Yeni Bir Tablet Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Yeni Bir Tablet Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Bundan birkaç yıl önce tablet almak isteseydik seçeneklerimiz oldukça sınırlıydı. iPad bu konuda oldukça başarılıydı ama çok geçmeden Android dünyası tablet piyasasına hızlı bir giriş yaptı ve kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabete teknolojiyle alakası olmayan firmalar bile girdi. Dolayısıyla bu zamanda bilinçli tüketici olmak her şeyden önemli hale geldi. Bu blogda yeni bir tablet almadan önce kendinize sormanız gereken 5 soruyu derlemeye çalıştım.

Bir süre önce öğrenciliği boş geçirmeyelim diye çeşitli teknoloji mağazalarında part-time çalışmıştım. Burada en çok karşılaştığım sorun ailelerin ne istediğini bilmeyerek mağazaya gelmesiydi. Sıklıkla şu cümleyi duyuyordum: ''Bana bir tablet ver.''

Bu cümleyi yeri geliyor günde 30 kere duymak can sıkıyordu. Zira aileler veya bireyler ne istediğini bilmiyordu. Ne istediklerini bilseler bile o tabletle ne yapacaklarını tam olarak idrak edemiyorlardı. Bu noktada sizlere önerim herhangi bir şey almadan önce mutlaka iyi bir araştırma yapmanızdır. Bu blog her ne kadar tablet nazarında olsa bile, alacağınız her ürün için kendinize aşağıdaki soruları (en azından ilk 2 soruyu) sormanızı tavsiye ediyorum:

1- Benim bir tablete ihtiyacım var mı?

Her şeyin başında bilinçli tüketici olmak gerekiyor dedik. Bu soru size aptalca gelebilir ama kendinizi bir tartın. Bu tableti aldığınızda hayatınızda ne değişecek? Gerçekten ihtiyacınız var mı?

2- Aldığım tableti ne için kullanacağım?

İlk etabı geçtiniz. İhtiyacınız varmış. İş için mi kullanacaksınız? Telefon ekranı küçük geliyor diye daha büyük bir ekranda mı oyun oynamak istiyorsunuz? Dizüstü bilgisayardan daha kolay taşınabilir olduğu için mi tableti tercih edeceksiniz? Elinize bir kağıt kalem alın ve hangi amaçlarla tablet kullanacağınızın listesini çıkarın. Bu daha sonra işimize yarayacak.

3- Hangi tablet boyutu benim işimi görür?

Açıkçası bu ucu çok açık bir soru. Herkesin kullanım tercihi farklı olacaktır, biliyorum. Basit bir soruyla sizi baş başa bırakayım: 7 inç bir ekranda mı yoksa 10 inç bir ekranda mı daha iyi film izlenir? Oyunlar hangisinde daha iyi oynanır? Sunumlar hangisinde en iyi hazırlanır? En uygun olanı seçmek size kalmış.

4- 3G/4G bağlantısı olsun mu? Yoksa Wi-Fi yeter mi?

Türkiye'de ücretsiz Wi-Fi seçenekleri henüz yeterli olmadığından sim kart takabileceğiniz bir tablet dağın başında olsanız bile işinizi görecektir. Ama bunun sizin cebinize her ay ekstra maliyeti olacağını unutmayın. Yok ben sadece Wi-Fi olan yerlerde kullanırım derseniz problem yok, hem daha ucuz.

5- Ne kadar bellek yeterli olur?

Tabletler depolama alanı olarak geniş bir yelpazede piyasaya sürülüyor. 8, 16, 32, 64, 128 GB veya SD Card desteği ile. Apple ürünü alacaksanız genişletemeyeceksiniz, o yüzden ortalama üstü bir depolama alanı olsun. Android cihazların birçoğunda SD Card desteği var, çok fazla depolama yapacaksanız bu maddeye çok dikkat edin.

Son Aşama: Size Uygun Mükemmel Tableti Bulun

Listeyi sıralamadan önce bahsettiğim iyi araştırma kısmı burada başlıyor. İhtiyaç ve hangi amaçlar uğruna tablet alacağınızı belirledikten sonra sıkı bir araştırma yapın. Fiyat ve özellikleri hakkında mutlaka önbilginiz olsun. Kullanıcı yorumlarına ve inceleme videolarına da mutlaka bakın. Zira bilinçli olduktan sonra alacağınız tablet gözünüzün önünde parıldayacaktır.

Tablet PC ve PC Rekabeti Başladı, Sizce Tabletler PC'leri Döver mi?

YORUMLAR