Windows 8'de GodMode Özelliğini Aktif Etme

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8'i daha önceki sistemlerin geliştirilmiş bir versiyonu olarak düşündüğümüz zaman Windows 7'de karşımıza çıkan birçok özelliğin yeni işletim sistemiyle de karşımıza çıkmasını beklemek çok yanlış olmaz. Özellikle b

Windows 8'de GodMode Özelliğini Aktif Etme

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8'i daha önceki sistemlerin geliştirilmiş bir versiyonu olarak düşündüğümüz zaman Windows 7'de karşımıza çıkan birçok özelliğin yeni işletim sistemiyle de karşımıza çıkmasını beklemek çok yanlış olmaz. Özellikle birçoğumuzun bilmediği ama Windows 7'de olan GodMode özelliği de bunların arasında.

Windows Vista da dahil olmak üzere birçok Windows sürümünde mevcut olan gizli GodMode özelliği bilgisayarınızın tüm ayarlarına erişim sağlayan özel bir klasörden başka bir şey değildir. Açıkçası gizli GodMode klasörüne başka bir ad vermemiz gerekirse sanırım daha gelişmiş bir denetim masası dememiz yanlış olmayacaktır.

Gizli GodMode klasörü; yönetim araçları, işlem merkezi, tarih ve saat, aygıt yöneticisi, renk yönetimi ve işletim sistemi üzerinde bilinen diğer tüm özelliklerin bir arada bulunduğu bir bölümdür.

Açıkçası yeni başlayanların Windows 8 GodMode menüsünü kullanmalarını tavsiye etmiyorum çünkü menü altında bulunan bazı özellikler işletim sistemine ait bazı performans ve verimlilik özelliklerini etkileyebilecek türden.

Peki Windows 8 üzerinde GodMode özelliğini aktif etmek için ne yapmamız gerekiyor? Aslında bu işlem gayet kolay. Tek yapmanız gereken Windows masaüstünde bir klasör oluşturmak ve oluşturduğunuz klasörün adını aşağıdaki kod ile değiştirmek:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Klasörün adını değiştirdikten sonra Enter tuşuna bastığınızda karşınıza Windows denetim masasına benzer bir simgeyle GodMode menüsü gelmiş olacak.

GodMode menüsü klasik bir Windows 8 penceresinin sahip olduğu özelliklere sahiptir. Aradığınız uygulamayı kolayca bulabilmeniz için sağ üstte arama kutusu bulunmaktadır, ayrıca isterseniz görünüm şeklini ve yerleşim düzeni istediğiniz gibi değiştirme şansına da sahipsiniz.

Sanırım bu noktada en güzel özellik, Microsoft'un hazırlamış olduğu bu uzun araçlar listesi içerisinden istediklerinizi anahtar kelimeler yardımıyla arama kutusu sayesinde bulabilecek olmanız.

Tam olarak neyi kastettiğimi anlamadıysanız ve merak ediyorsanız GodMode menüsünde arama çubuğuna çözünürlük, yazı tipi, boyut gibi anahtar kelimeleri yazarak karşınıza gelen araç listesinden ihtiyacınız olanlara kolayca ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

Bu rehber yazımızda Windows 8 üzerinde bulunan gizli GodeMode'u nasıl aktifleştirebileceğimizi hep birlikte öğrenmiş olduk. Ayrıca sizler için hazırladığımız Windows 8 GodMode Özelliği Nasıl Aktif Edilir adlı videomuzu izleyerekte gerekli işlemleri nasıl yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Konuyla ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi yorum bölümlerimiz aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR