Wordpress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

Wordpress'i spam iletilerden korumak adına yapmamız gereken iki işlemi yazımızda derledik.

Wordpress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

Dünya genelinde pek çok web sitenin alt yapısını oluşturan seçkin içerik yönetim sistemi Wordpress'i spam iletilerden korumak adına yapmamız gereken iki işlemi yazımızda derledik.Pek çok web girişimcisinin "backlink" kavramını yanlış algılaması sebebiyle Wordpress bloglara hergün onlarca, belki de yüzlerce spam yorumlar atılıyor. Belli bir zamandan sonra sinir bozucu hale spam yorumlara karşı etkili önemleri iki başlık altında toparladık.

1. Yorum Şablonundaki Url Kısmını Kaldırmak

Wordpress'te yazdığımız içeriklere yorum gönderilebilmesini sağlayan "comments.php" dosyası içindeki "Web Site:" kısmı içeriğe yorum yapan kullanıcıların -şayet varsa- web sitelerini eklemeye yarıyor. Haliyle spam link gönderen gruplar tarafından fazlasıyla istismar edilebiliyor. Yorum şablonundan bu kısmı kaldırmak oldukça basit.

Admin panelinden Görünüm > Düzenleyici > Yorumlar (comments.php) yolunu izleyelim. İşaretli kısmı şablondan kaldıralım. (Her temada birebir aynı kod olmayabilir. Mantığını kavramak yeterli.)

2. Google Captha nasıl kullanılır?

Otomatik sorguları engellemek adına sistemlere yerleştirilen uygulamalardır. Pek çok alanda olduğu gibi Google bu mecrada yine güzel bir ürün ortaya koymuş durumda. Google Captha'yı rakiplerinden ayıran en önemli özellik bana göre -tabiri caizse- 'adamına göre muamelere yapması'. Öyleki ip adresiniz ile ilgili bir 'vukuat' yoksa sadece 1 tik atıp geçmek mümkün. Spam sorgulara ise görsel bulmacalar sunarak onları usta bir şekilde pasifize ediyor.

Wordpres blogumuza Google Captha'yı entegre edebilmek için Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip edip arama kısmına "Google Captha" yazıp, ardından "Şimdi Kur" ifadesine tıklayalım. Kurulum gerçekleştikten sonra eklentiyi etkinleştirmeyi elbette unutmuyoruz. Ardından eklentinin ayar kısmına girerek Google'dan alacağımız "uygulama anahtarlarını" yazmamız gerekiyor. Gmail hesabımız üzerinden saniyeler içinde ücretsiz "anahtar" edinmemiz mümkün.

Bir Sitenin Wordpress Olup Olmadığı Nasıl Anlarsınız?

YORUMLAR