Yandex Browser Lansmanı - Erhan Erdoğan Röportajı

Yandex Türkiye Analisti Erhan Erdoğan ile etkinlik alanında yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Yandex Browser Lansmanı - Erhan Erdoğan Röportajı

Salı günü düzenlenen Yandex Browser Tanıtım Partisinde Tamidindir olarak yerimizi aldık. Yandex'in yeni tarayıcısının tanıtımını dinlemek ve ürünü test etmek dışında projenin arkasındaki isimlerle de konuşma şansı yakaladık.

Sunumda yer alan isimlerden biri olan Yandex Türkiye Analisti Erhan Erdoğan da konuştuğumuz kişiler arasında yer alıyordu. Kendisine, bizi kırmayarak röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

Enis-Tamindir: Yandex Browser'ın facebook eklentisine sahip olması benim hoşuma gitti. İleride bunun gibi -mesala; twitter- farklı eklentilerde gelecek mi? (Not: Yandex Browser'ınızda facebook'a girmeden, facebook üzerinde ne kadar mesajınız ve bildiriminiz olduğunu görebiliyorsunuz)

Erhan Erdoğan: Bunu planlıyoruz. Orta vaadede bu tarz farklı projeleri gerçekleştirmek istiyoruz. İlerleyen günlerde farklı anlaşmalarımızı da göreceksiniz. Ayrıca Facebook dışında ona benzer şekilde harita ve hava durumu bilgisini de görebiliyoruz. İleride gmail'i bile ekleyebiliriz. İnsanların kullandığı herşeyi ekleyebiliriz.

Enis-Tamindir: İnsanları alıştıkları tarayıcılarından Yandex Browser'a nasıl döndürmeyi planlıyorsunuz. İnsanlar neden Yandex Browser'ı kullanmalı?

Erhan Erdoğan: Şöyle söyleyeyim. Bizim şu anda günde 1.000.000 ziyaretçimiz var. Bu ziyaretçilerimiz zaten Yandex fan'ı oldular artık. Biz zaten bu fanlarımızla başlayacağız yola, devamında da onlar zaten insanları ikna etmeye başlayacaklar.

Enis-Tamindir: Kullanıcılarla beraber büyüyeceğiz diyorsunuz.

Erhan Erdoğan: Kesinlikle. Kullanıcılarla beraber büyüyeceğiz. Bizim de temel büyüme politikamız bu zaten.

Enis-Tamindir: Peki ne kadar zamanda Yandex Browser'ın benimseneceğini düşünüyorsunuz?

Erhan Erdoğan: Onun için net bir tarih yok ama şöyle bir söz vereyim; her hafta Yandex Browser'a bir özellik daha eklenecek. Ve gün geçtikçe gelişmeye devam edecek.

Enis-Tamindir: Biraz da Turbo Mod'dan bahseder misiniz? Dışarıda otururken çok işimize yarayacağını söylemiştiniz. Konuyu biraz açabilir misiniz?

Erhan Erdoğan: İki tane noktadan bahsedeyim. Dış mekanlarda kullandığınız internetin hızı düşebiliyor. İnternet hızınız 128 kb'a düştüğü anda Turbo Mod onu hızlandırıyor ve sanki hızınız gerçekten 1 MB'miş gibi bir deneyim yaşatıyor sizlere. Bunun yanında şöyle bir şey var; kotalı internet kullanıcısı çok fazla Türkiye'de. Bu kullanıcılar için gerçekten çok kritik bir özellik. Kotalı internet kullanıcıları eğer her zaman açık bir Turbo Mod kullanırlarsa ay sonunda daha fazla download hakkı kazanabilecekler. Çünkü daha az tüketecek, daha çok alan açılacak.

Enis-Tamindir: Son olarak; Yandex Browser ile ilgili sunumda söyleme fırsatınızın olmadığı ama buradan kullanıcılarınıza söylemek istediğiniz birşey var mı?

Erhan Erdoğan: Sunumda diğer browserlarda olmayan özelliklerin üzerinde durduk. Sorunlara bulduğumuz çözümleri anlattık. Bu anlattıklarımız henüz bulmaya başladığımız çözümler, üzerlerine yenilerini ekledikçe anlatmaya devam edeceğiz.

Enis-Tamindir: Zaten kullanıcılardan da size geri dönüş olacaktır.

Erhan Erdoğan: Kesinlikle, zaten biz kullanıcılarımız olmazsa hiçbir şeyiz, büyüyemeyiz. Dediğimiz gibi; kullanıcılarla beraber büyüyeceğiz.

Enis-Tamindir: Peki Erhan Bey, çok teşekkür ederiz röportaj için.

Erhan: Ben teşekkür ederim, sağolun.

Erhan Bey'e röportajımıza katkıda bulunduğu için çok teşekkür ediyoruz ve Yandex Browser İndir sayfamızı kullanarak Yandex Browser'ı indirmenizi öneriyoruz.

YORUMLAR