Windows 10'dan Internet Explorer Kaldırma

Windows 10'dan Internet Explorer 11'i kaldırmak mümkün müdür? Yanıtı rehber yazımızda.

Windows 10'dan Internet Explorer Kaldırma

Yeni bir işletim sistemi kurduğumuzda ilk yaptığımız şeylerden birisi Internet Explorer’ı açıp Google Chrome’u indirmek ve sonrasında Internet Explorer’ı görev çubuğundan silmektir. Windows 7 kullanıcısı iseniz IE’yi tamamen bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz ancak Windows 8 veya 8.1 kullanıcısı iseniz bu tarayıcı tamamen kaldırmanız mümkün değildir. Peki Windows 10’da durum nedir? Windows 10'dan Internet Explorer’ı tamamen kaldırmak mümkün müdür?

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’un varsayılan internet tarayıcısı bildiğiniz üzere Microsoft Edge ve kurulumdan sonra tıpkı Internet Explorer gibi görev çubuğunda karşımıza çıkıyor. Peki Internet Explorer’a ne oldu? Çoğumuzun Google Chrome’u indirmek için kullandığı hantal web tarayıcı Internet Explorer 11, Windows 10’da da yüklü geliyor. Her ne kadar gözümünüzün önünde olmasa da, gizlenmiş olasa da sisteminizin derinliklerinde varlığını devam ettiriyor. Microsoft Edge’e entegre edilen IE’i ayarlama yapmadan doğrudan kullanabiliyorsunuz. Peki Windows 7’den sonra sistemin bir parçası olan Internet Explorer’ı tamamen kaldırmanın yolu var mı? Net bir yanıt vermem gerekirse “Hayır.” Ne yazık ki Windows 8 ve 8.1’de olduğu gibi devre dışı bırakabiliyorsunuz. Devre dışı bıraktığınız vakit IE, Microsoft Edge’den de tamamen kendini silmiş oluyor ve sistemde çalışmasını durduruyor. Ancak sistemin bir köşesinde yaşamaya devam ediyor. Kısacası nasıl ki akıllı telefon üreticilerinin kendi uygulamalarını rootsuz kaldıramıyor, devre dışı bırakarak sorunu çözüyorsak PC tarafından da durum bu. Lafı daha fazla uzatmadan Windows 10’da Internet Explorer’ı devre dışı bırakmak için izlemeniz gereken adımlara geçiyorum:

Başlat Menüsünün yanında bulunan arama simgesine tıklayarak arama kutusunu açıyor ve Windows Özellikleri yazıyorsunuz. Ardından “Windows özelliklerini aç veya kapat”a tıklıyorsunuz.
Window Özellikleri penceresinde Internet Explorer 11’in yanındaki tiki kaldırıyorsunuz ve çıkan uyarı sayfasını Evet’e tıklayarak geçiyorsunuz.

Yaptığınız değişikliğin etkin olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Sisteminiz açıldığında Internet Explorer gözünüzün önünden çekiliyor. Sonra fikrinizi değiştirmek isterseniz aynı yolla IE’yi tekrar aktif edip kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Microsoft Edge Tarayıcıyı Kullanmak İçin 7 Önemli Sebep

YORUMLAR