WordPress Yükledikten Sonra Yapılması Gereken Temel İşlemler

WordPress kurulumundan sonra yapmanız gereken temel işlemleri maddeler halinde anlattık.

WordPress Yükledikten Sonra Yapılması Gereken Temel İşlemler

WordPress’i kullanmaya karar verdiniz ve web siteniz için kurulumu tamamladınız. Peki ya sonra? Trafik, arama motoru optimizasyonu, kararlılık gibi birçok temel ayarı halletmemiz gerekiyor. Bu konuda bilgi sahibi olmayanları düşünerek hazırladığımız bu rehber sayesinde, WordPress’e dair tüm temel ayarları kolaylıkla yapabileceksiniz.

1. Akismet Eklentisi ile Spam Yorumlara Son Verelim

WordPress’e dahil olarak gelen Akismet eklentisi, sitenize yapılacak spam yorumların önüne geçecek ve size rahat bir nefes aldıracaktır. Bunun için Yönetici Paneli’nde sol tarafta yer alan Eklentiler > Yüklü Eklentiler bölümüne gidiyoruz ve Akismet eklentisini etkinleştiriyoruz. Otomatik olarak yönlendirileceğiniz sayfada API anahtarı alın butonuna basıyoruz ve açılan sayfada kaydımızı yapıyoruz. Basic planını seçtiğinizde ücretsiz olarak API anahtarını alabilirsiniz. Eklenti ayarlarında ilgili bölüme bu kodu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

2. Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar, sitenize eklediğiniz içeriklerin URL’lerini etkileyen bir bölümdür. Uzun URL’ler yerine daha sade ve anlaşılır bir bağlantı kullanmak daha faydalı olacaktır. Burada size önerimiz /%postname%/ olarak kullanmanız. Bu ayarı kullandığınızda içerikleriniz şu şekilde bağlantıya sahip olacaktır: http://websiteniz.com/merhaba-dunya

Konum: Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar

3. FeedBurner ile Okuyucularınıza Bilgi Verin

FeedBurner, RSS servisi olarak hizmet veriyor. Web sitenizde yayınladığınız yazıları abonelerinize otomatik olarak mail göndermek için bu servisi kullanabilirsiniz. Böylece yazılarınız daha çok okunacak bu da ziyaretçi kitlenizi etkileyecektir.

4. Benzer Yazılar Özelliği

İçeriklerinizin sonunda, benzer yazılar ile diğer içeriklerinize bağlantı vermek için Related Posts tarzı eklentiler kullanabilirsiniz. Bu şekilde her içeriğin sonunda farklı içeriklere bağlantı vererek, diğer yazılarınızın da daha fazla okunmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress Related Posts Eklentisi

5. Sitemap Oluşturun

Sitenizi arama motorlarına daha kolay bir şekilde tanıtmak için Sitemap oluşturabilirsiniz. Bu şekilde arama motorları sitenizi daha hızlı indexleyecektir. Sitemap dosyası oluşturduğunuzda, sitenizi ziyaret eden botlar hangi sayfanın ne sıklıkla ve en son ne zaman güncellendiğini, hangi sayfanın daha önemli olduğunu rahatlıkla ayırt edecektir.

Sitemap oluşturmak için Google Sitemap Generator eklentisini kullanabilirsiniz.

6. Sitenizi Google Webmaster Tools’a Ekleyin

Ücretsiz bir Google hizmeti olan bu araç sayesinde sitenizin içerik analizini yapabilirsiniz. Anahtar kelimeler, sitemap, sitenin sağlık sorunları gibi birçok bilgiyi bu servis üzerinden edinebilirsiniz.

Google Webmaster Tools hizmetine git.

7. Sitenize İletişim ve Hakkında Sayfaları Ekleyin

Ziyaretçilerinize sizin kim olduğunuz hakkında bilgi vermeniz, ziyaretçilerin sizi tanıması açısından önemli bir rol oynuyor. Hakkında ismiyle açacağınız sayfada, kim olduğunuzu ve çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz. Bunun dışında, ziyaretçilerin size daha rahat ulaşabilmeleri için İletişim sayfası oluşturabilir, ya da ulaşılması kolay bir bölüme e-posta adresinizi verebilirsiniz.

İletişim sayfası için Contact Form 7 eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress ile Nasıl Para Kazanılır?

WordPress için Temel Güvenlik Önerileri

YORUMLAR