Windows 8.1'e Aero Görünümü Kazandırma

Yazımızdaki yöntemle Windows 8.1 işletim sisteminize Windows 7'nin Aero görünümünü kazandırabilirsiniz

Windows 8.1'e Aero Görünümü Kazandırma

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere Windows 8 çıkışıyla beraber birçok yeni özelliği beraberinde getirmiş, Windows 7'de olmayan özellikleri kullanıcılara sunmuştu. Fakat aynı zamanda başlat menüsü gibi Windows ile bütünleşmiş çok önemli özellikler yeni işletim sisteminden çıkarılmış, kullancılar yeni işletim sistemine uyum sağlamakta zorluk yaşamıştı. Windows 8'den çıkarılan bir diğer önemli özellik de Windows 7 görünümünün temel taşı olan Aero arayüzüydü. İşletim sistemine oldukça hoş bir görünüm kazandıran Aero arayüzü pencerelerin kenarlarını ve menü çubuklarını saydamlaştırıyordu ve kenarları yumuşatarak işletim sisteminizin daha organik görünmesini sağlıyordu. Kısa bir süre önce yayınlanan Windows 8.1 güncellemesi ise bu durumu değiştirmemiş ve Windows 8.1 Aero görünümü elde etmek mümkün olmamıştı.

Eğer siz de Aero görünümünü özlüyor ve Windows 8.1 işletim sistemi yüklü bilgisayarınıza bu görünümü yeniden kazandırmak istiyorsanız bu amaç için yayınlanan Aero 8.1 Theme size alternatif bir çözüm sunacaktır. Bu yazımızda Aero 8.1 Theme kullanarak Windows 8.1 işletim sistemi yüklü bilgisayarınıza nasıl Aero görünümü kazandırabileceğinizi anlatacağız.

Anlatıma geçmeden önce şu ön bilgileri paylaşmak doğru olacaktır:

  • Yapılacak işlemler sistem ayarlarını değiştiren işlemler olacağı için herhangi bir işlem yapmadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturun. Bu geri yükleme noktası sayesinde sisteminizdeki olası bir arızayı tamir edebilirsiniz.
  • İşlemler sadece Windows 8.1 işletim sistemi üzerinde uygulanmalıdır.

Windows 8.1'e Aero görünümü ekleyebilmek için önce sistemimize dış kaynaklardan görsel değişiklikler uygulayabilmek amacıyla özel bir yama yüklememiz gerekmekte. Bu yamayı bu adresten indirerek arşiv dosyasının içindeki .exe uzantılı dosyayı çalıştırın ve kurulum işlemini gerçekleştirin. Kurulumdan sonra bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın.

İkinci adımda Aero 8.1 Theme programını bilgisayarınıza indirin. Programı indirmek için:

Aero 8.1 Theme indikten sonra arşiv dosyasını açarak içerisindeki dosyaları C:/Windows/Resources/Themes konuma kopyalayın.

Son adımda masaüstünüzde boş bir alana sağ tuşla tıklayın ve "Kişiselleştir" seçeneğini seçin. Son yüklemiş olduğunuz temalar burada listelenecektir. Buradan bu temaları seçerek değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Eğer bütün adımları tamamladıysanız artık bilgisayarınızda Windows 7 görünümüne sahip olacaksınız. Yazımız umarız size yardımcı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Windows 8'de Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

YORUMLAR