Windows 8 Gezgini Haberi

Beta olarak sunulan Windows 8 işletim sistemi üzerindeki yeni gezgin özelliği.

Windows 8 Gezgini Haberi

Microsoft, geçtiğimiz günlerde kendi yayınladığı bir yazı ile Windows 8 üzerinde bulunacak olan gezgin aracına dair bazı önemli ipuçlarını sundu. Windows gezgininin geçmişten bugüne yaşadığı değişimleri konu alan yazının en önemli parçacıklarından biri de kuşkusuz merakla beklenen Windows 8’e ait yeni özellikler.

Windows’un blogunda yer alan yazıda yer verilen bazı Windows 8 bilgileri her ne kadar kesinlik arz etmese de yeni üründe yer alması son derece muhtemel öğeler olarak değerlendirilebilir. Bu kapsamında Windows 8 gezgini ile ilgili sizlere iletebileceğimiz bilgiler arasında görsellikten kullanılabilirliğe kadar birçok madde yer alıyor. Öncelikle yeni Windows 8 gezginin oldukça sade ve bir o kadar da kullanışlı bir arayüze sahip olacağını ifade edebiliriz. Microsoft Office ve Microsoft Paint ile az da olsa çalışma yapmış olan kullanıcıların oldukça aşina olabilecekleri ve hemen etkin bir şekilde kullanabilecekleri yeni Windows gezgini kapsamlı bir üst bölüm menüsü bulunuyor. Windows gezgini aracılığıyla yapılması hedeflenen tüm işlemlere dair komutların yer verildiği bu üst bölüm, küçük araçlardan kapsamlı organizasyon ayarlarına kadar birçok işlemi yerine getirebilecek kapasitede.

Şüphesiz ki Windows kullanıcıları, işletim sistemi arayüzünde kişiselleştirme ve hızlı kullanım adına pek çok müdahale gerçekleştirebiliyorlar. Lakin bu müdahaleler, orta düzey ve ileri seviye kullanıcıların daha çok hâkim oldukları bir konu olarak bugüne geldi. Çünkü birçok önemli ve kilit özelliğe erişmek için Windows gezgini arayüzünü biraz kurcalamak gerekiyordu ki, bu girişim başlangıç seviyesindeki kullanıcıların çoğu kez çekindikleri bir konuydu. Ancak Windows 8 gezgininde başlangıç kullanıcıları ister istemez bu özellikleri görüntüleyip isterlerse müdahale edebilecekler. Zira yeni üst menü sayesinde kişiselleştirme ve düzenlemeye dayalı birçok özellik ellerinin altına sunulacak.

Windows 8 gezgininde yer alacak olan üst menüde toplam beş adet sekme bulunacak. İngilizce ifadeleriyle “File, Home, Share, View ve Manage” isimlerini taşıyacak olan sekmeler arasında Home, Share ve View öne çıkıyor. Zira bu üç sekme, Windows 8 gezgininin “gelişmişlik” düzeyi ile yakından ilişkili özelliklere sahip.

Home sekmesi, şu anda Windows gezgini üzerinde daha çok kısa yol tuşları ya da sağ tık menüsü üzerinden yapabildiğimiz işlemleri barındırıyor. Sil, kopyala, hepsini seç ya da özellikleri görüntüle gibi temel işlemler üst menüde yer alarak birçok açıdan tasarruf etmemizi sağlayacak.

Share sekmesi, bilgisayardaki dosya ve dokümanlar arasında paylaşmak istediğimiz öğeler için yapacağımız işlemleri kolaylaştırmaya yönelik düşünülmüş bir sekme. E-posta ile paylaşma, dosya sıkıştırma ve yazdırma gibi işlemlerin yapılabildiği bu sekmenin ilerleyen dönemlerde sosyal medya araçlarına da ev sahipliği yapabileceğini belirtelim.

Son olarak View sekmesinden bahsedecek olursak, gezgin üzerinde gelişmiş görüntüleme ve kişiselleştirme özelliklerinin burada toplandığını söyleyebiliriz. İşletim sistemi üzerinde var olan öğelerin nasıl görüntüleneceğini, nasıl sınıflandırılacağını ve nelerin görünüp nelerin görünmeyeceğini bu alan üzerinde belirlemek mümkün olacak.

Windows 8 ile ilgili tüm gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

YORUMLAR