Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

29 Temmuz 2015'te çıkacak olan Windows 10' geçiş hakkında bilinmesi gerekenleri listeledik.

Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bu hafta Windows 10 hakkında tam bir bilgi bombardımanın yaşandığı bir hafta oldu. İlk olarak Windows 10'un ön siparişe çıkarak fiyat ve çıkış tarihi belli oldu ve ardından Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarının sistemlerinde yükseltme yardımcısı aktive oldu. Bu araçla Windows 10 ücretsiz yükseltmesine kayıt olup, Windows 10 çıkar çıkmaz yükseltme yapmamız mümkün hale gelecek, fakat akıllarda hala bazı soru işaretleri mevcut. Şimdi gelin Windows 10 hakkında bilinmesi gereken her şeye bakalım.
Windows 10 uzun süredir teknik ön izleme sürümleriyle 4 Milyona yaklaşan gönüllüler sayesinde hatalarından arındırılıyor ve geliştiriliyor. Bu sürecin geliştirme aşamasına olan gözardı edilemez katkısından dolayı yaz sonu beklenen işletim sistemi 29 Temmuz 2015 tarihinde resmi olarak çıkacak.

Microsoft'un Windows 10'a bu kadar önem vermesi ve işletim sisteminde performans temelli iyileştirmeler yapması, Winsows 10'un düşük performanslı sistemlerde bile kararlı bir şekilde çalışacağının habercisi, zira Windows 10'un istediği asgari sistem özellikleri şöyle:

  • 1 GHz ve Üstü işlemci
  • 32 Bit için en az 1 GB, 64 Bit için ise en az 2 GB RAM
  • 32 Bit için 16 GB, 64 Bit için ise en az 20 GB depolama alanı
  • DirectX 9 ve üstü destekli grafik işlemcisi - ekran kartı
  • 1024x600 çözünürlükte bir ekran


Windows 7 kullanıcılarının Windows 10 yükseltme yapması için sistemlerinde Windows 7 Servis paketi 1 yüklü olması gerekiyor. Kullanıcırın bunun dışında Windows update merkeziyle bir işi olmayacak, zira Microsoft yükseltme sürecini olabildiği kadar basitleştirdi.

Bu hafta başında Windows 10 yükseltme araçlarını bilgisayarlarda etkinleştiren Microsoft, kullanıcılara bu araç sayesinde Windows 10 güncellemesini rezerve ettiriyor. Windows 10 hakkında özet bilgilerin de verildiği bu araç sayesinde, Windows 10 yayınlanır yayınlanmaz yükseltme yapabileceğiz. Bunun için e-posta adresiniz kayıt olmanız gerekmekte, böylece hem lisansınız e-posta adresinize tanımlanmış olacak hem de Windows 10 çıktığında bilgilendirileceksiniz.

Windows 7 Starter, Home Basic ve Home Premium lisansına sahip olan kullanıcılar Windows 10 Home'a 1 yıl içerisinde ücretsiz geçiş yapabilecek, Windows 7 Professional ve Ultimate kullanıcıları ise Windows 10 Pro'ya 1 yıl içerisinde geçiş yapabilecek.

Windows Phone 8.1 kullanan akıllı telefon sahipleri Windows 10 Mobile ücretsiz geçiş yapabilecekken, standart Windows 8.1'e sahip kullanıcılar Windows 10 Home'a, Windows 8.1 Pro ve Pro for Students kullanıcıları ise Windows 10 Pro'ya geçiş yapabilecek. Windows 10'a geçişin satışa çıktıktan bir yıl içerisinde yapıldığında ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

29 Temmuz 2015'te Windows 10 resmi çıkışından en geç birkaç hafta sonra Windows 10 yükseltmeleri başlayacak. Microsoft her ne kadar olası aksilikler yüzünden bu süreyi birkaç hafta olarak söylese de, bir kaç gün içerisinde tüm kullanıcılar güncellemeleri yapabilir olacaktır. Windows 10 birçok yenilikle gelse de, Windows 7 ve 8'de bazı özellikleri de tamamen kaldıracak. Örneğin Media Center ve Windows 7'deki Gadgets'lar Windows 10'da yer almayacak. Eğer hala disket sürücü olan bir bilgisayar kullanıyorsanı da, Windows 10 bunu otomatik tanımayacak ve sürücüye ihtiyaç duyacak.


Windows 10 güncellemesini lisanslı Windows 7 ve 8 kullanıcıları ücretsiz olarak yapacak. Peki ya Windows 10'u satın almak isteyenler için fiyatlar ne durumda? Microsoft, ev kullanıcıları için olan Windows 10 Home'u 119 Dolar, Profesyonel kullanıcılar için ise 199 Dolar'dan satacak. Fiyat olarak, Windows 8 zamanında yapılan kampanyalara benzer kampayalar da görebiliriz, zira Microsoft korsan kullanımı olabildiği kadar azaltmak istiyor.

Windows 10 anlaşılan bu yaz teknoloji dünyasına büyük bir hareketlilik getirecek. Lisanslı Windows 7 ve 8 sahibiyseniz, 1 yıl içerisinde Windows 10'a ücretsiz geçebileceksiniz, 1 yıl boyunca yükseltme yapmazsanız bu hakkınızı kaybedeceksiniz. Windows 10 aracı sisteminizde aktif olduysa bir an önce Windows 10 kaydınızı yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!

Windows 10 Nasıl Kurulur?
Tamindir TV

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Windows 10'u indirdiniz ama nasıl kuracaksınız bilmiyorsanız bu videomuzda size Windows 10 nasıl usb bellekten kurulur, Windows 10 iso nasıl usb belleğe yazılır, Windows 10 nasıl yüklenir gösterdik.

YORUMLAR