World of Tanks İncelemesi

Başarılı online tank oyunu World of Tanks incelemesi

Tanklar

Dünyayı ele geçirin…!

World of Tanks’ta bir dünya haritası mevcut, oyun boyunca dahil olduğunuz takım ile beraber dünyaya hakim olma adına mücadele vereceksiniz. Bir harita olduğunu söyledik, haritada birçok bölge belirlenmiş, arkadaşlarınızla beraber düşman bölgelerine saldırılar yaparak istenilen bölgenin kontrolünü ele almaya çalışacaksınız. Oyunda sürekli ele geçirdiğiniz bölgelerin sizde kalacağı ise garanti değil, eğer bölgenize sahip çıkmazsanız bir başkası gelip bölgenizi işgal edebilir. Bu yüzden oyunda sürekli ittifak halinde olmanız ve olabildiğince güçlü dostlar edinmeye çalışmalısınız.

Oyunun haritasından bahsettik, bir oyun haritasını gözünüz önüne getirmeyin, orijinal Doğu Almanya, Avrupa, İtalya, Afrika, Rusya gibi birçok bölgenin uçsuz bucaksız haritalarının yanı sıra oyun içinde ki açık dünyanın büyüsüne kapılacaksınız.

Tankınızı belirleyin savaşa başlayın.

Garajdan başlıyoruz, evet oyunda bir garaja sahibiz bu garaj içerisinde bize oyuna başlarken verilen birkaç tank dışında bir şey göremiyoruz. Garajımızda toplamda 4 adet ilk seviye tank bulunuyor, ilk seviye oldukları için oldukça güçsüzler tabii ama ilerleyip daha güçlü tanklara sahip olmak tamamen bizim elimizde olan bir şey. Peki neden 4 adet? Anlamışsınızdır zaten her ülkeye ait birer tank Alman, Amerika ve Sovyet tankları garajımızda mevcut. Ancak oyunumuza sonradan yeni sürümü ile dahil olan Fransız ve Çin tankları da yer alıyor. Sayıları fazla olmasa da oyunun yeni bir sürümü yayınlandıkça tank sayısı da bu yeni çıkan ülkeler için artış göstermeye devam ediyor, Fransız tankları ile beraber garajımızda bizi karşılayacak tank sayısı 4 ama birde Çin var...

Çin için oyunda sadece tek bir tank bulunuyor Premium sınıfına giren bir tank. Oyunda 5 farklı ülke var ama 6 farklı tank sınıfı bulunuyor. Zaman içinde oyunda ki performansınıza göre tankınızda bu sınıflardan birine dahil olacak ve siz tecrübe kazandıkça gelişecektir. Peki bu sınıflar neler?

-       Light Tank

-       Medium Tank

-       Heavy Tank

-       Tank Destroyer

-       SPGs

-       Premium Tanks

World of Tanks’ın bünyesinde iyi tank kötü tank diye bir şey yok kullanmasını bildiğiniz sürece ister tankınız Medium sınıfında bulunsun isterse Heavy sınıfında fark etmeyecektir, her sınıfın tanklarının da birbirlerine karşı avantajları bulunmakta. Çok güçlü ve zırhlı ağır silahları olan Heavy tanklar kimi zaman Medium tanklara karşı mağlup olmakta bunun nedeni ise çok hantal hareket edebilen bu tanklar Medium tankların hızlı ve eğimli hareketlerine ayak uyduramadıkları için iyi bir strateji ile kolayca yenilebilir.

Örnek verelim; En çok tercih edilen iki sınıf olan Medium tank ve Heavy tank sınıflarını karşılaştıracak olursak; Medium tanklar Heavy tanklara göre daha hafif ve zayıf tanklardır, rakibinize ateş açtığınız zaman pek büyük bir hasar vermeyebilirsiniz tabii tek atıştan bahsediyoruz. Medium tankların en büyük özellikleri ise onları Heavy tanklara göre üstün kılan en büyük özelliği ise oldukça hızlı hareket edebiliyor olmalarıdır. Medium tank tercih eden bir oyuncu Heavy tanklara karşı bu hız avantajını nasıl kullanacağını sık sık hissedecektir, bir Heavy tank daha tam bir dönüş yapamadan siz onun etrafında bir tur atıp çok sayıda ateş gerçekleştirebilirsiniz, ayrıca size doğru yönelen Heavy tankların menzilinden çabucak kaçabileceksiniz. Oyunda ki para sisteminden daha sonra bahsedeceğiz ama Medium tanklar Heavy tanklardan hem daha ucuz hemde yaptığı atışlar ile daha çok gelir getirmektedir.

Heavy tanklar ise büyük zırhlı ve ağır silahlardır. Rakiplerinden gelen saldırılardan oldukça az hasar alırlar ama çok büyük hasar verebilirler. Eğimli olmayan bir zırh yapısına sahip olan Heavy tanklar bu yüzden Medium tanklara göre daha dayanıklı ama daha yavaştır. Oyunun en korkutucu en güçlü tankları arasında yer alan Heavy tanklar mücadeleye sonradan girdiği zaman oyunun gidişatını değiştirebilecek güçteler, iyi bir strateji ile savaşı tarafına kazandıracaktır. Medium tanklar gibi çok gelir elde etmez pahalıdırlar ama oyuncusuna zararda ettirmez. İşte gördüğünüz gibi her iki sınıfında birbirine karşı üstünlüğü ve zayıflığı bulunuyor yani sınıfınız ne olursa olsun eşit bir mücadele sizleri bekliyor diyebiliriz.

Oyunda bulunan tank sınıflarına göz atmadan önce ülkelerin tanklarına mercek tutalım.

Oyunda ki bütün tankları görmek için tıklayınız.

 1. World of Tanks İncelemesi
 2. Tanklar
 3. Alman Tankları
 4. Amerikan Tankları
 5. Fransız Tankları
 6. Sovyet Tankları
 7. Tank Sınıfları
 8. Light Tank
 9. Medium Tank
 10. Heavy Tank
 11. Tank Destroyer
 12. SPGs
 13. Premium Tanks
 14. Garaj
 15. World of Tanks ile İlgili Terimler
 16. Değerlendirmeler

YORUMLAR