Windows 8 Bilgilerinizi Kaybetmeyecek

Microsoft’un verdiği bilgilere göre Windows 8 yüklü cihazınızı yeniden kurmak ve temizlemek istediğinizde önceki versiyonlarda olduğu gibi tüm bilgilerinizi yedeklemekle uğraşmayacaksınız. Gelecek ay yayınlanacak olan Windows 8 Beta’sı görücüye çıkmadan ö

Windows 8 Bilgilerinizi Kaybetmeyecek

Microsoft’un verdiği bilgilere göre Windows 8 yüklü cihazınızı yeniden kurmak ve temizlemek istediğinizde önceki versiyonlarda olduğu gibi tüm bilgilerinizi yedeklemekle uğraşmayacaksınız.

Gelecek ay yayınlanacak olan Windows 8 Beta’sı görücüye çıkmadan önce gelen bu bilgilere göre bilgisayarınızda bir sorunla karşılaştığınızda hiçbir zorlukla karşı karşıya gelmeden kolaylıkla sisteminizi sıfırlamanız mümkün hale gelecek.

Desmond Lee’nin "Building Windows 8" blogunda açıkladığı üzere, Windows 8’i fabrika ayarlarına döndürmek için iki yola sahip olacağız:

- Yenileme (Refresh) seçeneği tüm kişisel bilgilerinizi, önemli ayarlarınızı, metro uygulamalarınızı (ana ekranda yer alan uygulamalar) koruyacak ve Windows’u yeniden kuracak.

- Sıfırla (Reset) seçeneği tüm bilgilerinizi, ayalarınızı, metro uygulamalarınızı tamamen silecek ve Windows’u yeniden kuracak.

Eğer işletim sistemi olması gerektiği gibi davranmıyorsa elbette ki yenileme seçeneği ilk kullanılacak olan seçenek haline gelecek. Microsoft’un verdiği söze göre bu süreç otomatik olarak işleyecek ve kullanıcıların yenilemeden önce hiçbir dosya ve ayarlarına dokunmaları gerekmeyecek.

Bunu gerçekleştirebilmek için, bilgisayarınız öncelikle Windows RE denilen yedekleme ortamı ile açılacak. Ardından bilgi ve ayarlarınızı kaydettikten sonra Windows 8’i kuracak. Tüm kurulum işlemi tamamlandığından önceden yedeklenen verileriniz yeni Windows 8’inize aktarılacak ve kullanıma hazır hale gelecek. Yeni versiyona aktarılmayacak ayarlar arasında dosya uzantısı eşleşmeleri, görüntü ayarları ve Windows Firewall ayarları yer alıyor.

Programlar konusundaki zorluklardan dolayı Microsoft’un masaüstü uygulamaları yedeklemesinin mümkün olmayacağı ve özellikle pek çok programın kendine özel yükleme aracıları kullanması nedeniyle bu konudaki teknik zorlukların aşılmasında problemler olduğu bildirildi.

YORUMLAR