8, 8.1 ve 10 sürümleriyle bu işlemi artık daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Uygulamaları koruyarak Windows’u yüklemek ya da Windows’u tamamen sıfırlama gibi seçeneklerle Windows’u yeniden kurabilmemiz mümkün. Başlat menüsündeki ya da bildirim merkezindeki Ayarlar kısmına gidiyoruz ve ardından Güncelleştirme ve Güvenlik ayarına tıklıyoruz. Soldaki menüden Kurtarma’yı seçtikten sonra Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini kullanabilirsiniz. Dosyalarınızı saklamak istiyorsanız gerekli adımları Başlayın butonuna bastıktan sonra görebilirsiniz.

Windows 10 Ürün Anahtarını Nasıl Öğrenebilirim?

YORUMLAR