Windows 7 ve 8'de Sabit Diskinizi Bölmek Nasıl Yapılır?

Merhaba Tamindir takipçileri, bu yazımda Windows 7 ve Windows 8'de sabit diski nasıl bölersiniz anlatmaya çalışacağım.

Windows 7 ve 8'de Sabit Diskinizi Bölmek Nasıl Yapılır?

Merhaba Tamindir takipçileri, bu yazımda Windows 7 ve Windows 8'de sabit diski nasıl bölersiniz anlatmaya çalışacağım. Fakat anlatım öncesi konuyla ilgili birkaç ön bilgiyi paylaşmak doğru olacaktır. 

İlk olarak sabit diskinizde Windows'un kurulu olduğu bölüm için belirli bir alan ayırmanız gerekecektir. Windows 7 için bu alanı 60 GB olarak tavsiye ediyorum, Windows 8 için biraz daha yüksek olabilir. Kullanmakta olduğunuz sabit diskinizin doluluk oranına göre Windows belli bir miktar sabit disk alanını yeni bölüm için kullanmanıza imkan tanıyacaktır. Bu nedenle ayırmak istediğiniz maksimum miktarı yeni bölüm için kullanamayabilirsiniz.

İkinci olarak çoğu dizüstü bilgisayar sabit diski tek parça olarak görünse de fabrikadan bölümlenmiş olarak gelir. Bu ekstra bölümler kullanıcının göremeyeceği şekilde gizli haldedir ve işletim sisteminin ve bilgisayarın çalışması için gerekli yazılımların yeniden kurulumu için gerekli dosyaları içerirler. Bazı şartlar altında Windows belli sayıda sabit disk bölümü oluşturmanıza imkan tanır. Bu nedenle cihaza bağlı olarak yeni bölüm oluşturmanız mümkün olmayabilir.

Son olarak Windows 100 MB gibi küçük bir alanı kendisi için ayırır. Dizüstü bilgisayarlardaki gizli alanlar gibi bu bölüm de kullanıcının erişimine kapalıdır ve ancak sabit disk yönetim panelinden görüntülenebilir. Sabit disk yönetim panelinde, dizüstü bilgisayarlardaki gizli bölümler dahil bu gizli sabit disk bölümlerini kesinlikle silmeyin ya da değişiklik yapmayın. Aksi takdirde bilgisayarınızın format dosyalarını kaybeder, işletim sisteminin çalışmasını engelleyecek problemlere yol açabilirsiniz. Herhangi bir yazılımsal problemde bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz mümkün olmaz.

YORUMLAR