Yabancı Dil Bilmemek Bilgisayar ve İnternet Alışkanlıklarınızı Ne Kadar Etkiliyor?

Teknoloji dünyasında bir kariyer edinmek ya da gündemi daha iyi takip edebilmek için mutlaka İngilizce öğrenmelisiniz.

Yabancı Dil Bilmemek Bilgisayar ve İnternet Alışkanlıklarınızı Ne Kadar Etkiliyor?

Teknolojinin ana dili maalesef Türkçe değil. Evet, birçok terimi Türkçeye çevirmeyi başardık. Hatta artık İngilizce orijinallerini unutmuş bile olabiliriz. Ancak bir sorun yaşadığımızda cevabını bulmak için ulaştığımız  kaynaklar ya Türkçe değilse?

Windows 10 güncellemesi esnasında Türkiye’de pek çok kullanıcı yaşadığı sorunların çözümü için interneti kullandı. Sıkıntıların cevapları internette vardı, ancak bunların cevapları çoğunlukla İngilizceydi. Tamİndir sayfalarında süratle sıkıntılara cevap vermeye çalıştık ama elbette İngilizce kaynaklara sıkışıp kalanlarımız olmuştur.

Yabancı dil ve teknoloji

İngilizce bilmek özellikle kariyerini teknoloji üzerine yapacak olan genç kuşak için çok önemli. Bir kod lisanı öğrenmek için bile İngilizce jargonu kullanabiliyor olmak gerekiyor. Böylece uygulama mantığı kurabilmek için sıkıntı yaşanmıyor. Teknolojiye uyum sağlamak her sene yeni bir cihaz alıp bir köşeye koymak anlamına gelmemeli. Bu teknolojiyi biraz anlayabilmek için araştırma yaptığımızda karşımıza çıkan kaynaklardan bir nebze de olsa bilgi toplayabilmeli ve deneme yanılma yoluyla öğrenmeye çalışmaktan vazgeçmeliyiz.

Kendini guru sananlara prim vermeyin

Ben şuna inanıyorum, hiç kimse yabancı dil bilmeden hiç bir konuda bilgiçlik taslayamaz. Her gelişme için dış dünyayı takip etmek ve güncel, birinci elden bilgiye ulaşmak gerekiyor. Çoğu teknoloji sitelerinde kullanıcılara sonuna kadar yardım edilmeye çalışılsa da bu bazen zaman alıyor. Kullanıcının acil bilgi ihtiyacıyla web sitesinin güncellenme programı birbirine uyamayabiliyor. Bu durumda kullanıcı forum sitelerine ve garantisi olmayan bilgilere yöneliyor. Sadece teknoloji değil anlatmak istediğim. Her konuda farklı kaynakları taramak, bilgininin analiz edilerek özümsenmesi son derece sağlıklı sonuçlar veriyor.

Yabancı dil yok, ne yapacağız?

Bazen Türkiye’de özellikle teknoloji konusunda insanlar bilgiye ulaşabilmede ve çözüm bulmada tıkanıp kalabiliyorlar. Bunun için şakır şakır İngilizce öğrenmenize gerek yok. Temel İngilizce bilmek bile yeterli olabiliyor. Bazı problem çözüm videoları YouTube’da her ne kadar İngilizce olsalar da, görüntüyle beraber takip edildiğinde anlaşılmaz olmuyorlar.

Eğitim sistemimizde maalesef İngilizceye çok yer yok. Okulda öğren(me)diğimiz İngilizcenin hayatımızda kapladığı alan çoğu zaman bizi bir yere taşımıyor. Öte yandan teknik kurslara ya da kod öğrenmek ya da benzeri çalışmalara katılmak da çok pahalı. Bu yüzden biraz kendimizi geliştiriyor olabilmek faydalı olabiliyor.

Güvenilir kaynaklardan şaşmayın

Türkiye’de teknolojik konularda kullanıcıları destekleyen web yayıncılığı çok gelişti. Bu yüzden kendinize sığınacak limanlar buluyor olabilmeniz mümkün. Bunu bir fırsat olarak değerlendirmelisiniz. Kısaca teknoloji okyanusuna yırtık yelkenlerle açılmamalıyız. Bizi bilgiye sürükleyecek kadar dil öğrenmeye çalışmak, kendi çabamızla dahi olsa mutlaka çok önemli.

İngilizce Öğrenenler İçin En İyi Android Uygulamaları

İngilizce Öğrenenler İçin En İyi iOS Uygulamaları

Android İçin En İyi 8 Sözlük Uygulaması

YORUMLAR