Yandex Twitter'ın Gerçek Zamanlı Arama Motoru Oldu

Yandex Twitter'ın Gerçek Zamanlı Arama Motoru Oldu

Twitter’ın uluslararası büyümesini destekleyecek büyük bir adım gerçekleşti: Yandex, Rusya’nın arama motoru devi, tüm arama sonuçlarında Twitter verilerini de göstereceğini duyurdu.

Bu haber Twitter için bir gelir modeli yaratımını da akıllara getirdi. Yandex bunun bir lisans anlaşması olduğu açıkladı. Anlaşma koşulları açıklanmadı ancak Microsoft daha önce Twitter’a benzer bir arama anlaşması için 30 milyon dolar ödemişti.

Yandex’le yapılan bu anlaşma Twitter’ın büyük veri stokunun Yandex blog aramalarında çıkmasını sağlayacak ve twitter.yandex.ru adresi altında yer alacak.
Yandex anlaşması daha önceden Twitter’a Google tarafından sağlanan gerçek zamanlı arama servisine benziyor. Ancak Google bu partnerliği Google+’yı yayınlamasının ardından durdurmuştu.

Verilen bilgilere göre tüm dillerdeki “tüm herkese açık tweetler” Yandex tarafından lisanslandı ancak özellikle Rusça, Ukraynaca, Belarusça ve Kazakça dillerindeki 2 milyon kullanıcıyı kapsayan tweetler çok daha önemli olacak. İnsanlar kullanıcı adları ve hashtaglar (etiketler) kullanarak da aramalarını gerçekleştirebilecekler. Toplamda, Twitter’ın 100 milyon aktif kullanıcısı var ve günde 250 milyon tweet kapasitesine sahip.

Bu Twitter’ın büyük Rus portalı ile ilk geniş kapsamlı anlaşması gibi görünüyor ve ileride gerçekleşecek çok daha fazla yerel partnerliğe işaret ediyor olabilir. Bu yöntem Twitter’ın kendi ana pazarından ve İngilizce’den başka diğer pazarlarda da genişlemesini sağlayacaktır.

Yandex için ise Twitter’la olan bu anlaşma sosyal ağlar içerisinde daha aktif olma ve strateji geliştirme şansı doğuruyor (ki Yandex Rusya’da %60 pazar payına sahip). Hali hazırda Yandex kullanıcılarına haberleri ve içerikleri paylaşmak için Google-vari teklifler sunuyor.

Yandex bu haberimizi yazma tarihimizden sonra pek çok yepyeni özellik barındıran web tarayıcısını da yayınladı. Bu programa ulaşabilmek için Yandex Browser İndir incelememize göz atmayı unutmayın ve Yandex'in internet gücünden yararlanın.

YORUMLAR