Windows Üzerindeki Verilerinizi Nasıl Koruyabilir veya Gizleyebilirsiniz?

Bilgisayarızda ulaşılması istemediğiniz dosyaları gizlemek ve korumak için tavsiye etmiş olduğumuz yöntemler arasından size uygun olanı seçin.

Windows Üzerindeki Verilerinizi Nasıl Koruyabilir veya Gizleyebilirsiniz?

PC kullanıcılarının büyük çoğunluğu kişisel bilgileri barındıran birçok dosyayı depolama alanlarında barındırıyor. Bu verilerin başka kullanıcıların eline geçmesini istemeyen herkes için bu iyi bir karar ancak sadece bir başlangıç. Bilgisayarınız ev arkadaşlarınızın veya aile bireylerinizin kullanabileceği bir yapıya sahipse belki biraz daha tedbirli olmak lazım. Özensiz bir bilgisayarda bu tarz bir durum hacker saldırısından daha tehlikeli sonuçlar bile doğurabilir.

Var olan birçok farklı saklama ve koruma metodu içerisinde tercih yapmanız mümkünken her biri de bilgisayarınızı farklı bir şekilde güvence tutacaktır. Dilerseniz direkt gözle görülür bir klasörü kenarda köşede olan yerlere saklayabilirsiniz veya tüm bilgilerinizi farklı şifreleme yöntemleriyle güvenceye alırsınız. Bu blog yazısında bulunan tavsiyeleri okuduktan sonra kullanım alışkanlıklarınıza uygun yöntemi bulmanız mümkün olacaktır.

Dosyalar Nasıl Gizlenir?

Windows, dahili olarak bulunan bir yöntem sayesinde seçmiş olduğunuz belirli dosyaları veya klasörleri gözden uzak tutmanızı sağlıyor. Bunun için öncelikle bu işlevi aktif olarak kullanmanızı sağlayacak ayarları etkinleştirmeniz gerekiyor. Görselleri takip ederek bu işlemi adım adım gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ayarlamaları yapmanızla birlikte gizlemek istediğiniz dosyalar Windows aramalarında da karşınıza çıkmayacak. Bu ayarların tam tersini yaparak gizli klasörleri görüntülemeniz de mümkün. Elbette bu yöntem seçenekler arasında en korunaklı olanı değil, çünkü işlemi tersine çevirmeyi bilen herkes gizlemek istediğiniz dosyalara ulaşabilecektir. Bu yöntemi kullanırken hedefiniz daha çok bilgisayar kullanımı konusunda daha az becerikli olanlardır.


Sürücüler Nasıl Gizlenir?

Dosya gizleme işlemini bir adım ileri taşımak istiyorsanız seçmiş olduğunuz bir sürücüyü tamamen ortadan kaldırmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken şey Disk Yönetimi kısmına ulaşmak. Denetim Masası üzerinden bunu yapmanız mümkün. Aşağıdaki görselleri adım adım takip edebilirsiniz.

Bunun sonrasında yapmanız gereken işlem, bilgisayarınızda bulunan sürücüler içerisinde gizli tumak istediğinizi sağ tıklamak. Seçenekler içerisinde bulunan Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir seçeneğini tıklayınca ufak bir pencere açılacak. Buradan dilediğiniz sürücüyü seçtikten sonra Kaldır butonunu ve ardından Tamam butonunu tıklayın.

Bu ayarların aynı yol üzerinden tekrar eski haline döneceği konusunda da sizi bilgilendirelim. Bu nedenle iyi bir bilgisayar kullanıcısına karşı iyi bir gizleme yöntemi kullanmadığınızı tekrar hatırlatalım.

Parolalı Koruma Nasıl Yapılır?

Windows, ne yazık ki, dosyalarınızı şifreleyerek koruyacak bir dahili yönteme sahip değil. BAT metodu olarak tavsiye edilen bir yöntem mevcut, ancak parola ile sahip olduğunuz güvenliğin yanından bile geçmeyen bu yöntemi anlatmaktansa sizi gerçekten koruyacak alternatifleri kullanmanız avantajınıza olacaktır. Parolalı bir koruma siteminiz olsun istiyorsanız, illa ki üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duyacaksınız.

Bu konuda araştırma yaptığınızda birçok yazılımın oldukça yüksek fiyatlara sunulduğunu fark edeceksiniz. Ücretsiz olduğunu iddia eden birçok yazılım ya karşınıza bir deneme sürümü ile çıkacak veya işe yaramayan bir ücretsiz paketten Pro versiyona geçiş yapmanızı isteyecek. Neyse ki, SecretFolder bu konuda bir istisna oluşturuyor ve ücretsiz olarak iyi bir parolalı koruma sistemi inşa etmenizi mümkün kılıyor.

SecretFolder'ı kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, saklamak istediğiniz klasörleri veya dosyaları bu uygulamanın penceresine taşımak. Bu aşamadan sonra hem seçmiş olduğunuz ögeler ortadan kayboluyor hem de parola ile korunuyor. Kullanmış olduğunuz dosya sayısı veya depolama alanı herhangi bir limite sahip değil. Profesyonel işletim sistemi kullanıcıları komut satırı üzerinden yapacakları CMD komutlarıyla bile sizin bilgilerinize ulaşamayacaklar.

Şifreleme Yöntemiyle Koruma Nasıl Yapılır?

Şifreleme önemli bir konudur. Pratik anlamda bu özelliği kullanmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz, ancak internet kullanırken "https" ile başlayan bir adres ile karşılaşmış olmanız çok olası. Sondaki "s" harfinin anlamı, kullanmış olduğunuz web hizmeti ile tarayıcı arasında bir güvenlik bariyeri oluşturmak. Verilerin serbest bir şekilde dolaşıp farklı kullanıcılara ulaşmasını engelleyen şifreleme yöntemini bilgisayarınızda da sorunsuz kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların birçoğuna yabancı gelen şifreleme kavramı zor bir işlemmiş gibi algılanıyor. Ne var ki, yapmanız gereken işlem aslında oldukça basit ve etkin bir sonuç aldığınızı düşünecek olursanız bu yöntemi gözden geçirmenizi öneririz. Bu işi hakkıyla yapan yazılımlardan biri olan VeraCrypt ile TrueCrypt özelliğine sahipmiş gibi güvende hissedeceksiniz.

Olur da sürücülerinizi de tamamen şifrelemek istiyorsanız AxCrypt daha pratik bir seçenek olabilir. İşletim sistemine tamamen entegre olabilen bu yazılım, mouse ile sağ tıklamanız durumunda seçmiş olduğunuz dosyaları, klasörleri, hatta ve hatta sürücüleri bile şiflemenizi sağlıyor.

Resimde görmüş olduğunuz gibi kullanımı oldukça kolay olan AxCrypt, en deneyimsiz kullanıcıların bile sorunsuz olarak yönetebilecekleri bir güvenlik aracı. Üstelik tamamen de ücretsiz.

YORUMLAR