Windows 7 ve 8'de Sabit Diskinizi Bölmek Nasıl Yapılır?

Merhaba Tamindir takipçileri, bu yazımda Windows 7 ve Windows 8'de sabit diski nasıl bölersiniz anlatmaya çalışacağım.

Yeni Bölüm Yaratma

Panel ana ekranına döndüğümüzde sağ tarafta üzerinde siyah şerit olan yeni bir bölme oluşacak. Kırmızı dikdörtgen içerisindeki bu bölme henüz ayrılmamış  sabit disk alanıdır. Kırmızı dikdörtgen içerisindeki alana sağ tuşla tıklayarak menüden "Yeni Basit Birim" seçeneğini seçiyoruz. Açılan ilk pencerede "İleri"ye tıklıyoruz.

Bir sonraki pencerede yeni bölüm için ne kadar alan ayıracağımızı belirliyoruz. Eğer tek bir yeni bölüm istiyorsanız hiçbir ayar değiştirmeden "İleri"ye tıklamanız yeterli olacak. Ama birden fazla yeni bölüm oluşturmak isterseniz kırmızı halka içerisindeki alana girdiğimiz değeri değiştirmemiz lazım. Örneğin; 100 GB'lık tek bir bölüm oluşturmak yerine 50 GB'lık 2 bölüm oluşturmak isteseydik kutu içerisine 51200 MB yazacaktık. Arta kalan 50 GB'lık 2. bölüm içinse bir önceki resimdeki işlemleri baştan yapmamız gerekecekti.

Sonraki aşamada yeni bölüm için kullanacağımız sürücü harfini seçiyoruz. Bundan sonraki ekranların hepsinde herhangi bir şeye dokunmadan "İleri" ye tıklamamız yeterli olacak ve işlem bitince panel ana ekranına geri döneceğiz.

  1. Windows 7 ve 8'de Sabit Diskinizi Bölmek Nasıl Yapılır?
  2. Sabit Disk Yönetim Paneline Erişim
  3. Sabit Diski Bölme
  4. Yeni Bölüm Yaratma
  5. Ve Final

YORUMLAR