Windows 8 Şifre Karmaşasına Bir Son Vermeyi Hedefliyor

Windows 8 Şifre Karmaşasına Bir Son Vermeyi Hedefliyor

Ziyaret ettiğimiz internet sitelerine ve kullanıcı hesaplarına erişim sağlamak için belirlediğimiz şifreler bir yerden sonra altından kalkılmaz bir karmaşaya dönüşebiliyor. Hangi siteye hangi kullanıcı adıyla kaydolduğumuzu, hangi kullanıcı adı için hangi şifreyi kullandığımızı karıştırabiliyor ve kimi zamanda unutabiliyoruz. Microsoft, Windows kullanıcılarının karşılaştıkları bu sorunun farkına vardı ve gelişme aşamasındaki yeni işletim sistemi Windows 8 ile birlikte bunun üstesinden gelmeyi planladığının ilk sinyallerini verdi.

İnternette gezerken güvenliğimiz için genellikle şifrelere ihtiyaç duyarız ama bu şifreler her zaman bizi korumaya yetmeyebilir. Bir çok internet kullanıcısı değişik sitelere girmek için belirlediği farklı ama basit şifreleri hatırlamakla uğraşırken, bazı kullanıcılarsa işin kolayına kaçarak karışık tek bir şifre kullanmayı tercih ediyor. Aslında her iki yaklaşımda kişisel bilgilerimize erişilebilmesi için bilgisayar korsanlarına açık kapı bırakıyor.

Sonuç olarak ihtiyacımız olan daha basit ve güvenilir bir yaklaşım.

Microsoft grup program müdürü Dustin Ingalls, Windows 8'in tasarlanışıyla ilgili bilgileri yayınladıkları Windows 8'in Yapılışı adlı bloğun son yazısında bu basit ve güvenilir yaklaşımın Windows 8 ve Internet Explorer 10 ile nasıl çalışacağından bahsetti.

Internet Explorer'ın yeni versiyonuyla birlikte kullanıcıların internet sitelerine ve uygulamalarına giriş yapmak için kullandıkları tüm kişisel bilgiler Internet Explorer 10 tarafından depolanacak. Böylelikle kullanıcılar evlerinden daha önce kayıt oldukları şifre korumalı siteleri ziyaret ettiklerinde otomatik olarak giriş yapabilecekler.

Windows 8, kullanıcıların kendilerine ait olan Windows Live ID'leri ile birden çok bilgisayar üzerinde oturum açmasına izin verecek. Böylelikle bilgisayarımızda kayıtlı olan verileri başka bir bilgisayara kolayca aktarabileceğiz. Bu da Windows 8 kullandığımız her bilgisayarda kendi kişisel bilgilerimize kolayca erişim sağlama şansımızın olması anlamına geliyor.

Sonuç olarak bir siteye giriş yapmamız gerektiğinde acaba kullanıcı adım, şifrem neydi diye düşünmemize gerek kalmayacak çünkü bilmemiz gereken tek kullanıcı adı ve şifre Windows Live ID'mize ait olacak.

Gerçi bana kalırsa Microsoft bunu düşünmekte biraz geç kalmış diyebilirim. Çünkü günümüzde tek bir kullanıcı adı ve tek bir şifre mantığıyla şifrelerimizi koruyan bir çok eklenti ve program hala kullanılmakta. Bu programlardan sizin için seçtiklerimizi sitemizden indirebilirsiniz;

YORUMLAR