Yeni Ayrılanlar için Facebook Tavsiyeleri

Sevgilinizden ayrıldıktan sonra Facebook'ta uygulamanız gerekenleri sizler için derledik.

Yeni Ayrılanlar için Facebook Tavsiyeleri

Facebook hayatımızın her anında kullandığımız ve şu aşamada asla vazgeçemeyeceğimiz bir kavram. Her gün milyonlarla kullanıcı durum güncellemelerini, fotoğraflarını, kişisel meraklarını ve beğenilerini sosyal çevreleriyle paylaşıyor ve yakınlarıyla bu şekilde iletişim kuruyor. Ne yazık ki bu ışıltılı ve herkesin mutlu gibi göründüğü dünyada her şey mükemmel değil!

Gittiğiniz, gezdiğiniz, hoşlandığınız mekanları paylaştınız; yediğiniz yemekleri, tatlıları paylaştınız; hoşunuza giden videoları, resimleri, komik karikatürleri paylaştınız; sıra geldi ilişki durumunuza! Yeni bir ayrılık yaşadıysanız bu ayrılığın bunalımını atlatmak için en uygun yer Facebook olmayabilir.

Toparlanma sürecinde insanlar daha fazla hata yapmaya meyilli olur. Bu hataları yapmamanız veya en aza indirebilmeniz için hazırladığımız bu yazıdaki tavsiyelere uyarsanız, ayrılık sonrası süreci sosyal medya kimliğinize zarar getirmeden atlatabilirsiniz.

İşte ayrılık sonrası için Facebook tavsiyeleri;

1. İlişki durumunuzu belli etmeden değiştirin

Madem ayrıldınız yapmanız gereken ilk şey Facebook’taki ilişki durumunuzu güncellemek değil mi? Merak etmeyin bunu arkadaşlarınıza ve yakınlarınıza çaktırmadan yapmanın bir yolu var. Bu aşamada sakın ilişki durumunuzu karmaşık yapmayın. Eğer yaparsanız arkasından gelebilecek onlarca meraklı soruya davetiye çıkartmış olursunuz.

Bu durumda yapılması en doğru ve en iyi davranış, ilişki durumunuzu „sadece ben“ olarak ayarlamak. Bu sayede diğer hiç kimse ilişki durumunuzu göremeyecek ve dolayısıyla çok göze batmayacaksınız.

2. Silinmesi veya bloklanması gereken kişileri belirleyin

Sevgilinizin mutlaka gıcık bir kankası veya onun her davranışına müdahale eden bir yakını mutlaka vardır. Bu kişiler sizi ilişki sürecinde rahat bırakmadıkları gibi sonrasında da bırakmayacaklardır. O yüzden en iyisi bu kişileri listeden çıkartmak veya bloklamak. Aksi halde gittikleri bir mekanda fotoğraf çekip üstüne bir de etiket koyarlarsa, sayfanızda çıkıp sizi huzursuz edebilirler.

Gecenin bir vakti kendinizi eski sevgilinizin Facebook sayfasında gezer halde bulmamak için onu da bloklamanızda fayda var. Amacımız size bu süreci en iyi şekilde atlatmak.

3. Tüm etiketli fotoğraflarınızı silin

Artık geri dönüşü olmayan bir yoldasınız ve ne yapsanız yeridir. O yüzden hemen albümünüzde bulunan ve eski sevgilinizin etiketleriyle dolu fotoğraflarınızı silmeye başlayın. Bunu sadece profilinizi ziyaret edenler için değil kendiniz için de yapmalısınız. Yukarıdaki tavsiyeden sonra eski sevgilinizi blokladınız diyelim, peki sizin albümünüzdeki fotoğrafları ne yapacaksınız? Elbette sileceksiniz.

Yine de kıyamıyorsanız, tüm fotoğrafları bilgisayarınıza indirip arada bakabilirsiniz. Fakat Facebook’tan silmeyi asla unutmayın.

4. Eski sevgilinizin yeni sevgilisinden uzak durum

Daha birkaç hafta olmasına rağmen öne çıkan ve sivrilen birisi mi var? Bırakın olsun. Bu aşamada asla yapmamanız gereken şeylerden bir tanesi de potansiyel yeni sevgilinin Facebook profiline bakmaktır. Hatta daha da ileri gidip onu arkadaş olarak ekleyen örnekler de Facebook tarihinde mevcut. Kontrolü elde tutun ve kendinize kötü davranmayın.

5. Ayrılık hakkında yazılar yazmayın ve durum güncellemeleri yapmayın

Sonlanan birlikteliğinizin ardından ruh haliniz karmaşık olacaktır. Hatta normalde yapmayacağınız şeyler bile sizi cezbedebilir.

Türkiye’de bolca bulunan popçu güruhunun ağzından düşmeyen „ayrıldık ama ben değil sen kaybettin“ tandansında cümleler yazarsanız sizin başınız ağrır. Ondan sonra mesaj kutunuz „noldu?“ temasındaki birçok soruyla dolabilir. Bunlara tek tek cevap vermek inanın ki zaten taze olan yaranızı daha da deşecektir.

6. Kendiniz gibi davranın

Gerçek hayatta veya sanal alemde yapılabilecek en kötü şey, kendiniz gibi davranmamaktır. Bu şekilde davranırsanız hem kendinize olan saygınızı yitirir hem de psikolojinizi olumsuz yönde etkilersiniz. Eski sevgilinizi kıskandırmak için yapacağınız bir takım numaralar, sadece size zarar verir. Eğer bu tarz bir eğiliminiz olduğunu hissederseniz sakince oturun ve etraflıca düşünün.

7. Facebook’ta geçirdiğiniz vakti azaltın

Kendinize yeni hobiler edinerek sosyal alemde geçirdiğiniz vakti azaltabilirsiniz. Kulaklıklarınızı takın ve akşam uzun bir yürüyüşe çıkın. Film kiralayın veya dergi okuyun.

Duygularınızı daha da karışık hale getirebilecek her türlü aktiviteden uzak durmaya çalışın. Eğer Facebook’ta takılmaya devam ederseniz toparlanma süreciniz uzayacak ve yeni bir ilişkiye daha geç hazır olacaksınız.

WhatsApp'ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

YORUMLAR