Windows Phone ile Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Microsoft hesabınızla birlikte kullandığınız cihazınız Windows Phone 8.1 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsa bulut depolama alanınıza otomatik olarak yedekleme yapan bir hizmetten faydalanabilirsiniz. Böylece cihazınızın başına gelebilecek tatsız b

Windows Phone ile Yedekleme Nasıl Yapılır?

Yedekleme seçeneklerine ulaşmak için Ayarlar kısmından Yedekleme kısmını bulun. Aşağıdaki görselden izlemeniz gereken yolu takip etmeniz mümkün.

Sırasıyla yedekleme işlemlerini anlatacağımız kısımda sizin için en önemli kısıma geliyoruz. Yeni bir cihaz aldığınızı varsayalım ve eski cihazınızda yüklü olan satın alınmış uygulamalar var. Uygulamalar+Ayarlar kısmında yapacağınız yedekleme ile başka bir cihaza geçtiğinizde bunları aktarmanız mümkün. Öte yandan eski hesap bilgileriniz, Microsoft hesabınıza ait olan tüm bilgiler bu şekilde güvenli olarak yeni cihazınıza aktarılabiliyor. Uygulamalar+Ayarlar kısmında karşılaşacağınız görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

Uygulamalar+Ayarlar kısmı, daha önce yüklemiş olduğunuz uygulamaları kişisel ayarlarınızla birlikte geri yüklemenizi sağlıyor. Oyunlarınızı geri yüklediğinizde kaldığınız yerden devam etmeniz mümkün ve skorlarınızın da kaydedilmiş olduğunu göreceksiniz. Hesaplarınızın şifresini teker teker hatırlamak zorunda değilsiniz, çünkü bu yedekleme sayesinde kullanıcı isimleriniz ve şifreleriniz de aktarılabiliyor. Tüm bu detaylarla birlikte arama geçmişiniz, başlangıç ekran diziliminiz, telefonunuza tanıttığınız diğer ek hesaplar, tarayıcınızdaki favorileriniz, sözlükte kayıtlı olan kelimeleriniz ve telefonunuzun kilit ekranından kamera ayarlarına kadar her şeyi geri yüklemek mümkün.

Kısa mesajlarınızın yedeklenmesini istiyorsanız menü içerisinden aynı rotayı izleyerek Kisa mesajlar kısmına ulaşmanız mümkün. Bulut depolama alanına SMS ve MMS trafiğinizi otomatik olarak yedekleyebiliyorsunuz. Yeni bir Windows Phone cihazı kullanmaya karar verdiğinizde tüm mesajlarınızı sorunsuz olarak aktarmış olacaksınız. Olur da, mesajlarınızı silmek isterseniz yedekleme yaptığınız alanda da bu mesajlar ortadan kaldırılıyor. Dolayısıyla internet üzerinde iznizi bırakacağınız bir alan kalmıyor.

Yedekleme alanındaki mesajların silinmesini istiyorsanız yedekleme ayarlarınızın açık olması gerekiyor. Dolayısıyla mesajlarınızı sildiğinizde açık olan yedekleme sistemi, arşivde bulunan mesajı depolama alanından da siliyor. Windows Phone 8.1 güncellemesi yapamayanlar için Sohbet Yedekleme isimli benzer bir fonksiyon mevcut.

Fotoğraflar+Videolar isimli kısımda, adından da anlaşılabileceği gibi kaydetmiş olduğunuz resimler ve videolar yedeklenebiliyor. Otomatik olarak OneDrive hesabınıza aktarılan bu dosyaları başka herhangi bir cihaz üzerinden indirip açabiliyorsunuz. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihaz ve işletim sistemi OneDrive kullandığınız müddetçe işinize yarayacaktır.

Bu menüde 3 tane farklı seçeneğiniz var. Karşıya Yükleme dediğinizde videolarınız ve fotoğraflarınız OneDrive hesabınıza yüklenmiyor. İyi kalite ise mobil internet tarifesi üzerinden makul boyutlarda aktarım sağlarken bulut depolama alanını da daha az zorluyor. En iyi kalite seçeneğiyle veri tranferi yüksek olacağı için Wi-Fi bağlantısı öneriliyor.

Cihazınıdaki yedekleme ayarlarını açtığınızda kablosuz bir bağlantının oluşacağı zamana kadar kendini beklemeye alan sistem, bu Wi-Fi bağlantıdan sonra devreye girecektir. Bizim tavsiyemiz, cihazınızı sarj bağlantısına bağlayıp kablosuz bir ağ tercih ettikten sonra yedeklemeniz. Aksi takdirde veri trafiği faturanıza yansıyabilir veya işlem sırasında bataryanız cihazın kapanmasına ve işlemin yarıda kalmasına neden olabilir. Yedekleme işleminin otomatik olmasını istemiyorsanız kendiniz de dilediğiniz düzende bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun için Uygulamalar+Ayarlar kısmında Şimdi yedekle yazılı butonu tıklamanız yeterli olacaktır.

  1. Windows Phone ile Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?
  2. Windows Phone ile Yedekleme Nasıl Yapılır?
  3. Windows Phone ile Geri Yükleme Nasıl Yapılır?
  4. Android veya iOS kullanıp Windows Phone'a Geçecek Olanların Dikkatine!

YORUMLAR