Yandex Browser Lansmanı

Yandex'in yeni çıkardığı web tarayıcısı Yandex Browser için Point Hotel'de yapılan etkinlik hakkında izlenimlerimizi sizlerle paylaştık.

Yandex Browser Lansmanı

Arama motoru olarak uzun yıllardır Rusya'da hizmet veren Yandex, yakın zamanda sınırlarını daha da genişletecek bir açılım yaptı ve ülkemize de yerelleşerek geldi. Güçlü rakibi Google'a rağmen kısa sürede kayda değer bir büyüme gösteren Yandex, gözünü şimdi de tarayıcı alanına dikti. Yaptıkları arama motoru ile insanlara yeni seçenekler sunduklarını söyleyen Yandex, yeni tarayıcıları ile o sektörde de insanlara yeni bir alternatif sunmak istediklerinin altını çizdi.

Yandex Browser ismindeki internet tarayıcısı ülkemize tamamen yerelleştirilmiş bir şekilde giriş yaptı. Salı günü Point Hotel'de gerçekleştirilen Yandex Browser Tanıtım Partisinde bizler de yer alarak, hem tarayıcıyı tanıdık hem de deneme şansı yakaladık.

Saat 20:00 sularında başlayan partiye basın tarafından yoğun bir ilgi vardı. Yarım saat sonra; sunum alanı, test alanı ve yemek alanı olarak üçe ayrılan etkinlik alanlarından sunum alanına geçtik. Bu alanda sahne alan Serdar Kuzuloğlu'nun sunumuyla Yandex Browser'ın tanıtımı resmen başlamış oldu.

Kuzuloğlu, bu etkinlikte Yandex'in yeni web tarayıcısının tanıtımını ve ayrıcalıklarını paylaşacaklarını belirten kısa bir giriş konuşması yaparak sözü Mehmet Ali Yalçındağ'a bıraktı.

Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ konuşmasına bizlere geldiğimiz için teşekkür ederek başladı. Bazen en sona kalmanın avantaj olduğunu söyleyen Yalçındağ, diğer web tarayıcılarının en güzel özelliklerini yerelleştirerek bizlere getirdiklerinden bahsetti. Yandex olarak kendilerini 'arama motoru' başlığı altında tanıttıklarını dile getiren Yalçındağ, "Ama artık internete de Yandex ile gireceksiniz," dedi.

Yandex'in bilinirliğine de değinen Yalçındağ, "İnternet kullanıcıları arasında Yandex markasının %85 ila %90 arasında bilinirliği var. Ve bu insanlar Yandex'e sempati besliyorlar. Onlardan gelen ceseratle ürünlerimizi yerelleştirerek sunuyoruz," dedi.

Yandex'in kısa sürede 4 katlık bir büyüme gösterdiğine de değinen Yalçındağ, konuşmasının sonunda, "Yandex Browser hayırlı, uğurlu olsun," diyerek sözlerine nokta koydu.

Daha sonra sahneye çıkan Yandex Türkiye Analisti Erhan Erdoğan, bize Yandex Browser'ın özelliklerinden bahsetti. Erdoğan, 15 senelik Yandex tecrübesi ve 2 yıllık pazar birikimiyle bu işe girdiklerini belirtti. Konuşmasının başlangıcında web tarayıcılarının geçmişine giden Erdoğan, 1993 yılından 2008 yılında Chrome'un çıkışına kadar ki süreçte tarayıcıların neler sunduklarına değindi. Yandex Browser ile bu zamana kadar tarayıcıların ortaya koydukları en güzel özellikleri geliştirerek sunacaklarını söyleyen Erdoğan, önceki tarayıcılardan kalma mevcut problemler için de yeni çözümler sunacaklarını belirtti.

Yandex Browser'ın özelliklerini 4 ana katmana ayıran Erdoğan, bunları:

*Teknoloji
*Kullanıcı Arayüzü
*Servislerimiz
*Yerellik

isimleriyle sıraladı. Başlıkların hepsine sırayla kısaca değinen Erdoğan; sade, hızlı, fonksyonel ve yerelleştirilmiş bir tarayıcı yaptıklarını söyledi.

Yandex Browser'ın bahsi geçen özelliklerinden birkaç tanesini sıralamak gerekirse:

* Sizi anlayan bir tarayıcı: Yerli kullanıcıların sıkıntısı olan "ç" harfini doğru bir şekilde algılayabiliyor. Örnek; "wwwçyandexçcomçtr" adresini, "www.yandex.com.tr" olarak düzeltiyor.

* Herhangi bir mağaza sitesine girdiğiniz zaman Sipariş Takibi, Sepetim ve İletişim butonlarını aramanıza gerek kalmayacak. Bunların hepsi, siteye girdiğiniz anda adres çubuğunuzda mevcut olarak çıkacak.

* Okuduğunuz bir metinde yabancı bir kelime gördüğünüz zaman, başka bir sayfada onun anlamına bakmanıza gerek kalmayacak. Yandex Browser, yaptığı anlaşmalar sayesinde size sayfanın içinde kelimenin Türkçe karşılığını gösterebiliyor.

* Yandex Browser, Kaspersky ile anlaşarak tarayıcının güvenliğini arttırıyor. Güvenlik filtrelerinin hassasiyeti %98 oranına kadar çıkıyor.

* Facebook entegrasyonu: Yandex Browser üzerinden log-in olduğunuz zaman, her defasında "kaç mesajım veya bildirimim var" diye Facebook'a girmenize gerek kalmadan, yeni bir sekme açmadan tarayıcınız üzerinden görebiliyorsunuz.

* Turbo Mod: İnternet hızınız düştüğü zaman internetinizi hızlandıran bu mod; dış mekanlarda internete giren kullanıcıların işine yarayacağı kadar kotalı kullanıcılar için de yararlı bir mod.

* Dünyada ve Türkiye'de bilinen siteleri hafızasına alan Yandex Browser, tarayıcıya yazdığınız bir adresi tanıyarak sizi yönlendirebiliyor.

* Eski tarayıcınızdaki tüm ayarlarınızı Yandex Browser'a aktarabiliyorsunuz.

* Diğer tarayıcılardakinin aksine, Adobe Flash ve PDF desteği Yandex Browser'ın içinde yüklü olarak geliyor.

Erhan Erdoğan'ın konuşmasının ardından "Proje-y" isimli bir oyun tanıtıldı. Yandex Browser ile girdiğiniz sitelerden ipuçları toplayarak çözmeye çalışacağınız bir oyun olan Proje-y'yi takipte kalın. Çünkü içerisinde bir çok ödül barındırıyor.

Yapılan tüm sunumların ardından Yandex ekibi sahneye çıktı ve yeni web tarayıcılarını kutlama amaçlı pasta kesildi.

Pasta kesiminin ardından geçtiğimiz test alanında Yandex Browser'ı test etme şansını bulduk. Kısa sürede de olsa Yandex'in yeni tarayıcısında verdiği sözleri tutmuş olduğunu gördük.

Katılımcılar sunum ve testin ardından partinin keyfini çıkararak kalan saatlerini değerlendirdiler. Yandex'in yapmış olduğu bu tanıtım etkinliği ve parti, Türkiye pazarına ne kadar önem verdiklerinin bir kez daha göstergesi oldu.

Lansmanımızda bahsettiğimiz Yandex Browser'ın Yandex İndir sayfasına ulaşarak kolayca bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

YORUMLAR