Windows Güncelleme Sorunlarını 5 Kolay Adımda Nasıl Çözersiniz?

Windows güncelleme sorunlarını format atmadan 5 kolay adımda çözün.

Windows Güncelleme Sorunlarını 5 Kolay Adımda Nasıl Çözersiniz?

Microsoft’un yeni - belki de son - işletim sistemi Windows 10 ilk sürümlerinden bu yana sürekli olarak güncelleniyor ve belli aralıklarla yayınlanan güncellemelerle, son kullanıcı olarak yaşadığımız sorunlar giderilmeye çalışılıyor, yeni özellikler ekleniyor, çok daha performanslı çalışan ve güvenli bir işletim sistemi oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak hala güncellemeleri alırken yer yer sorunlar yaşıyoruz. Bu blog yazımızda güncelleme sorunlarının çözümü için izlenmesi gereken 5 basit adımdan bahsediyoruz.

Windows işletim sistemini tercih eden kullanıcıların en büyük problemlerden biri Windows Update aracılığıyla gelen güncellemeleri indirirken sorun yaşamaları. İşletim sisteminin güvenlik açıklarını kapatan, hataları gideren, performansı artıran güncellemelerin yayınlanma sıklığı bir yana Windows Update’den ulaşan bu güncellemeleri indirmek büyük sıkıntı ve bu olumsuz durum Windows 10’da da değişmedi. Boyutu bazen GB’lara varan güncellemeleri indirirken farklı hata mesajlarıyla karşılaşabiliyoruz. Siz de Windows güncellemelerini alırken anlamsız hata mesajlarıyla karşılaşıyorsanız, uzun beklemeler sonucunda indirme barı hala yerinde sayıyorsa format atmadan önce aşağıdaki 5 adımı denemenizi öneririz:

Windows Update Sorun Gidericisi ile düzeltmeyi deneyin:

Windows’un dahili sorun gidericisini kullanarak Windows Update ile ilgili problemin otomatik olarak tespit edilip çözülmesini sağlayabilirsiniz. Sorun giderme aracını açmak için “Sorun Giderme” olarak aratıyorsunuz (Denetim Masası – Sistem ve Güvenlik altında Sorunları bul ve düzelt ile de ulaşabilirsiniz) Tüm Denetim ve Sistem ve Güvenlik altında “Windows Update ile ilgili sorunları düzelt”e tıklıyorsunuz. Düzeltme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızda fayda var.

Güncelleme dosyalarının saklandığı klasörü temizleyin:

Güncelleme indirildiği halde yüklenmiyor veya indirilme takılı kaldıysa diğer deyişle ilerleme çubuğu yerinde kaldıysa güncellemelerin indirildiği klasörü temizlemenizde fayda var. Bunun için arama kutusuna "C:\Windows\SoftwareDistribution\Download" yazın (Windows + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır’ı açıp kutucuğa klasörün yolunu yazarak ta ulaşabilirsiniz.) ve klasörün tüm içeriğini temizleyin. Silemediğiniz dosya olursa güvenli modda deneyin. İndirme klasöründeki tüm dosyalar silindiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows Update’i çalıştırıp tekrar deneyin.

Antivirüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakın:

Güncellemelerin yüklenmemesine düşük bir ihtimal de olsa antivirüs programınız sebebiyet vermiş olabilir. Antivirüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakarak sorunun güvenlik programınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Tabii ki burada Windows ile önyüklü gelen Windows Defender’dan değil, sonradan yüklenen üçüncü parti antivirüs programlarından bahsediyoruz. Özellikle ismi fazla tanınmamış olanlarda görülebiliyor.

Sürücülerin bağlantısını kesin, VPN'i kapatın:

Güncelleme esnasında 0x80200056, 0x800F0922 gibi hata kodu içeren bir mesaj aldıysanız internet bağlantınızı kontrol etmenizde fayda var. İnternete bağlandığınızdan eminseniz VPN servisini devre dışı bırakmayı deneyin. Devre dışı bırakma demişken DVD sürücü, SD kart okuyucu gibi medya sürücülerinin bağlantısını kesmek te (aygıt yöneticisinden ilgili aygıta sağ tıklayıp devre dışı bırak seçeneğiyle) işe yarayabilir.

Windows'u sıfırlayın:

Güncellemeyi hala alamıyorsanız son çare (fomat değil) Windows’u sıfırlamak. Güncelleme ve Geliştirme – Kurtarma – Bu Bilgisayarı Sıfırla yolunu izliyorsunuz ve Başlayın’a tıklıyorsunuz. Bu noktada yapacağınız seçim çok mühim. Dosyalarımı Sakla seçeneğini seçmeniz sonradan yüklediğiniz tüm program ve oyunları silecek, ayarları sıfırlayacak ancak dosyalarınızı (belge, resim, müzik vs) koruyacaktır. Sıfırlama işlemi oldukça uzun süren bir işlem ancak tamamlandıktan sonra sorununuz büyük ihtimal çözülecek.

Windows 10 Kullanıcılarının Yaşadığı Çeşitli Sorunlar ve Çözümleri:

Windows 10 WiFi Sorunu Çözümü

Windows 10 Oyunlarda Kasma - Düşük FPS Sorunu Çözümü

Windows 10 Başlat Menüsü Sorunu Çözümü

Windows 10 Yüksek CPU Kullanımını Engelleme

Windows 10 Bluetooth Kapatma Sorunu Çözümü

Windows 10'da Bulanık Yazı Sorunu Nasıl Çözülür?

YORUMLAR