Windows Sevdanızı Gemleyip, Açık Kaynaklı Sistemlere Yelken Açmanız için 3 Yeter Sebep!

Neden Linux kullanmalıyız? Sebepleri sizler için derledik.

Windows Sevdanızı Gemleyip, Açık Kaynaklı Sistemlere Yelken Açmanız için 3 Yeter Sebep!

Windows sevdasına bir virgül koyup, bilgisayarınıza artık Linux yüklemeniz gerektiğinin farkına varmanıza vesile olacak sebepler zincirini sizler için derledik.Bilgisayar kullanıcılarına soracağınız klişe “Hangi İşletim Sistemini Tavsiye Edersiniz?” sorusuna alacağınız cevaplar aşağı yukarı bellidir. Büyük bir güruh (çoğunluk demeyişimin bir sebebi var elbet!) “Windows” diyecektir ve bunu belirli bir miktarda Mac OS cevabı takip edecektir. Ne acıdır ki bu cevapların büyük bir kısmı belirli bir tecrübenin tezahürü neticesi verilmiş olmayıp, adını zikrettiğimiz sistemlerden başka işletim sistemlerini duymamış, kullanmamış olmaktan ileri gelmektedir. Sizi bu yazımda Windows sevdasından bir nebze olsun uzaklaştırmak ve “özgür yazılım” dünyasına teşvik etme niyetindeyim.

1. Linux Türevli Sistemler Güzel Ama Windows’tan da Pat Diye Vazgeçilmez ki! Windows’ta Yaptıklarımı Linux’ta Yapabilir Miyim?

Kalıplaşmış yargıların en belirgin olanıdır. Windows’tan tamamen vazgeçmeyi düşünmek bile bünyemize ağır gelebiliyor bazen. Fakat Linux bu konuda oldukça hoşgörülü. GPL (Tüm İnsanlığa Ait) lisansıyla dağıtılan GNU Grup arayüzüyle sabit diskinizi bölümleri üzerinden boot etmek gibi büyük bir imkana sahipsiniz. Yani diyeceğim o ki Windows’tan vazgeçmenize gerek yok. Linux için sabit diksinizde bir bölüm açın yeterli. Sisteminiz açılmadan önce GNU Grup Windows ile mi yoksa Linux ile mi açılayım diye size sormakta. Böylece iki sistemi (isterseniz daha fazla sistemi) aynı anda kullanabiliyorsunuz.

2. USB Bellekler Kabusunuz Olmasın!

Virüslerin yeni nesil nüfuz etme yolu olan USB bellekler pek çoğumuzun sistemini yerle yeksan etmiştir. Antivirüslerin ve Usb koruma kalkanlarının bu konuda yüzde yüz çözüm sağlayamadığı da aşikar. Çözüm nedir? Elbette ki Linux! Usb bellekleri Linux’a geçip takın sisteminiz enfeksiyonların kurbanı olmasın. Linux sistemlerde “Windows’un Derin Devleti” diye geyiğe dönüştürdüğüm gizli klasör, süper gizli klasör gibi kavramlar hükmünü yitirir. Haliyle enfeksiyon kapmış bir Usb bellekteki zararlı ve de gizli dosyalar Linux’ta tabiri caizse kabak gibi görünür. Virüsleri bizzat manuel olarak silmenin verdiği o müthiş keyfi yaşamalısınız!

3.Düşük Seviyeli Donanımlarda Bile Olgun Performans!

Linux türevli sistemler çok fazla sistem kaynağı harcamaz ve hurda diye nitelendirebileceğimiz sistemlerde kolaylıkla çalışır. Driverla, antivirüsler uğraşmazsınız çünkü buna gerek yoktur.

“Hangi Linux dağıtımını seçmeliyim?” diye bir soru soracak olursanız bunun cevabı başlı başına bir blog konusudur. Okuyucularımıza tavsiyem Ubuntu yönünde olacaktır ama özgür yazılım dünyasının geniş bir derya olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sonra yazılarımda Linux dağıtımlarını mukayese edebilir, tavsiyemi detaylandırılabilirim.

Bilmeniz Gereken Temel Linux Komutları

YORUMLAR